Türkçe XP Format Atmak, XP Repair (Onarma) ve XP Kurulumu

+ Yorum Gönder
Bilgisayar Dünyası ve Genelbilgi ve İpucu Bölümünden Türkçe XP Format Atmak, XP Repair (Onarma) ve XP Kurulumu ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  KAPLAN
  Usta Üye
  Reklam

  Türkçe XP Format Atmak, XP Repair (Onarma) ve XP Kurulumu

  Reklam  Türkçe XP Format Atmak, XP Repair (Onarma) ve XP Kurulumu

  Forum Alev
  Burada sizlere Türkçe XP kurulumunu, onarımını (repair) ve Windows XP kurulu olan bir sisteme format atmasını sonra Xp yi tekrar yüklemeyi kolay anlaşılır ve resimlerle anlatmaya çalışacağım.

  Ben yeni bir XP kurulumuna Windows üzerinden başlanmasını kesinlikle önermiyorum. Format atacaksak kesinlikle kuruluma CD den başlamamız gerekiyor zaten WINDOWS ÜZERİNDEN BAŞLAYARAK FORMAT ATAMAYIZ.

  Onarım(Repair) yapacak olan arkadaşları 1.2.3.4.5.6. bölümleri ve 16. bölümden sonrasını takip etsinler.(Repair sistem dosyaları zarar görmüşse sistemi kurtarabilir ama sıfırdan temiz bir bir sistem daha iyidir bence:cool:)

  1.XP CD mizi takıyoruz ve bilgisayarımızı yeniden başlatıyoruz. Eğer bilgisayarı yeniden başlattığımızda ekrana “CD den önyükleme yapmak için bir tuşa basın…” yazısı geliyorsa sorun yok, gelmiyorsa Bios ayarlarından CD ROM u 1. aygıt olarak belirmemiz gerekir.(Resim No:1)
  turk-e-xp-format-atmak-0.jpg
  Bazı bioslarda bu ayar Advanced sekmesinin altında olabilir ve tercihi yukarı taşımak değilde başında 1st yazacak şekilde ayarlanması gerekir. Tercihimizi yukarı taşımak için + tuşunu kullandım ve CD ROM birinci öncelikli yaptım. Biostan korkmayın yalnız yanlış bir şey yaptığınızı düşünürseniz çıkarken kaydetmeyin eğer yanlışlıkla kaydedersiziniz F9 a basın ayarlarınızı ilk ayarlara dönüştürür.

  2. Şimdi yaptığım ayarı kaydetmek için F10 tuşuna basıyorum ve çıkan ekranda Yes seçili iken ENTER a basıyorum.(Resim No:2)
  turk-e-xp-format-atmak-1.jpg

  3. Bilgisayarımız yeniden başlayacak ve aşağıdaki ekranı gördüğümüzde klavyeden herhangi bir tuşa basmamız yeterli.(Resim No:3)
  turk-e-xp-format-atmak-2.jpg

  4. Kurulum CD si bazı dosyaları yükledikten sonra karşımıza aşağıdaki ekran gelecek. Bu ekranda sadece ENTER a basacağız, onarım yapmak istiyorsakta sadece ENTER a basacağız R ye basmayacağız.(Resim No:4)
  turk-e-xp-format-atmak-3.jpg

  5. Karşımıza Lisans Sözleşmesi gelecek kabul etmek için F8 e basıyoruz.(Resim No:5)
  turk-e-xp-format-atmak-4.jpg

  6. Lisans anlaşmasını kabul ettikten sonra YENİ BİR XP mi kurmak yada ONARIM(REPAIR) mı yapmak istediğimizi soran bir ekran çıkacak. Yeni bir XP kurmak isteyenler(formatlayıp sıfırdan) ESC tuşuna basarak bu ekranı geçecekler. REPAIR yapmak isteyenler bu ekranda R ye basacaklar ve bilgisayar yeniden başlayacak.(Resim No:6) (REPAIR İÇİN NOT: Aşağıdaki ekranda birden fazla işletim sistemi görenler hangi işletim sistemini onarmak istiyorlarsa o işletim sistemi seçili olmalı. Bir tane ise sorun yok. 16.Resime kadar REPAIR yapacak arkadaşları ilgilendiren bir konu kalmadı)
  Yeni bir Xp kurmak için ESC ye bastık devam ediyoruz.
  turk-e-xp-format-atmak-5.jpg

  7. Aşağıdaki ekranda bilgisyarınızda bulunan harddiskleri varsa bölümlerini gösteriyor. Benim XP kuracağım bilgisayarda harddisk iki parça olduğu için iki bölüm görülmekte. C bölümünde de Windows yüklü(Resim No:7)
  turk-e-xp-format-atmak-6.jpg
  C nin tamamını sileceğim(FORMAT atmış oluyoruz) Bunun için C seçili iken klavyeden D tuşuna basıyoruz.

  8. Bizden bölümü silmemezi onaylamayı isteyecek ve C nin içinde bütün bilgilerimiz silinmiş olacak. ENTER a basarak devam ediyoruz.(Resim No:8)
  turk-e-xp-format-atmak-7.jpg

  9. Son onay ekranı L ye basıyoruz.(Resim No:9)
  turk-e-xp-format-atmak-8.jpg

  10. Böylece C ye format atmış olduk. C tamamen silindi. D yide aynı yolu izleyerek silebiliriz. Şu an C diye bir bölümümüz yok artık. Yeni bölüm oluşturmamız gerekecek. Klavyeden C tuşuna basarak yeni bölüm oluşturmaya başlıyoruz.(Resim No:10)
  Turkçe XP Format Atmak 8.jpg

  11. Yeni bölüm boyutumuzu soran aşağıdaki ekran geliyor karşımıza. (Resim No:11)
  turk-e-xp-format-atmak-10.jpg

  12. Elimizde Ham bir bölüm var artık, ham ın anlamı biçimlendirme yapılmamış oluyor ve biz buraya XP yi kurmak için C olan bölüm seçili iken ENTER a basıyoruz.(Resim No:12)
  turk-e-xp-format-atmak-11.jpg
 2. 2
  KAPLAN
  Usta Üye

  Türkçe XP Format Atmak, XP Repair (Onarma) ve XP Kurulumu 2

  Reklam  13. Bu bölüm biçimlendirilmemiş olduğu için Windows bizden biçilendirmemizi isteyecek.(Resim No:13) Resimdeki yazıları okuyalım. NTFS seçerek ENTER a bastık devam ediyoruz. Normal biçimlendirme kesinlikle tavsiye ediliyor:rolleyes:
  turk-e-xp-format-atmak-12.jpg
  14.
  turk-e-xp-format-atmak-13.jpg

  15.
  turk-e-xp-format-atmak-14.jpg

  16. “CD den önyükleme yapmak için bir tuşa basın” yazısı geldiğinde hiçbir tuşa basmayın çünkü önyükleme yaptık kuruluma geçiyoruz.(Resim No:16)
  turk-e-xp-format-atmak-15.jpg

  17.Bölge dil seçenekleri genelde ayarlıdır ama ayarlı değilse ayarlayabilirsiniz uğraşmayın kurulumdan sonra yapabilirsiniz.(Resim No:17)
  turk-e-xp-format-atmak-16.jpg

  18.
  turk-e-xp-format-atmak-17.jpg

  19.
  turk-e-xp-format-atmak-18.jpg

  20.
  turk-e-xp-format-atmak-19.jpg

  21.
  turk-e-xp-format-atmak-20.jpg

  22.
  turk-e-xp-format-atmak-21.jpg

  23.
  turk-e-xp-format-atmak-22.jpg

  24.
  turk-e-xp-format-atmak-23.jpg

  Windows XP' yi kurduktan sonra benden küçük bir hatırlatma mutlaka Ekran Kartı,Ses Kartı gibi sürücülerinizi Windows' un tanıdığıyla yetinmeyin mutlaka üreticisinin sitesine gidip son sürüm Windows XP sürücülerini indirip kurun. Windows XP' nin tanıdığı sürücülerle donanımınızın tüm özellikleri kullanılmayabilir.

  ALINTIDIR! (Herhangi Kişisel Hatada Yudumla.com'dan Sorumluluk Alınmaz)
 3. 3
  enesao61
  Üye
  bide arkadaslar sp 1 veya sp 2 bulundurun ayrıca yoksa sesi yukleyemezsiniz 4. 4
  ULtRaDяagoN
  Usta Üye
  Bilmeyenler için iyi bir anlatım olmuş.


+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi