Gözyaşı Kanal Tıkanıklığı

+ Yorum Gönder
Sağlık ve Göz Sağlığı Bölümünden Gözyaşı Kanal Tıkanıklığı ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  sen_AY
  Usta Üye
  Reklam

  Gözyaşı Kanal Tıkanıklığı

  Reklam  Gözyaşı Kanal Tıkanıklığı

  Forum Alev
  Nazolakrimal kanal tıkanıklığı sonucu gözyaşı kesesinde gelişen inflamasyondur.Doğuştan olabileceği gibi sonradan da gelişebilir.

  Neden ağladığımız zaman burnumuz akar?Çünkü göz yaşı bezinin salgıladığı ,göz yaşı ;üst göz kapağının altından alt göz kapağına doğru akar,bir kısmı göz yaşı kanalı vasıtasıyla buruna gider.Burnumuzu akıtır; fazla gelen miktar ise Göz Yaşı olarak dışarı akar. Ancak;eğer iltihap vs.. gibi bir nedenle göz yaşı yolları veya göz yaşı kesesi tıkanırsa o zaman tüm göz yaşı dışarı akar.
  Hasta bu fazla göz yaşını aşağı doğru silerse alt göz kapağı giderek dışa ve alta döner, iş daha karışır ve sulanma daha da artar.

  Tedavi:
  Eskiden,bu durumda göz yaşı kesesi ile burun arasına yeni bir yol yapmak için,burun kemiği kırılırdı. Şimdi ise yepyeni bir yöntem var.Buna endonasl cerrahi diyoruz.

  Endonasal Cerrahi
  Bu ameliyatta iki uzman doktor ayrı ayrı çalışır.Endo-nasal sistem ile Kulak Burun Boğaz Uzmanı göz yaşı kesesine ilerler.Göz Hastalıkları Uzmanı ise iki sonda yardımı ile göz kapaklarından aşağı doğru silikon bir tüp yerleştirir.Burun deliğinden çıkan silikon tüpün uçlarını, KBB Uzmanı bağlayıp burun duvarına sabitleştirir.

  6 ay kadar tüp bu durumda kalır.Sonra tüp çıkartılır.

  Bu sistemin avantajları:
  1- Burun kemiği çok ufak kırılmaktadır.
  2- Hep iç kısımdan çalışıldığı için göz,kapak ve burun civarında hiç bir cerrahi iz kalmamakta ve dikiş atılması gerekmemektedir; dolayısıyla tümüyle estetik bir ameliyattır.
  3- Tüp Konulduğu için kanalın tıkanma ihtimali en aza inmektedir
 2. 2
  sagocu_kız
  Bayan Üye

  --->: Gözyaşı Kanal Tıkanıklığı

  Reklam  Göz Yaşı Kanalı Tıkanıklığı

  Gözümüzü korumak, temizlemek ve hatta bazı tabakaların beslenmesini sağlamak için salgılanan gözyaşı, alt ve üst kapağın iç kenarındaki iki kanalla burun arkasındaki boşluğa boşalır. Gözyaşı kanalının tıkalı olduğu durumlarda bu kanaldan boşalamayan gözyaşı, dışarıya akar ve gözlerde sulanma meydana gelir. Bu hastalarda sık sık mikrobik enfeksiyonlar geliştiğinden çapaklanma da olabilir. Gözyaşı kesesi apse yaptığında burnun üst-iç kenarında şişlik gelişebilir ve hatta buraya bastırıldığında iltihap boşalabilir.+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi