Bilgisayara yukardan bakın ..

+ Yorum Gönder
Sağlık ve Göz Sağlığı Bölümünden Bilgisayara yukardan bakın .. ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Gönülce
  Özel Üye
  Reklam

  Bilgisayara yukardan bakın ..

  Reklam  Bilgisayara yukardan bakın ..

  Forum Alev
  Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Göz Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi, Toplum Sağlığı Araştırma ve Geliştirme Merkezi Başkanı Prof. Dr. Nazmi Zengin, yaptığı açıklamada, vücuttaki en önemli organların başında gelen gözün, sağlığına dikkat edilmesi gerektiğini söyledi.
  Bu nedenle, göz sağlığını korumanın yollarının iyi öğrenilmesinin faydalı olacağını ifade eden Zengin, günümüzde göz sağlığını etkileyen faktörlerden birinin de sayısı ve kullanımı hızla yaygınlaşan bilgisayarlar olduğunu belirtti.
  Zengin, göz bozukluğu derecesinin artmasında doğrudan rolü olmayan bilgisayarların, göz doktorlarına en fazla başvurma nedenleri arasında yer alan göz kuruluğunun başlıca nedeni olduğunu vurguladı.
  Günümüzde hemen herkesin, günün birkaç saatini bilgisayar başında geçirir duruma geldiğini dile getiren Zengin, bunun göz kuruluğuna bağlı şikayetlerini önemli ölçüde artırdığını bildirdi.

  GÖZ YUKARINDA, EKRAN AŞAĞIDA OLMALI
  Bilgisayara uzun süre bakıldığında göz yüzeyinde kuruma meydana geldiğini belirten Zengin, şunları kaydetti:
  "Göz kuruluğu yanma, batma ve kızarıklık olarak ortaya çıkar ve kişinin gündelik yaşamını, iş verimini olumsuz yönde etkiler. Bilgisayara uzun süre bakıldığında göz yüzeyinde kurumaya bağlı yanma, batma ve kızarıklığı önlemek için, ekran göz seviyesinden aşağıda olmalıdır.
  Çünkü, göz hizasından yukarıdaki ekrana bakan gözün kapağı daha fazla açılacağı için, kuruma daha fazla olur. Bilgisayar ekranı eğer göz hizası ya da biraz aşağıda olacak şekilde konumlandırılırsa, göz kapağı daha az açılacağı için göz kuruması daha az olacaktır." Göz kuruluğu rahatsızlığını önlemek için, bunun dışında da bazı ek tedbirlerin alınabileceğini belirten Zengin, "Uzun süre bilgisayar ekranı karşısında oturan kişiler, gözlerini 2-3 saniye kapalı tutma egzersizleri yaparak, kuruyan gözün yeniden yeterli sıvıya kavuşmasını sağlayabilir. Ayrıca, aşırı kuru veya cereyana maruz kalınan ortamlarda bulunulması da göz kuruluğunu artırmaktadır" diye konuştu.

 2. 2
  sagocu_kız
  Bayan Üye

  --->: Bilgisayara yukardan bakın ..

  Reklam  Ben ekrana yukardan bakamam ki :eek:
  Emeğinize sağlık 3. 3
  hndcr
  Emekli
  ewt çok güzeL oLuyorrr*** 4. 4
  hndcr
  Emekli
  teşekkürLer asLında ben yapıyordum da hatırLattığın ii oLdu Jnm thanks:D

 5. 5
  sagocu_kız
  Bayan Üye
  hndcr
  Lütfen ard arda mesaj yazmayınız..

  Forum kuralları

  4. Forumda flood yapmak, (arka arkaya mesaj yazmak) Farklı konular olsada çok sık mesaj yazmak yasaktır. (Her okunan mesaja cevap yazılmaz. Sadece ilginizi çeken konulara cevap yazınız)


+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi