Göğsümde Süt Birikti Ne Yapmalıyım ?

+ Yorum Gönder
Kadın Gözüyle ve Gebelik ve Annelik Bölümünden Göğsümde Süt Birikti Ne Yapmalıyım ? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Sevinç
  Bayan Üye
  Reklam

  Göğsümde Süt Birikti Ne Yapmalıyım ?

  Reklam  Göğsümde Süt Birikti Ne Yapmalıyım ?

  Forum Alev
  Doğumdan sonraki 2.-3. günde göğüslerinizdeki süt artacaktır ve doluluk hissedeceksiniz. Bu dolgunluk hissi genelde 2-3 gün sürer ve göğüslerinizde aşırı gerginlik ve ağrı hissedebilirsiniz.
  Bu durumda yapmanız gerekenler:
  -Bebeğin göğüsünüzün ucunu koyu renk kısmıyla beraber ağzının içine alıp almadığını control edin. Sadece meme ucunu alıyorsa göğsü tam boşaltamayabilir.
  -Bebeğinizi her 1-3 saate bir sık aralıklarla besleyin.
  -Bebek emmekte zorlanıyorsa emzirmeden önce anne sütü sağılarak göğüsler bir miktar boşaltılabilir böylece göğüs ucuda daha çok belirginleşir.
  -Emzirmeden önce ağrılı göğsün üzerine ılık kompres, emzirdikten sonra hala dolgunluk ve ağrı varsa soğuk kompres uygulayın
  -Bebeğinizi sakin ve stressiz bir ortamda emzirin, rahatlamak için müzik dinlemeyi deneyin. Emzirme aralarını dinlenmeye ayırın.

  Eğer yukarıdakileri denedikten sonra halen göğüslerinizdeki şişlik aynıysa, kızarıklık varsa mutlaka doktorunuza danışın.

  GÖĞÜS UCUNUZUN YARA OLMAMASI İÇİN NELER YAPMALISINIZ?
  Yapılan çalışmalar göstermiştir ki, bebeğin anne göğüs ucunu alış şekli göğüs ucu yara oluşmasını en fazla etkileyen faktördür. İlk 1-2 haftada hafif acı ve yanma hissetmeniz normaldir . Eğer bebek emmeye başladıktan sonra göğüs uçlarınızda ağrı hissediyorsanız bebeği memeden çekip vücut pozisyonunu ayarlayarak ağzını açıp göğüs ucunuzu dilinin üstüne ve damağına değdirerek tekrar deneyin.
  Emzirmeden sonra 1-2 damla sütü meme uçlarına sürün ve açık bırakarak kurutun. Göğüs uçlarında çatlama, kanama ve sürekli ağrı olması normal değildir. Bu problemleriniz oluyorsa mutlaka bebek doktorunuzla temasa geçin.
 2. 2
  AZADE
  Bayan Üye

  Cevap: Göğsümde Süt Birikti Ne Yapmalıyım ?

  Reklam  Doğum ilk günleri bebeğimiz küçük olduğundan süt ihtiyacı az olduğundan göğüslerimizde süt birikebilir.Doğumdan bir kaç hafta sonra bebeğin daha fazla süt emmeye başlaması ile bu sorunlar azalacaktır.+ Yorum Gönder
göğsümde süt birikti,  göğsümde süt birikti ne yapmalıyım,  mememde süt birikti,  Göğüslerimde süt birikiyor
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi