Gebelikte:I Trimester tarama testi (İkili test)

+ Yorum Gönder
Kadın Gözüyle ve Gebelik ve Annelik Bölümünden Gebelikte:I Trimester tarama testi (İkili test) ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Hakan
  Administratör
  Reklam

  Gebelikte:I Trimester tarama testi (İkili test)

  Reklam  Gebelikte:I Trimester tarama testi (İkili test)

  Forum Alev
  I. Trimester tarama testi (İkili test)
  Son on yılda dünyada, son 4-5 yılda da ülkemizde yaygınlaşan ilk trimester tarama testinin amacı Down sendromunun erken gebelik haftalarında yakalanmasıdır.

  Son adet tarihine göre 9-13. gebelik haftaları arasında uygulanan testte anne adayından kan alınarak serbest β-HCG ve PAPP-A biyokimyasal değerlerine bakılır.

  Down sendromunda anne kanında, serbest β-HCG değerleri normalin iki katı yüksek iken PAPP-A değerleri normalin 2.5 da biri (%40’ı) kadardır. "İkili test" olarak anılan işlemde her iki biyokimyasal değer bilgisayar programında değerlendirilir ve ortaya bir risk oranı çıkar. Risk oranının 1/250’nin üzerinde olması Down sendromu açısından ileri tetkiki gerektirir.

  Testin pozitif olması durumunda yapılması gereken ileri aşama, "koryon villüs biyopsisi" adı verilen plasentanın bebeğe ait kısmından küçük bir parça alınarak kromozom açısından analizi ile teşhisin sağlanmasıdır.

  Son yıllarda ikili teste eklenen "Nuchal Translucency (NT, ense kalınlığı, ense pilisi kalınlığı)" ölçümleri ile birlikte değerlendirilmesiyle test "üçlü test" adını almıştır
  . 2. 2
  Elvin
  Bayan Üye

  Cevap: gebelikte:I Trimester tarama testi (İkili test)

  Reklam  İkili tarama testi gebeden alınan kanla laboratuvar ortamında belirli değerler ölçülerek yapılan testtir. Gebeliğin 11-14. Haftalarında yapılır. Testin sonuçlarına göre doktor tarafından gebe yönlendirilir.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi