Kontakt Lens Muayenesinin önemi

+ Yorum Gönder
Sağlık ve Göz Sağlığı Bölümünden Kontakt Lens Muayenesinin önemi ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Kolera-rap
  Usta Üye
  Reklam

  Kontakt Lens Muayenesinin önemi

  Reklam  Kontakt Lens Muayenesinin önemi

  Forum Alev
  Trafik kazalarının önemli bir kısmı araçların yetersizliğine bağlı olarak değil ,
  Kontakt lensin gözde tehlikeli olup olmadığı ile ilgili sorulan sorulara, araç kullanma ile benzetme yaparak cevap verilebilir..

  Gözün kontakt lens takılabilmesi için gerekli minimum sıhhi şartlara sahip olup olmadığının göz hekimi tarafından muayenesi , sürücü ehliyeti almak için gereken ön muayeneye benzetilebilir. Her ikisinde de minimal sıhhi ön şartlar bellidir. Yetersiz sıhhi şartlarda kontakt lens kullanımı göze zarar verebilir. Aynı ehliyet alma ön şartlarına haiz olmayan kişinin sıhhi yetersizlikleri nedeni ile kaza yapma olasılığının çok yüksek olması gibi…

  Eğer muayene göz hekimi tarafından yapılmaz ise, gözün kontakt lens kullanımı için yeterli ön şarta sahip olup olmadığı anlaşılamaz.


  Uyum muayenesi , bir çok uyum ölçüsü olan kontakt lensin , adeta ısmarlama elbise gibi hastaya uyumunun sağlanmasını içerir.

  Kontakt lensin kalitesinin yüksek olması önemli bir ön koşuldur. Ancak bu kaliteli kontakt lensin, göze uyum sağlaması en az bu kalite kadar önemlidir. Bu uyum muayenesi de göz hekiminin görev ve sorumlulukları arasındadır.

  Kontakt lensin hangi ön koşul ve şartlarda kullanılacağı da
  En kaliteli , en pahalı arabayı satın alsanız da, eğer arabanın özelliklerini iyi öğrenmedi iseniz veya arabayı kurallara uygun kullanmıyorsanız,kaza yapma ihtimaliniz yüksektir.
  Kontakt lensinizi de sizin yaşam şartlarınızda hangi durumlarda ve nasıl kullanabileceğinizi öğrenip, bu şartlarda takmanız, kontakt lensin bakımını da lensinizin materyaline uygun solüsyonlar ile önerilen sürelerde yapmanız komplikasyon ihtimalini minimale indirecektir.

  Sonuç olarak , kontakt lens ve göz beraber çalışan bir bütündür. Her gözün tüm muayenesi yapılmadıkça ortaya çıkmayan farklı özellikleri olabilir. Kontakt lensin göze uyumunun sağlanması göz hekiminin görevidir.

  Komplikasyonsuz bir kontakt lens kullanımı için, kontakt lensin göze uyumunun sağlanmalı , hasta da kontakt lensi uygun şartlarda ve zamanda kullanmalıdır 2. 2
  zenctocan
  Yeni Üye

  Cevap: Kontakt Lens Muayenesinin önemi

  Reklam  Renkli lensler kategorisinde; numaralı ve numarasız günlük,aylık,yıllık planlı değişim lensleri bulunmaktadır.
  Renkli lensler kozmetik amaçlı kullanılabildiği gibi (numarasız renkli lensler), miyopi (uzak) ve hipermetropi (yakın) görme kusurlarını düzeltmek için de(numaralı renkli lensler)kullanılabilir.
  Hem miyop yada hipermetrop kırma kusurunuzdan kurtulmak hem de gizemli bakışlara sahip olmak için renkli lens kategorimizi inceleyiniz. Renkli lensler hareli renkli lensler,haresiz renkli lensler ve yoğunlaştırıcılar olarak üç farklı seride üretilmektedir.Doğal görünüm ve gizemli bakışlar için hareli renkli lensler,belirgin ve çarpıcı bakışlar için düz renkli lensler,renkli olan gözlerinize derinlik katmak için ise yoğunlaştırıcılar ilk tercihiniz olabilir.+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi