Perine Bakımı Nedir?

+ Yorum Gönder
Kadın Gözüyle ve Gebelik ve Annelik Bölümünden Perine Bakımı Nedir? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Hakan
  Administratör
  Reklam

  Perine Bakımı Nedir?

  Reklam  Perine Bakımı Nedir?

  Forum Alev
  PERİNE BAKIMI NEDİR?

  Normal doğum esnasında bölgede kontrolsüz yırtıkların olmaması için doktor tarafından bir kesi yapılır. Bu kesiye "epizyotomi" adı verilir.

  "Perine bölgesi" denildiğinde ise vajina girişi ile makat arasında kalan bölge anlaşılır. Doğum esnasında ve doğumdan sonra büyük öneme sahiptir.

  Doğum sonrası perine bakımı, epizyotomi alanının daha kolay iyileşmesi ve enfeksiyon kapmaması için yapılması gerekenlerin tümünü kapsar. Bakım yaklaşık 1-3 hafta sürer.

  Perinede problem belirtileri

  Perinede en sık karşılaşılan problem ağrı ve şişliktir. Doğum sırasında bebeğin başının sıkıştırması nedeni ile perine ve vajen etrafında ödem olur. Yine doğum esnasında epizyotomi (vajene kesi) yapılmış olsa bile vajinada fark edilmeyen yırtıklar veya sıyrıklar oluşmuş olabilir. Bu yırtıklar farkedilip dikilmediğinde kanayabilir veya enfeksiyon kapabilir.

  Eğer kanamalar dışarıya olmaz ve doku aralığında birikirse vajinada dolgunluk hissi ile beraber şiddetli bir ağrı olabilir. Bu durumda bir "hematom" dan (içe kanama) şüphelenilir.

  Yine doğum sırasında ıkınmalara bağlı olarak makat etrafında hemoroidler oluşabilir. Bu hemoroidler otururken ağrıya neden olabilir hatta bazen kanayabilir. Oturma banyoları ve ilaç tedavilerine cevap vermeyen hemoroidlerde cerrahi tedavi gerekebilir
  . 2. 2
  HÖRÜ
  Bayan Üye

  Cevap: Perine Bakımı Nedir?

  Reklam  Doğum sırasında doktor tarafından yapılan müdahalelerden sonra vajinanın ilk üç haftaya kadar düzenli bakımını gerektiren bir tedavidir.+ Yorum Gönder
perine bakımı,  perıne nedır,  perine bakımı nasıl yapılır
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi