Sonbahar, göz alerjisini artırır mı?

+ Yorum Gönder
Sağlık ve Göz Sağlığı Bölümünden Sonbahar, göz alerjisini artırır mı? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Gönülce
  Özel Üye
  Reklam

  Sonbahar, göz alerjisini artırır mı?

  Reklam  Sonbahar, göz alerjisini artırır mı?

  Forum Alev
  Mevsim dönümlerinde artan alerji, lens kullanıcılarını da etkiliyor. Ilık ve nemli rüzgar, sonbaharda lens kullananlarda göz hastalıklarına yol açabiliyor..

  Göz alerjisinin sonbaharda sık karşılaşılan şikayetlerden olduğunu açıklayan Florence Nightingale Hastanesi'nden Yard. Doç. Dr. Özgür Artunay, lens kullananları uyardı: "Bu aylarda rüzgarla yayılan toz ve alerjik maddeler ortamda fazla bulunduğu için lens kullanıcılarında alerji daha sık oluşur. Bu nedenle rüzgarlı ve tozlu havalarda alerjiden korunmak için mutlaka güneş gözlüğü kullanın. Lensinizi de günde 2 kez temizleyin." Özellikle sonbaharda polenler gibi mantar sporlarının ve ev tozlarının da atmosferde bulunup gözde alerjik reaksiyonlara yol açtığına dikkat çeken Dr. Artunay, göz alerjisinde kullanılan tedavi yöntemlerinin astım ve alerjik nezlede uygulanan tedavilere benzediğini söyledi.

  GÖZLÜKSÜZ ÇIKMAYIN

  Dr. Artunay şöyle konuştu: "Tedavinin ilk koşulu hastaların kendilerini rahatsız eden ilgili alerjenlerden ve tahriş edicilerden kaçınmasıdır. Hastaların sonbahar ve kış mevsimi dahil kaliteli bir güneş gözlüğü kullanmalı ve gözlerini her zaman güneş ışığından korumalıdır. Bunun yanı sıra kromolin sodyum damlaları, lodoksamid damlası gibi antihistaminikler ve kısa süreli steroid damlaları kullanılabilir. Ağızdan tedavi de bazı durumlarda öneriyoruz. Tedaviyi alerji uzmanı ile göz hastalıkları uzmanı yürütmelidir."


  * Polen mevsiminde özellikle sonbaharda, tatillerinizi olabildiğince 1.500 metreden yüksek yerlerde, kurak yaylalarda ve kıyılardan uzaklarda geçirin.

  * Gece yarısından sonra pencereleri kapalı tutun. Polenler şafak vakti uçuşur.

  * Polen mevsiminde açık havada vakit geçirmeyin.

  * Otomobillerde pencere ve havalandırmayı kapatın.

  * Dışardan kapalı mekana girdiğinizde elbiselerinizi değiştirin ve kapalı dolapta saklayın. Sık duş alarak saçlarınızı polenden arındırın
 2. 2
  sagocu_kız
  Bayan Üye

  --->: Sonbahar, göz alerjisini artırır mı?

  Reklam  Mevsim dönümlerinde artan alerji, lens kullanıcılarını da etkiliyor. Ilık ve nemli rüzgar, sonbaharda lens kullananlarda göz hastalıklarına yol açabiliyor..

  Evet malesef ki öyle :(
  Emeğinize sağlık
+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi