Rahim (Uterus) involüsyonu

+ Yorum Gönder
Kadın Gözüyle ve Gebelik ve Annelik Bölümünden Rahim (Uterus) involüsyonu ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Hakan
  Administratör
  Reklam

  Rahim (Uterus) involüsyonu

  Reklam  Rahim (Uterus) involüsyonu

  Forum Alev
  Rahim (Uterus) involüsyonu

  Rahim involüsyonu; rahimin doğumdan sonra gebelik öncesi durumuna dönmesine verilen isimdir.Gebelik süresince rahim ağırlık olarak yaklaşık 20 kat büyür, ancak doğumdan sonra hızla küçülmeye başlar. Bebek doğduktan hemen sonra yaklaşık 20. gebelik haftasında olduğu boyuta iner. Bu evrede ağırlığı yaklaşık 1 kg kadardır. Birinci haftanın sonunda 12. gebelik haftasındaki büyüklüğüne dönen rahimin hacmi 6 hafta sonunda gebelik öncesi büyüklüğündedir.

  Vücudumuzda ağırlık ve hacmi bu kadar çok büyüyüp sonrasında küçülen ikinci bir organımız bulunmamaktadır. Uterusun bu özelliği bilim dünyasını günümüzde dahi şaşkınlığa uğratmaya devam etmekte ve halen bilimsel yönden tam olarak açıklanamamaktadır.Doğumdan hemen sonra rahim kasılmalarının gücü doğum sırasındaki güçlerden çok daha fazladır. Bunlara “takip eden ağrılar (afterpains)” adı verilir. Bu ağrılar 2-3 gün kadar devam edebilir. Daha önce doğum yapmışlarda (multiparlarda) daha fazla hissedilir. İlk 12 saatte sıklıkları daha fazladır, bu saatten sonra gerek sıklığı gerekse şiddeti giderek azalır.

  Özellikle lo husanın bebeğini emzirmesi sırasında, uyarıyla beyinden salgılanan “oksitosin” hormonuna bağlı olarak rahim kasılması sonucu kasık ve karın bölgelerinde ağrılar hissedilebilir.Doğumda plasentanın ayrılmasından hemen sonra, plasentanın uterusa yapıştığı alan yarı yarıya küçülür. Bu küçülme sayesinde açıkta olan damar uçları kapanır ve kanama azalır. Rahmin içini döşeyen ve "endometrium" adı verilen zar tabakasının normale dönmesi 3 haftayı bulurken plasentanın yerleştiği alan 6 haftada iyileşir. İyileşmenin tam olamadığı durumlarda ise kanamalar görülebilir.
 2. 2
  HÖRÜ
  Bayan Üye

  Cevap: Rahim (Uterus) involüsyonu

  Reklam  Doğum yaklaştıkça rahim genişler ve doğumdan sonra eski haline dönme sürecine rahim involusyonu adı verilmektedir. Süt veren annelerin bu sürecin daha hızlı olduğu söylenmektedir.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi