Bilgisayar başında göz sağlığını koruma

+ Yorum Gönder
Sağlık ve Göz Sağlığı Bölümünden Bilgisayar başında göz sağlığını koruma ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  xRockİnGirLx
  Süper Moderator
  Reklam

  Bilgisayar başında göz sağlığını koruma

  Reklam  Bilgisayar başında göz sağlığını koruma

  Forum Alev
  Bilgisayar başında göz sağlığını korumak

  Bilim adamları, yaptıkları bir araştırmanın sonucunda; gözleri hafifçe kısmanın, kişinin göz kırpmasını yarı yarıya, yani dakikada 15'ten 7.5'a düşürdüğünü görmüş. Gözleri tamamen kısmak (yani gözlerin yarım kapatılması), göz kırpmasını dakikada 4 kereye düşürüyor. Bu kadar az göz kırpılınca ve her kırpmanın arası bu kadar açılınca, gözler de yanmaya ve acımaya başlıyor. Bu durum kalıcı bir rahatsızlığa yol açmıyor ama tüm gününüzü böyle geçirmek istemezsiniz herhalde...

  ÜÇ BASİT YÖNTEMİ VAR

  Gözlerinizi kısmanın yol açtığı problemleri üç basit yöntemle çözebilirsiniz:

  * Gözlerinizin direkt olarak baktığı bilgisayar ekranını düzeltin. Okunurluğu daha düzgün kılmak için parlaklığını ve kontrast seviyelerini ayarlayın.

  * Gözlerinizi, her 15 dakikada bir, 30 saniyeliğine uzaktaki bir şeye odaklayın. Vücudunuzu, oturduğunuz yerden sık sık kaldırın.

  * Bu konuda altın standart şudur: Her 90 dakikada bir 10 dakikalık yürüyüş yapın. Bu, gözleriniz kadar omurganız ve bilekleriniz için de iyidir. Ve gözlerinizi her zaman nemli tutabilmek için sık sık kırpıştırın.

  PROF. DR. MEHMET ÖZ
 2. 2
  CANGÜLER
  Bayan Üye

  Cevap: Bilgisayar başında göz sağlığını koruma

  Reklam  Bilgisayar başında çok vakit geçirenlerin gözlerinde yanmalar olur.Bu yanmaların engellenmesi için monitör ayarları iyice kısılması gerekir.Sürekli aynı noktalara bakmak yerine ara sıra başka yerlere dışarı da bakmak gerekir.+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi