Harb-i Umumi Şehitleri Anıtı (Merkez)

+ Yorum Gönder
Şehir ve İlçeler ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi Bölümünden Harb-i Umumi Şehitleri Anıtı (Merkez) ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  Harb-i Umumi Şehitleri Anıtı (Merkez)

  Reklam  Harb-i Umumi Şehitleri Anıtı (Merkez)

  Forum Alev


  Harb-i Umumi Şehitleri Anıtı (Merkez)
  Şanlıurfa il merkezinde, Hükümet Konağı önünde, dört yol kavşağında bulunan bu anıt, I.Dünya Savaşı’na katılan Urfalı şehit ve gaziler anısına Urfa Mutasarrıfı Nusret Bey tarafından 1917 yılında yaptırılmıştır.

  Şanlıurfa Vilayet binası önündeki caddede bulunan anıt, 1983 yılında Urfa Belediye Başkanı Alaaddin Turan tarafından bugünkü yerine nakledilmiştir.

  Anıt kesme taştan 8.50 m. yüksekliğinde, yuvarlak bir kaide üzerine kare gövdeli olup, yukarıya doğru daralan biçimde yapılmıştır. Anıtın kuzey cephesinde, “Bu ha¬cer samit değil, iklil-i cihadı ekberdir. 1335” (Bu taş sessiz değil, büyük bir savaşın tacıdır 1917); Bunun altındaki kitabede de “Harb-ı Umumi şühedaya fatiha 1330–1332" (I.Dünya Savaşı şehitlerine fatiha. 1912–1914) yazılı¬dır.

  Anıtın güney cephesinin üzerinde “Cây-ı cihâda giden erlere nusret ola. 1334” (Cepheye giden erlere yar¬dım ola. 1916); altında ise “Harb-ı Umumi şühedaya fatiha 1330–1332" (I.Dünya Savaşı şehitlerine fatiha. 1912–1914) yazılı¬dır.

  Anıttaki bu kitabeler Urfalı Hattat Ahmet Vefik (Lobut Ahmet) Efendi tarafından yazılmıştır.
 2. 2
  GAZİBE
  Bayan Üye

  Cevap: Harb-i Umumi Şehitleri Anıtı (Merkez)

  Reklam  Şanlıurfa şehitler anıtı merkezde önemli bir yer olan hükümet konağı kavşağında bulunmaktadır.Bu anıtın birinci dünya savaşına katılan şehitlerin adına yapılması bu anıtı önemli kılmaktadır.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi