Anne Sütü nasıl salgılanır ve nasıl sürekli hale gelir ?

+ Yorum Gönder
Kadın Gözüyle ve Gebelik ve Annelik Bölümünden Anne Sütü nasıl salgılanır ve nasıl sürekli hale gelir ? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  aybuke
  Usta Üye
  Reklam

  Anne Sütü nasıl salgılanır ve nasıl sürekli hale gelir ?

  Reklam  Anne Sütü nasıl salgılanır ve nasıl sürekli hale gelir ?

  Forum Alev
  Anne Sütü nasıl salgılanır ve nasıl sürekli hale gelir ?
  SÜT YAPIMI NASIL BAŞLAR?

  Memede süt yapımını sağlayan madde annenin beyninden salgılanan “PROLAKTİN” adlı bir hormondur. Gebeliğin sonlanmasıyla vücutta gebelik hormonları azalır ve prolaktin salgılayan bezler uyarılır. Prolaktin salgısı doğumdan sonra bazı annelerde hemen, bazılarında ilk 4 gün içinde artmaya başlar.

  Kan damarları, memede süt yapımı için gereken maddeleri süt hücrelerine taşır. Prolaktinin etkisiyle memeler sütle dolar. Bu sürede memede kan damarları daha çok kan taşır ve memeler sıcak ve sert olur. Süt akmaya başlayınca ve bebek emmeyi öğrendikçe memedeki gerginlik azalır, anne de rahatlar.

  Bu olaylar sırasında anne ve bebek zorluklarla karşılaşabilir. İlk günlerde anne ve bebeğe, yardım ve destek gerekebilir.

  ANNE SÜTÜNÜN GÖRÜNÜMÜ NASILDIR ve NEDEN DEĞİŞİR ?

  İlk sütün sarımtrak renkte olmasına karşın olgun süt beyaz ve inek sütünden daha sulu görünümdedir, rengi mavimsi bile olabilir.

  Bebek büyüdükçe anne sütünün rengi değişir. Bunun nedeni bebek büyüdükçe ihtiyaçlarına cevap verecek şekilde sütün içeriğinin değişmesidir.
  ANNE SÜTÜ KENDİ KENDİNE MEMEDEN AKMAZ !

  Süt memede yapılır yapılmaz dışarıya salınmaz, süt akımı için bebeğin emmesi gerekir. Bebeğin etkin emmesi için memeye iyi yerleştirilmesi ve memeyi iyi kavraması çok önemlidir.

  Bebek emerken, meme başındaki sinirlerden, başka uyarılar da çıkar ve bu uyarılarla annenin beyninin başka bir bölümünden OKSİTOSİN adlı bir diğer hormon salgılanır. Oksitosin süt adacıklarının etrafındaki küçük kasları etkiler. Bu etki ile kaslar kasılır ve süt, süt adacıklarından meme başındaki kanallara taşınır. Bebeğin emmesi ile meme ucunda bulunan 10-15 delikten süt dışarıya akar. Her iki meme aynı anda çalışır. Bebek bir memeden emerken, diğer memeden süt damlayabilir.

  Bebek emmeye başladığında, ilk önce meme başının hemen arkasında bulunan süt havuzundaki birikmiş sütü alır. Bu süt hemen tükenir. Süt akımının devamı için oksitosin salgısının uyarılması gereklidir.

  Memede süt yapımı ve yapılan sütün meme ucuna ulaşması bebeğin her iki hormonun yapımını uyaracak kadar kuvvetli ve etkin emmesi ile gerçekleşir. Bunun için bebeğin sık aralarla ve uygun bir biçimde memeye yerleştirilmesi ve bebeğin de meme başını iyice kavraması gerekir.
  EMZİRME SIRASINDA SÜT AKIMININ DEVAMLILIĞI NASIL SAĞLANIR?

  Bazı annelerin sütleri, bebek memeye tutulur tutulmaz akmaya başlar. Emzirmeyi, düşünmek bile beyini uyararak sütün akmasına neden olur. Bazı annelerde ise süt akışı bu kadar kolay olmaz.Bebeğin birkaç kuvvetli emme hareketinden sonra başlar.

  1. Kuvvetli emme ile annenin beynine uyarılar gider.

  2. Oksitosin salgılanarak memeye ulaşır ve süt akımı başlar.
  SÜT YAPIMININ DEVAMLILIĞI NASIL SAĞLANIR?

  Emzirmede bebeğin ağzı annenin meme ucu çevresini sıkıştırır. Bu baskı ile uyarılan sinirler beyinde prolaktin yapımı ile görevli olan bölgeye haber götürürler. Bu haberler prolaktin salgılanması için emir olur. Ne kadar çok haber iletilirse, o kadar çok prolaktin yapılır.

  DAHA ÇOK EMZİRME = DAHA ÇOK UYARI = DAHA ÇOK SÜT YAPIMI

  BEBEK NE KADAR ÇOK EMERSE, ANNE O KADAR ÇOK SÜT ÜRETİR.

  Kaynak: T.C. Sağlık Bakanlığı Ana Çocuk Sağlığı ve Aile Planlaması Genel Müdürlüğü
 2. 2
  AZADE
  Bayan Üye

  Cevap: Anne Sütü nasıl salgılanır ve nasıl sürekli hale gelir ?

  Reklam  Anne sütü hormonlarla ilgilidir. Süt oranı her bünyede değişmektedir. Bazen doğumun ilk günleri sütün az olması normaldir. Bebek süt emmeye başladıkça süt çoğalacaktır.+ Yorum Gönder
sut damarlari nasil acilir,  süt kanalları nasıl açılır,  süt damarları nasıl açılır,  gogus damarlari nasil acilir,  memedeki süt kanalları nasıl açılır
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi