Cabir El Ensar Türbesi (Harran)

+ Yorum Gönder
Şehir ve İlçeler ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi Bölümünden Cabir El Ensar Türbesi (Harran) ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  Cabir El Ensar Türbesi (Harran)

  Reklam  Cabir El Ensar Türbesi (Harran)

  Forum Alev


  Cabir El Ensar Türbesi (Harran)
  Şanlıurfa ili Harran ilçesine 20 km. uzaklıktaki Cabir El Ensar (Yardımcı) Köyü’nde Cabir Bin Abdullah (Cabir El Ensari) Türbesi ve camisi bulunmaktadır. Cabir El Ensar 607 yılında Mekke’de doğmuş, 697’de de Medine’de ölmüştür. Peygamber ile birlikte savaşlara katılmış, Şam’ın, Harran’ın ve Urfa’nın fetihlerinde bulunmuştur. Bu türbenin makam olması kuvvetle muhtemeldir.

  Türbe kesme taştan, dikdörtgen planlı olup caminin doğusuna eklenmiştir. Üzeri merkezi bir kubbe ile örtülüdür. Kuzey cephesindeki pencerelere örgü motifli, daireler içerisine yerleştirilmiş palmet ve lotuslardan oluşan bir bordür yerleştirilmiştir. Ayrıca portal üzerinde de aşağıya doğru sarkık palmet dizileri bulunmaktadır. Bu motiflerin Şanlıurfa’daki taş işçiliği arasında tek örnek olması yönünden de oldukça önemlidir.

  Türbe Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından 1992 yılında restore edilmiştir

 2. 2
  GAZİBE
  Bayan Üye

  Cevap: Cabir El Ensar Türbesi (Harran)

  Reklam  Harran ilçesinde olan caminin Müslümanların dini yaymak için yaptıkları cihatlar sonucunda ortaya çıkması muhtemeldir.İnsanların bir kısmı buralarda şehit düşmüş ve adına türbeler ve camiler yapılmıştır.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi