Birecik Kalesi (Birecik)

+ Yorum Gönder
Şehir ve İlçeler ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi Bölümünden Birecik Kalesi (Birecik) ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  Birecik Kalesi (Birecik)

  Reklam  Birecik Kalesi (Birecik)

  Forum Alev


  Birecik Kalesi (Birecik)
  Şanlıurfa ili Birecik ilçesinde bulunan kale, yüksek bir kaya kütlesi üzerine kurulmuş olup, Fırat Nehri ve Birecik Ovası’na hâkim bir konumdadır. Kalenin yapım tarihini belirten bir kitabeye rastlanmamıştır. Bununla beraber kalenin eski bir tarihi olduğu sanılmaktadır. Surların Memluk sultanlarından Kayıbay tarafından yaptırılmış, bunu belirten kitabeler de sur duvarlarına yerleştirilmiştir.

  Birecik’in Paleolitik döneme kadar uzanan eski olan tarihi dikkate alındığında yöreye Asur, Hitit, Roma, Arap, Artukoğulları, Haçlı Kontluğu ve Osmanlıların hâkim olduğu bilinmektedir. Bunlardan Asur, Roma, Arap, Urfa Kontluğu, Artukoğulları ve Osmanlıların bu kaleyi onararak kullandıkları sanılmaktadır. Araplar bu kaleden ötürü yöreye Bireh, Osmanlılar da Küçük Kale anlamına gelen Birecik sözcüğünü kullanmışlardır.

  Kale kesme taştan yapılmıştır. Şehri çevreleyen surların büyük bir kısmı yıkılmış olmasına rağmen bazı duvar kalıntıları ile kapılarından Mercan Kapısı’nın bir bölümü ile Urfa Kapısı iyi bir durumda günümüze gelebilmiştir. Kalenin Meydan Kapısı ve Bağlar Kapısı’ndan hiçbir iz günümüze gelememiştir.

 2. 2
  EFRUMİE
  Bayan Üye

  Cevap: Birecik Kalesi (Birecik)

  Reklam  Kalenin ne zaman yapıldığı ile ilgili herhangi bir bilgi bulunmamaktadır. Fakat Memlüklüler tarafından yapıldığı kalenin üzerindeki yazılardan anlaşılmaktadır.+ Yorum Gönder
birecik kalesi,  Birecik kalesi tarihi,  birecik kalesinin tarihi,  birecik kalesi resimleri
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi