Msconfig Nedir Ayarları Msconfig İle Neler Yapılır

+ Yorum Gönder
Bilgisayar Dünyası ve Genelbilgi ve İpucu Bölümünden Msconfig Nedir Ayarları Msconfig İle Neler Yapılır ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  MaviAdam
  Özel Üye
  Reklam

  Msconfig Nedir Ayarları Msconfig İle Neler Yapılır

  Reklam  Msconfig Nedir Ayarları Msconfig İle Neler Yapılır

  Forum Alev
  Msconfig Nedir Ayarları Msconfig İle Neler Yapılır

  Msconfig Nasıl Ayarlanır?

  1.) Msconfig yapılandırmasına girmek için yapmamız gereken Başlat menüsü altındaki Çalıştır komut kısmına "msconfig" komutunu girerek tamam tuşuna basmamız gerekmektedir. Bu işleme ait resimli anlatım aşağıdadır.

  2.) Bu aşamadan sonra karşımıza msconfig yönetim paneli gelmektedir (Sistem Yapılandırma Yardımcı Programı). Aşağıdaki resimde belirlenen numaralara göre anlatımlar aşağıda yapılmıştır.

  1: Başlangıçta uygulanacak hareketlerin seçildiği bölümdür. Olduğu gibi bırakılmasında yarar vardır.
  2: System.INI yapılandırma dosyasına göre başlangıçta çalışacak system.ini parçaları buradan belirlenir veya belirli olan parçalar iptal edilir. Olduğu gibi bırakılmalıdır.
  3: Win.INI yapılandırması ile çalışacak uygulamalar buradan belirlenir. Normal ayarlarda kalması önerilir.
  4: Boot.INI, Bilgisayar açılırken uygulanacak komut yapısı buradan ayarlanır. Kendi oluşturduğunuz boot.ini dosyasını uygulamak için 1 numaralı seçenekteki ayarlardan "Değiştirilen BOOT.INI Dosyasını Kullan" seçeneğini aktifleştirmeniz gerekmektedir.
  5: Bizim asıl ilgilendiğimiz 2 bölümden bir tanesidir. Windosws işletim sistemi açılırken kendi gereksinimi olan program parçalarıyla bazı diğer programların hizmet parçaları (update, lisans, feed) bu bölümde ayarlanır. Windowsun kendisi için kullandığı kritik dosyaların açılmasını engellememeniz için bölüm alt tarafında bulunan "Tüm Microsoft Hizmetlerini Gizle" seçeneğini aktif etmemiz gerekir. Bu seçeneği aktif ettikten sonra geriye sadece sonradan yüklediğimiz programların hizmet bölümlerinden bazıları kalmaktadır.
  Mesela bir virüs programının update kısmını bilgisayar açılırken açılmamasını istiyorsak. Programın update hizmetini veren açılış komutunu Hizmetler bölümü altından bulup seçeneği pasif hale getirmeliyiz. Aşağıdaki resimde örnek bir pasif hale getirilmiş virüs programı ve microsoft hizmetlerinin gizlenmiş hali bulunmaktadır.

  Bu ayarlamadan sonra alt tarafta bulunan uygula butonuna basmamız yeterli olacaktır.
  6: Bu kısımdaki programların 5 numaradan farkı ise hizmet programları değil, sonradan yüklediğimiz asıl programların birçoğudur. Örnek verecek olursak msn messenger programını veya bilgisayar açılırken otomatik olarak açılan ve simge durumuna geçen - quicktime, winzip, bluetooth programları ve daha bir çok programı bu kısımdaki seçimleri kaldırarak (tickleri kaldırmak) bilgisayar açılırken otomatik olarak açılmaz hale getirebiliriz. En çok sorunlarda bir tanesi olan Bilgisayar açılırken çalışan programlar tamamen bu bölümden ayarlanmaktadır. İstediğini programın seçeneğini kaldırın ve işlemi bitirin.
  3.) Tüm ayarlamaları yaptıktan sonra uygula seçeneğine tıklayıp ardından Kapat butonuna basmalıyız. Kapat butonuna bastıktan sonra "Bilgisayarı yeniden başlatma" ile ilgili bir uyarı ile karşılaşacağız. Eğer herhangi bir işiniz yok ise yapılandırma ayarlarının etkin hale gelmesi için bilgisayarınızı yeniden başlatın. Eğer bir işiniz var ise daha sonra yeniden başlatın (Başlatmadan Çık).
  Bilgisayar yeniden başlayıp açıldıktan sonra bir uyarı ile daha karşılaşacaksınız. Bu uyarıdaki seçeneği işaretleyip Tamam tuşuna bastıktan sonra tüm yapılandırmanız ayarlanmış olacaktır. Bu yapılandırma ayarlarını bios boot ayarlarından farklı, sadece işletim sisteminde çalışan programlar üzerine etki ettiğini unutmayın. 2. 2
  AYSEVEN
  Bayan Üye

  Cevap: Msconfig Nedir Ayarları Msconfig İle Neler Yapılır

  Reklam  Msconfig bir çeşit sistem yapılandırma komutudur başlat ve çaılıştıra tıkladığınızda karşınıza yönergeler çıkacaktır bu şekilde bilgisayarınızda pek çok sıkıntıya ulaşabilir yada çözebilirsiniz+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi