Gaziantep DÜLÜK (DOLICHES) Tarihçesi

+ Yorum Gönder
Şehir ve İlçeler ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi Bölümünden Gaziantep DÜLÜK (DOLICHES) Tarihçesi ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  Gaziantep DÜLÜK (DOLICHES) Tarihçesi

  Reklam  Gaziantep DÜLÜK (DOLICHES) Tarihçesi

  Forum Alev
  DÜLÜK (DOLICHES)
  DÜLÜK
  Gaziantep'in 11 km. kuzeyindeki Dülük Köyü ve çevresi,insanlık tarihinin belli başlı tüm evlerine tanıklık etmiş,bunların izlerini günümüze ulaştırmıştır.30-40 bin yıl önce yaşamış insanların kullandığı taş aletler,Miras yeraltı tapınağı ,görkemli kaya mezarları,devası boyutta kaya bloklarının çıkarıldığı taş ocaklarıyla adeta bir açık hava müzesi gibidir.Anadolu'daki en eski yerleşim yerlerinden birisidir.Çevrede yapılan araştırmalarda Eski Taş Çağı insanlarının yaptığı çakmaktaşı aletler saptanmıştır.Bölgedeki kaliteli çakmak taşını işlemek için köy çevresindeki tepeler ve büyük mağara işlik olarak kullanılmıştır.Burada bulunan yontma taş aletler ve artıkları Dolikien (Dülük tipi)adıyla anılır.
  ADRES:Gaziantep'in 7 km ötesinde
  DÜLÜK MİTRAS TAPINAĞI
  Anadoluda bulunan ilk mitras yeraltı tapınağıdır.Bu tapınak iki salonludur ve tapınağın mihrabı konumundaki merkezi nişte Tauroktoni adı verilen boğa öldürme sahnesi kabartma halinde işlenmiştir.Tanrı Mitras bir boğayı öldürürken resmedilmiştir ve etrafında gezegenleri simgeleyen yıldızlar,takım yıldızları simgeleyen akrep,yılan,köpek gibi figürler vardır.I.yüzyılda Tarsus'tan yayılmaya başlayan Mitras kültü,III.yüzyılda İskoçya ve Büyük Sahra'ya kadar ulaşmıştır.Mitras ayinlerinde kurban edilen boğanın kanı içilir,hemde bu kanla yıkanılırdı.Böylece yok olan bir çağı simgeleyen boğanın temsil ettiği tanrının gücüne ve ölümsüzlüğüne kavuşulacağına inanılırdı.
  ADRES Dülük'te Keber tepesinin güney eteğinde.
 2. 2
  ADVİE
  Bayan Üye

  Cevap: Gaziantep DÜLÜK (DOLICHES) Tarihçesi

  Reklam  Gaziantep merkez Şehitkâmil Belediyesi sınırları içerisinde yer alan Dülük ,Burada bulunan yontma taş aletler ve artıkları Dolikien (Dülük tipi)adıyla anılır. eski taş çağından kalma bir yerdir+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi