Küçük Hacı Mustafa Hacıkâmiloğlu Konağı (Vilâyet Konukevi)

+ Yorum Gönder
Şehir ve İlçeler ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi Bölümünden Küçük Hacı Mustafa Hacıkâmiloğlu Konağı (Vilâyet Konukevi) ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  Küçük Hacı Mustafa Hacıkâmiloğlu Konağı (Vilâyet Konukevi)

  Reklam  Küçük Hacı Mustafa Hacıkâmiloğlu Konağı (Vilâyet Konukevi)

  Forum Alev


  Küçük Hacı Mustafa Hacıkâmiloğlu Konağı (Vilâyet Konukevi)
  Şanlıurfa il merkezinde, Vali Fuat Bey Caddesi'nin (Büyükyol) Halil-ür Rahman Gölü'ne yakın kesi¬minde Selahaddin Eyyûbi Camisi'nin batısında bulunan bu konak, emekli valilerden Cemal Mirkelamoğlu'nun varislerinin maddi ve manevi yardımları ile Şanlıurfa Valiliği'nce İl Özel İdaresi adına 1991 yılında satın alınarak restore edilmiştir.

  XIX.yüzyılın ikinci yarısında inşa edilen konak haremlik ve selamlık olmak üzere iki bölümden meydana gelmiştir. Yapımında Urfa taşı kullanılmıştır. İki katlı selamlığa kuzey cephedeki kapıdan girilmektedir. Selamlık bölümünün zemin katında develik, bir tuvalet ve hizmetçi oda¬ları bulunmaktadır. İkinci katta erkek konuklara ayrılmış odalar ve kuzeye bakan cephesinde eyvan görünümlü iki mekân bulunmaktadır. Bu bölümde de dekoratif bezemeye önem verilmiştir. Selamlığın güneyinden de hareme geçilmektedir. Harem, geleneksel biçimde yapılmış olup, Urfa evlerinin simgesi olan havuzlu bir hayatın çevresinde gezenekli balkon ve odalar ile bodrumunda da zerzembe (kiler) bulunmaktadır. Hayatın güneydoğu köşesine de tandırlık yerleştirilmiştir.

  Güney cephe tamamen revaklı olup, burada altlı üstlü birer oda, batıda sokağa açılan kapı bulunmaktadır. Duvarlar ortadan iki sütunla iki bölüme ayrılmış ve buraya da kuş takası (kuş evi) yerleştirilmiştir.

 2. 2
  EFRUMİE
  Bayan Üye

  Cevap: Küçük Hacı Mustafa Hacıkâmiloğlu Konağı (Vilâyet Konukevi)

  Reklam  Erkek ve kadınların oturup ağırlandığı mekanlar farklı olduğu için evler bu düzene uygun yapılırdı. Kadınların oturduğu kısımlara harem adı verilirdi çoğu zaman burada vakit geçirdikleri için balkonu çok havuzlu yapılmaktaydı.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi