Tüp Bebek Tedavisinde Son Gelişmeler

+ Yorum Gönder
Kadın Gözüyle ve Gebelik ve Annelik Bölümünden Tüp Bebek Tedavisinde Son Gelişmeler ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Heroes*
  Emekli
  Reklam

  Tüp Bebek Tedavisinde Son Gelişmeler

  Reklam  Tüp Bebek Tedavisinde Son Gelişmeler

  Forum Alev
  Türkiye’de 1989’da sancılı bir şekilde başlayan tüp bebek uygulamaları, 21 yıl gibi kısa bir sürede çok mesafe kaydetti. Bugün dünyada önemli bir çekim noktasına ulaşmış durumda… İstanbul’da ilk tüp bebek merkezinin kurucularından olan ve halen Jinemed Kadın Sağlığı ve Tüp Bebek Merkezi’nde bebek sahibi olmak isteyen çiftlere mucizeler yaratan Prof. Dr. Teksen Çamlıbel’den Türkiye’deki tüp bebek uygulamalarının nasıl ilerlediğini ve çiftlerin tüp bebek kararı almadan önce neler yapmaları gerektiğini öğrendik
  Türkiye’de tüp bebek konusunda neler yaşandı? Neler değişti?
  Tüp bebek çalışmaları dünyada 1978 yılından beri yapılıyor Türkiye’de ise 1989’da İzmir’de başladı ve bir sene sonra biz de İstanbul’da, İnternational’da Türkiye’nin ikinci tüp bebek merkezini açtık. O zamanlar ancak %10-15 civarı başarı sağlanabilirdi. Spermi sıfır olan erkeğin hiç şansı yoktu. Dolayısıyla zor ve masraflı bir süreçti. Uzman sayısı çok azdı. Ama sanırım şu an 120’den fazla tüp bebek merkezi var. Ortalama yılda 40.000’e yakın uygulama yapılıyor. 3 tane embriyo verdiğimiz zaman (şu an verilmiyor ama) gebelik şansı %70’e kadar çıkıyor. Ve Türkiye’de ki 8-10 tane tüp bebek merkezi dünya standartlarında hizmet vermektedir

  Embriyolog dediğimiz laboratuarda esas işi yapan konusunun uzmanı elemanlarımız var. Yurtdışından medikal araçların gelmesiyle teknoloji olarak çok ilerledik. Şu an dünyada kullanılan en ileri ne varsa Türkiye’de de mevcut. Birçok dünya kongresinde Türk ekiplerinin sunumları 3. sırada yer alır mesela. Amerika 100 yayın veriyorsa biz de 70 yayın verebiliyoruz

  Tüp bebek konusunda Türkiye çekim noktası mı?
  Tercih edilen bir noktada… Avrupa ortalamasının üzerinde gebelikte başarı sağlayabiliyoruz. Maliyet ise oldukça aşağıda… Tedavide uygulanan birçok işlem yurtdışında ekstra ücretlendirilirken bizde tedaviye dahildir. Çift hem bir hafta İstanbul’da tatil yapıyor hem de başarılı bir tedavi görüyor

  1990’lı yıllarda dine aykırı olduğu yönünde düşünceler, ciddi direnç vardı. İlk kurucu olduğum için birçok olumsuz telefon almıştım. Zor ve baskı dolu günler de geçirdik. Sonra ise bunun dine aykırı bir şey olmadığı yönünde fetvalar çıktı

  İnsanların önyargıları değişince, hasta kabulü arttı ve gebelik oranları yükselmeye başladı. Erkekler başlarda gelmek istemezlerdi. Bu yaklaşım değişti. Şu an da sıkıntımız çok fazla tüp bebek merkezinin açılmış olması… Tüp bebeğin yapılma sebepleri çok gevşetildi. 90’lı yıllardaki tüp bebek öncesi klasik tedavi süreci delinmiş halde. “Hemen tüp bebek yapalım” diyen hastalarımız var. Ben klasik tedaviyi yeterince uygulamamış çiftlere tüp bebek yapmam.
  Çiftler bir yıl boyunca denemelerine rağmen bebek sahibi olamıyorlarsa, nedeni araştırılmalı. Tüp bebek öncesi yaklaşık bir yıl süren klasik tedavilerle gebelik elde edilemiyorsa, hasta doktoruna; “ya bana tüp bebek yapın ya da nedenini söyleyin” diyebilmeli. Yani yıllarca klasik tedavileri uygulayıp, tüp bebek için geç yaşları da beklememek gerekir.

  Çiftlere tüp bebeğe başlamadan önce neler soruyorsunuz?
  Erkekteki sperm sayısı ölçümünün birkaç kez yapılması, kadın hormonal durumunun mutlaka değerlendirilmesini, rahim röntgenin çekilmiş olmasını istiyoruz. Bu kişilerin hiçbir sorunları yoksa sebebi bilinmeyen gurupsa 3 ile 6 ay arası hap tedavileri veriyoruz. Olmazsa 3 kez aşılama denemesi o da olmazsa tüp bebeğe başvurmasını arzu ediyoruz. Artık tek embriyo verildiği için tüp bebek öncesi uygulamalar artacaktır. Aşılama uygulaması azalmıştı. Tüp bebeğe göre gebelik şansı daha az görülüyordu. Ama şimdi tek embriyo uygulaması başlayınca ikisi arasındaki başarı oranı yaklaştı ama maliyet farkları var. Bu yüzden “Tüp bebekte şansın şu aşılamada şansın şu” diye söylüyoruz. Deneyenlerin sayısı da artmaya başladı bu olumlu… Klasik tedavilerinde unutulmaması gerekiyor. Hap tedavisi ve aşılama bir yılı dolduruyor zaten. Sonrasında hastanın çocuğu olmuyorsa tüp bebek yaptırabilir.

  Nedeni bilinmeyen kısırlığın, nedenleri gerçekten bilinemiyor mu?
  Bunların sebepleri de büyük ölçüde tüp bebekte anlaşılıyor. Mesela bazı spermler yumurtaları döllemekten aciz, var ama yok. Bazı yumurtaların kalitesi kötü oluyor ve hiçbir sperm onu dölleyemiyor. Yumurta ve spermde sorun yok ama yine gebelik olmuyor. Bu durumda kanalda sorun olabiliyor. Yumurta ve sperm kanalda birleşirler. Doğada döllenme kanalda olur, bebek ilk burada gelişir ve rahme atılır ve burada milyonlarca tüycük vardır. İşte bu sistemin tam çalışmaması da gebeliği engeller. Tüycüklerin hızı, sayısı, salgıladığı maddenin işe yarayıp yaramadığı gibi şeylerin tespiti yok maalesef. Bunların testi yok şimdilik. Röntgen çekiyoruz ama o da tam olarak doğru sonuç vermiyor. Bunları ancak tüp bebek uygulamasında fark edebiliyoruz.


  Tüp bebek tedavisine başlayacak ya da başlamış çiftlere kendilerine dikkat etmeleri ya da başarı şansını yükseltmek açısından neler önerebilirsiniz?
  İdeal kiloya yakın olmak. Son yıllarda çok önemli bir şey olarak öne çıkıyor. Şişman bir kadınla normal kilodaki kadının arasındaki gebelik şansı iki katı fark ediyor. Ciltteki yağ dokusunda hormonal bir faaliyet olduğunu biliyoruz. O da östrojen hormonu salgılıyor. Devamlı yüksek miktarda salgılanan östrojen hormonu yumurta kalitesini, yumurtanın yerleşmesini bozuyor. Dolayısıyla kilonun verilmesi çok önemli… Bizim tüp bebek diyetlerimiz var. Diyelim hastanın 60 kilo olması lazım ama 85 kilo. Diyetisyenlerimize yönlendirip 3-4 ay sonrasında uygulamaya başlıyoruz.

  Aynı zamanda sigara da önemli bir faktör… Başarı şansını iki katı etkiliyor.

  Erkeğin de spermi iyi olması lazım. Sperm kalitesini sigara ve alkol bozuyor. Çok dar elbiseler giymek, sauna ve sıcak spermleri tembelleştirdiği için zararlı alışkanlıkların bırakılması gerekir. Erkekte kilonun direk bir etkisi yok.

  Ayrıca seçeceğiniz ekipte bu süreçte çok önemli. Tecrübe çok çok önemli… Yıllarca bu işi yapanları tercih etmeliler. Doktorun tecrübesi arttıkça olumlu payda artıyor. Yumurta toplamak çok hassas bir iş… Kadında 15 yumurta vardır, tecrübesiz biri 5’ini alırken uzman 15’ini de alır. Embriyolog bu konuda çok önemli… Transferin son noktaya konması, bir damlacık zarar vermeden, yumuşak bir şekilde verilmesiyle, sorunlu bir transfer arasında dağlar kadar fark var. Bütün bunlar iyi bir hekimin çok önemli olduğunu gösteriyor bize.

  Stres faktörü?
  Bilimsel etkisi çok net değil. Stressiz olmalarını bekleyemiyoruz zaten Biz bile strese giriyoruz. Gebemi kaldı, oldu mu diye. İki gün iğne olmuş gözümüzün içine bakıyor. Yumurtam büyüdü mü ne oldu diye? Bu konuda çok fazla baskı yapmıyorum. Kendilerini çok daha fazla suçlu hissediyorlar. “Ben stresliydim ondan olmadı” diye düşünüyorlar. Stressiz olmak hemen hemen imkansız, psikolojik destek dolayısıyla her tüp bebek merkezinin yapması gereken bir şey.

  Hastanemizde bir dönem anket yapmıştık ve cevap veren 100 kadının 35’i aslında çocuk istemediğini belirtti. Sadece eşlerinin istemesinden ya da kayınvalidensin baskısından dolayı yaptığını söyledi. Bu da önemli bir detay.

  Bizlerde hastanın ilk gördüğü psikologuz aslında. Tecrübemizle onlarla konuşurken, oturuşundan kalkışından, bakışından birçok şey anlayabiliyoruz. O konu da ipucu verdiği zaman biz onun üzerine gidiyoruz. Aşırı derece psikolojik desteğe ihtiyacı olanları yönlendiriyorum. Bir de pozitif enerji diye bir şey var. Burada onunla ilgili çalışan bir arkadaşımızda var. Fransa’da bu eğitimi aldı. Bazen hastalarımızda tanıştığında bir takım seanslar gerçekleştiriyor. Bunun da etkilerini görüyoruz.

  Hasta dostu tedaviler
  Dünyadaki trend “hasta dostu tedaviler”e yönlendirmek. Tüp bebekte 15-20 günle 90gün arası iğne tedavisi olabiliyor. Çok fazla iğne hasta dostu bir tedavi değil… Geçmişte “ne kadar çok yumurta ve embriyo olursa o kadar iyi” diye tabirimiz vardı ve zorlardık. Bu da bazı rahatsızlıklara neden olurdu. Dolayısıyla son yılların trendi daha kısa protokollerin seçimi, iğne sayısının yani ilaç miktarının azaltılması, az sayıda embriyo vererek ikiz ve üçüz risklerinin azaltılması. 2. 2
  dilenaz
  Yeni Üye

  Cevap: Tüp Bebek Tedavisinde Son Gelişmeler

  Reklam  ben 2 kez tüp bebek denedim başarısız oldum 3. denememde doktor selman beyle ko-kültür yöntemini uyguladık şimdi 6 aylık hamileyim gerçketn bebek isteyip uğraşıp başarısız olanlara tavsiye edeiyorum allah isteyen herkesin kucağına bebeğini versin.. 3. 3
  atololi2001
  Yeni Üye
  en iyiysi aldırın uğraşmayın+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi