Annelerde Cinsel ilişki sıklığı

+ Yorum Gönder
Kadın Gözüyle ve Gebelik ve Annelik Bölümünden Annelerde Cinsel ilişki sıklığı ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Hakan
  Administratör
  Reklam

  Annelerde Cinsel ilişki sıklığı

  Reklam  Annelerde Cinsel ilişki sıklığı

  Forum Alev
  Cinsel ilişki sıklığı

  İstatistikler haftada bir kez ya da daha az ilişkide bulunanlarda, haftada en az iki kez düzenli olarak ilişkide bulunanlara göre gebeliğin daha uzun bir zamanda oluştuğunu göstermektedir. Haftada üç ya da daha fazla düzenli olarak cinsel ilişkide bulunan sağlıklı bir çiftte gebelik oluşma olasılığı en üst seviyeye çıkmaktadır. Bu sıklıkta ilişkide bulunan bir çiftin, kadının periovulatuar dönemini (yumurtlama olmadan önceki birkaç gün ve yumurtlama gününden oluşan en "verimli" dönem) atlamasına imkan yoktur.

  İnfertilite nedenlerini aşağıdaki büyük başlıklar halinde toplamak mümkündür:

  1-Sperm üretimi ve spermin iletilmesiyle ilgili sorunlar

  Erkek faktörüne bağlı gebe kalamama durumunda en önemli neden sperm üretimi ve/veya üretilen spermin iletimi ile ilgili sorunlardır. Oligospermi (sperm sayısının düşük olması) ve azospermi (hiç sperm olmaması) doğumsal hastalıklara bağlı görülebileceği gibi, varikosel gibi hastalıklarda, vazektomi (erkekte aile planlaması amacıyla vaz deferens adlı kanalın bağlanması) sonrasında, karın ameliyatlarında (örnek fıtık ameliyatları) vaz deferensin istenmeden kesilmesi sonrasında da ortaya çıkabilir. Erkeğin aşırı sigara ve alkol kullanması diğer önemli nedenlerdir.

  Sperm üretimi ve iletimi normal olmasına karşın spermin dışarı boşalmasını engelleyen impotans (ereksiyon yani "peniste sertleşme" olmaması), erken boşalma gibi durumlar da erkeğe bağlı nedenler arasında yeralır.


  2-Oosit (yumurta hücresi) üretimi ile ilgili sorunlar

  Kadından kaynaklanan kusurlarda en sık görülen neden kadında döllenebilecek yumurta üretimi, yani ovulasyon (yumurtlama) olmamasıdır. Bu durum polikistik over sendromu gibi kronik bir nedene bağlı olabileceği gibi, kadının oosit hücreleri menopoz ya da prematüre ovaryan yetmezlik ("erken menopoz"-burada erken menopozdan kastedilen 30 yaş öncesinde oluşan menopozdur) nedeniyle tükenmiş de olabilir. 2. 2
  HÖRÜ
  Bayan Üye

  Cevap: annelerde Cinsel ilişki sıklığı

  Reklam  Kadın ve erkeğin sağlık durumlarına ve yumurtalıkların oluşmaya başladığı dönemlere denk gelen zamanlarda gebe kalmanın ilk adımlarıdır.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi