Gebelik Çatlakları İçin Ne Yapmalı?

+ Yorum Gönder
Kadın Gözüyle ve Gebelik ve Annelik Bölümünden Gebelik Çatlakları İçin Ne Yapmalı? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  NesriN
  Usta Üye
  Reklam

  Gebelik Çatlakları İçin Ne Yapmalı?

  Reklam  Gebelik Çatlakları İçin Ne Yapmalı?

  Forum Alev
  Op. Dr. Figen Güney Taşer: “Hamilelikte oluşan çatlaklarla mücedelede, bol su için, C ve E vitamini zengin besinler tüketin”
  Hamilelikte oluşan çatlaklarla mücadelede dengeli beslenmenin önemini vurgulayan Dr. Taşer, “Bol su içmek, C, E vitamini zengin besinleri tüketmek, cilt çatlaklarının önüne geçmede etkili. Bunun yanısıra cildi yumuşak ve esnek tutacak bir kremin her gün etkin bölgelere uygulanmasıyla da gebelikte oluşan cilt çatlaklarını en aza indirmek mümkün.” dedi. Bu konuya değinen guzelhamileyim.com sitesi hamile kadınlara yol gösteriyor.
  Hamilelik sırasında özellikle karın, kalça, basen ve göğüs bölgesinde, cildin aşırı gerilmesi nedeniyle, kaşıntılar ve bir süre sonra da çatlakların oluştuğunu belirten Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı, Sn. Op. Dr. Figen Güney Taşer, anne adaylarının yaşadığı sıkıntılardan biri olan bu cilt çatlaklarının, gebelik döneminde yapılacak basit uygulamalarla önüne geçilebileceğini de sözlerine ekledi. Dr. Taşer’e göre, bu çatlakların oluştuktan sonra, tedavi edilmeleri oldukça zor. Dr. Figen Güney Taşer “Özellikle, gebeliğin 3. ayından itibaren, kilo alımı ve bebeğin gelişimi nedeniyle karın bölgesinin gerilip belirginleşmeye başlaması, belirli bölgelerde elastikiyet ve kollajen kaybına neden oluyor. Cildin aşırı gerilmesi kaşıntılara ve bir süre sonra da çatlaklara dönüşüyor. Bu nedenle oluşan cilt çatlakları; doğum sonrası birçok annenin rahatsızlık duyduğu konular arasında” dedi.
  Bol su için, C ve E vitamini yönünden zengin besinler tüketin”
  Dr. Taşer’e göre basit önlemlerle gebelikte yaşanan cilt çatlaklarını en aza indirmek mümkün. Bu yöntemler arasında;
  • Cilde, masaj fırçası yardımıyla masaj yaparak, bu bölgelerdeki kan dolaşımını hızlandırmak,
  • C ve E vitamini açısından zengin olan, cilt için yararlı meyve, sebze ve fındık gibi besinleri tüketmek,
  • Bol bol su içmek
  • Yeterli uyku almaya özen göstermek ve
  • Cildi yumuşak ve esnek tutacak, gerilme ile oluşan izleri önleyen, hamileler için özel olarak üretilmiş bir kremi her gün etkin bölgelere uygulamak yer alıyor.
 2. 2
  ASRIN
  Bayan Üye

  Cevap: Gebelik Çatlakları İçin Ne Yapmalı?

  Reklam  Bayanlar gebelikte çatlaklardan kurtulmak için hamileliğin başından önlem almaları gerekir. Yoksa bu çatlaklar oluştuktan sonra kurtulmak pek mümkün olmuyor.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi