Yakın gözlüğü sevmeyenlere kalıcı çözüm

+ Yorum Gönder
Sağlık ve Göz Sağlığı Bölümünden Yakın gözlüğü sevmeyenlere kalıcı çözüm ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  DereeN
  Usta Üye
  Reklam

  Yakın gözlüğü sevmeyenlere kalıcı çözüm

  Reklam  Yakın gözlüğü sevmeyenlere kalıcı çözüm

  Forum Alev
  Yakın gözlüğü sevmeyenlere kalıcı çözüm...

  Genel olarak 40 yaş civarında başlayan “yakını görememe sorunu” göz içi lensler sayesinde kökten çözülüyor. Yeditepe Üniversitesi Göz Hastanesi’nden Yrd. Doç. Dr. Canan Aslı Utine, “akomodatif göziçi lensleri”nin yakını görememe sorununu ortadan kaldırdığını belirtiyor.

  Genellikle orta yaşlardan itibaren herkesin cebinde, çantasında “yakın gözlüğü” denilen gözlük vardır. Ancak bu gözlükler sadece o anda görmeyi sağlarlar. Göz cerrahisinde yeni uygulanmaya başlanan
  “akomodatif göziçi lensleri” sayesinde yakını okuyamama sorunu kalıcı şekilde çözülüyor.

  Yeditepe Üniversitesi Göz Hastanesi’nden Yrd. Doç. Dr. Canan Aslı Utine, bu lenslerle ilgili şu bilgileri veriyor: “Presbiyopi, ortalama 40 yaşından sonra insan gözündeki lens kompleksinin fonksiyonundaki azalmaya bağlı olarak, kişinin yakındaki mesafelere odaklayamaması durumudur. Presbiyopinin klasik tedavi yöntemi yakın gözlüğü kullanılmasıdır. Son yıllarda yakına ve uzağa odaklanabilen gözlük ve kontakt lens çeşitleri de kullanılmaktadır. Ancak bu yöntemler tedavi değil, bir çeşit görme telafisi sağlarlar. Gerçek tedavi yöntemi, gözün lens sisteminin tekrar yakına odaklayabilir hale getirilmesini amaçlar. Bu nedenle, yakın ve uzak görmeyi sağlayan lensler geliştirilmiştir.”

  Yrd. Doç. Dr. Utine söz ettiği yeni lenslerle ilgili olarak da şu bilgileri veriyor: “Bu lenslerin ana hedefi gözün hem uzak hem yakın hem de ara mesafelere odaklanabilmesidir. Gerçek insan gözü lensine benzeyen biçimde göziçinde uyum hareketi yaparak farklı noktalara odaklama yapabilen “Akomodatif göziçi lensleri” katarakt cerrahisi sonrası göz içine implante edilen suni lenslerin yeni bir çeşididir. Standart lensler, sadece uzak görüşü düzeltmeyi hedefler ve hastalar yakın mesafede okuma veya herhangi bir iş yapma amacıyla yakın gözlüğü takarlar. Akomodatif göziçi lensleri ise, insan gözündeki lens kompleksinin fonksiyonunu meydana getirmesini sağlayarak hem uzağa hem yakına odaklamayı ve hastayı uzak ve yakın gözlüğü bağımlılığından kurtarmayı hedefleyen göz içi lensleridir.”

  Akomodatif lenslerin özellikle katarakt sonrasında gözlük takmak istemeyenler tarafından tercih edildiğini söyleyen Yrd. Doç. Dr. Utine, sözlerini şöyle sürdürüyor: “Katarakt operasyonu sonrasında uzak ve yakın gözlüğü takmak istemeyen, göziçinde lensin merkezi konumda sabit bir şekilde yerleşimi için bir engel olmayan tüm hastalarda bu lensler kullanılabilir. Hatta, kataraktı olmayan fakat hem uzak görüş için hem yakın görüş için farklı gözlükler takmak zorunda kalan 40 yaş üzeri tüm hastalar da bu ameliyatı geçirebilirler.”


 2. 2
  EFRUMİE
  Bayan Üye

  Cevap: Yakın gözlüğü sevmeyenlere kalıcı çözüm

  Reklam  Yakını göremeyen kişiler sürekli takmak yerine sadece yakını görmek amacıyla gözlük takmaktadırlar. Fakat bunu da yapmak istemeyenler özel olarak yapılan lensler kullanılabilir.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi