Yeni doğmuş bebek ve bakımı

+ Yorum Gönder
Kadın Gözüyle ve Gebelik ve Annelik Bölümünden Yeni doğmuş bebek ve bakımı ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Hakan
  Administratör
  Reklam

  Yeni doğmuş bebek ve bakımı

  Reklam  Yeni doğmuş bebek ve bakımı

  Forum Alev
  Yeni doğmuş bebek ve bakımı..

  Ağırlığı

  Ortalama bebek ağırlığı 3.4 kg.‘ dır. Erkek bebeklerin ağırlığı kız bebeklere göre daha fazladır.

  4.5 kg. Üzerinde doğum ağırlığı olan bebekler normalden ağır olarak kabul edilirler. Bilinenin tersine bu bebekler ekstra sağlıklı olarak kabul edilmezler. Şeker hastası olan annelerin bebekleri normalden daha ağır olabilirler.

  Eğer bebeğin doğum ağırlığı 2.5 kg dan daha az ise, düşük doğum ağırlıklı bebekler olarak isimlendirilir. Normal bebeklerden tek farkı daha sık beslenmeye ihtiyaç duymalarıdır. Bebeğin ağırlığı 2.3 ile 2.5 kg. arasında ve sağlıklı görünüyor olsa bile önlem olarak özel bakıma alınabilme riski vardır. Bu bebeklerde rastlanan genel problemler- nefes alma, emme problemleri ve vücut sıcaklığı gibi sorunlarıdır.

  Bebekler 2.3 kg. Altında bir doğum ağırlığında ise özel bakıma alınırlar.

  Prematüre bebekler: Gebeliğin 40. Haftasından önce doğan bebekler için düşük doğum ağırlığına sahiptir diyebiliriz.

  Vaktinden önce olan doğumlara bir takım gelişme aşamalarını atlamak anlamına gelir. 36-38 haftalardan sonra olan doğumlarda görülen ekstra sıcaklık, ekstra oksijen ve sık beslenmekle hallolan sorunlar bulunabilir.Fakat vaktinden evvel doğan bebeklerde daha çok yadıma ihtiyaç vardır. Bu şekilde doğan bebeklere burunlarından takılan bir tüple beslemek ve nefes almasına yardımcı olacak bir takım cihazlarla destek olunur.

  Zamanına göre küçük bebeklerde rahim içi gelişme geriliği denen ve beklenenden daha az büyüme anlamına gelen bir ifade kullanılır. Bu bebekler ana rahminde 40 hafta kalmalarına karşın doğumda akranlarına göre küçük olabilirler. Bu bebeklere yapılan uygulamada prematüre bebeklere yapılana benzemektedir. Zamanına göre küçük doğan bebekler rahimde yeterince beslenememiş demektir. Genellikle bebeğin “küçük “ olması gelecekte sorunları olacağı anlamına gelmez. Rahim içi gelişme geriliğinin fetusun kalori ihtiyacını azaltan bir koruma mekanizması olduğu düşünülmektedir
 2. 2
  GAZİBE
  Bayan Üye

  Cevap: Yeni doğmuş bebek ve bakımı

  Reklam  Yeni doğan bebeklerin bakımları oldukça titizlik istemektedir.bebeklerin ilk olması yani ailenin ilk bebeği olduğu zaman bu daha da zor hale gelmektedir.Bilen aile büyüklerinden yardım almak gerekir.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi