Kirli eller ve havlular, göz iltihabına sebep oluyor

+ Yorum Gönder
Sağlık ve Göz Sağlığı Bölümünden Kirli eller ve havlular, göz iltihabına sebep oluyor ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  AGMEHMET
  Özel Üye
  Reklam

  Kirli eller ve havlular, göz iltihabına sebep oluyor

  Reklam  Kirli eller ve havlular, göz iltihabına sebep oluyor

  Forum Alev
  Kirli eller ve havlular, göz iltihabına sebep oluyor  Her yıl doktora giden 50 kişiden biri konjonktivitten yakınıyor. Konjonktivitten gözün beyaz tabakasının iltihaplanması olarak biliniyor. Konjonktivite bakteriler, virüsler ya da alerji sebep oluyor.
  Bakterilerin sebep olduğu konjonktivite genellikle kirli eller ve ortak kullanılan havlular sebep olurken, virüsün sebep olduğu iltihaplanma ise soğuk algınlığı ya da çocukluk dönemi virüs hastalıkları ile ilişkili olarak ortaya çıkıyor. Alerjik konjonktivit ise kozmetik ürünler, polenler ve kontakt lenslerden olabiliyor.
  Konjonktivitin en belirgin özelliği gözlerin kızarması. Göz yaşarması, göz kapaklarının sabahları yaşarması ve gözakı tabakasının şişmesi en önemli belirtiler. Göz kapaklarında yanma, yapışma ve de çapak oluşabilir. Virüslerin sebep olduğu enfeksiyon sadece bir gözde rahatsızlığa sebep olabileceği gibi ikisinde de rahatsızlıklara sebep olabilir. Bakteriyel konjonktiviti olan çocukları tedaviye başlayana kadar kreşe ya da okula göndermemekte yarar var. Viral konjonktiviti olan çocuklar genellikle birkaç gün boyunca hastalığı bulaştırabiliyor. Çocuğunuzun diğer çocuklarla yakın temas içine girmesine engel olmaya çalışın.
  Göz makyajı için kullanılan makyaj malzemeleri de göz enfeksiyonlarına davetiye çıkarıyor. Asla bir başkasının makyaj malzemelerinin kullanılmaması gerekiyor. Konjonktivit olan bayanların da tüm makyaj malzemelerini atmaları ve enfeksiyon geçtikten sonra yenilerini alıp kullanmaları gerekiyor. Kontakt lens kullananlar konjonktivit geçiriyorsa lens takmayı bırakmalı.
  Konjonktivitin tedavisi, iltihaplanmaya sebep olan etkenin teşhisi ile mümkün oluyor. Konjonktivite şayet alerjik etkenler sebep oluyorsa alerjiye karşı damlamalar kullanılırken, bakterilerin sebep olduğu iltihaplanmaya karşı antibiyotik ilaçlar öneriliyor.


  Gözünüz için temizlik çok önemli

  Tedavinin en önemli ayağını temizlik oluşturuyor. Yüz için kullanılan tüm havluların yüksek ısıda yıkanması, konjonktiviti olan kişinin havlularının asla kullanılmaması tavsiye ediliyor. Gözlerin kesinlikle ovuşturulamaması gerekiyor, aksi takdirde iltihap diğer göze de bulaşabiliyor. Uzmanlar, göz kapaklarındaki herhangi bir akıntı ya da çapağın ılık su ile yıkanması gerektiğini söylüyor. Dr. Aydın Yıldırım 2. 2
  P.Alemdar
  Üye

  --->: Kirli eller ve havlular, göz iltihabına sebep oluyor

  Reklam  hııııııııımmmmmmmmmmmmm öğrendiğim iyi oldu 3. 3
  sagocu_kız
  Bayan Üye
  Göz sağlığımız çok önemli :o
  Benim evde en çok dikkat ettiğim hususlardan biride havludur :)
  Teşekkürler+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi