Kadın Amele Pazarı !!

+ Yorum Gönder
Sohbet Forumları ve Garip ve Esrarengiz Olaylar Bölümünden Kadın Amele Pazarı !! ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  elifizmir
  Özel Üye
  Reklam

  Kadın Amele Pazarı !!

  Reklam  Kadın Amele Pazarı !!

  Forum Alev
  Kadın Amele Pazarı
  Uşak’ta halk arasında “kadın amele pazarı” olarak adlandırılan alanda toplanan kadınlar, bir günlük yevmiye için sabahın erken saatlerinden itibaren eski Tabakhane bölgesinde iş umuduyla toplanıyor.

  Kapalı mekan istiyorlar!


  Fabrika sahipleri ve görevlilerinin pazara gelerek işçi seçtiklerini, şansı olanların iş bulduğunu, bulamayanların ise evlerine geri döndüğünü söyleyen kadın işçiler her türlü işe razı. Daha çok deri ve tekstil sanayiindeki günlük işler için 10 YTL. yevmiyeye razı olan kadınlar, kış aylarında soğuktan çok çektiklerini belirterek “Kapalı bir mekan istiyoruz” diyor.
  Uşak'ta halk arasında ''kadın amele pazarı'' olarak adlandırılan alanda Uşak'ın Eski Tabakhane bölgesinde her gün çok erken saatlerde kurulan ''kadın amele pazarı''na gelen kadınlar saatlerce gündelik iş bulabilmek için bekliyorlar. Kadın işçiler, daha çok deri ve tekstil sanayisindeki günlük işler için 10 YTL yevmiye karşılığı tercih ediliyor. Özellikle kış aylarında iş beklerken zorluk çeken kadınlar, yetkililerden kendilerine kapalı bir mekan tahsis edilmesi talebinde bulundu.

  60 yaşındaki Fadime İnce


  Pazarda her gün 39 yaşındaki kızı Nursel İnce ile yerini alan 60 yaşındaki Fadime İnce, AA muhabirine, oğlu Mehmet İnce'nin altı yıl önce İzmir'in Foça ilçesinde askerliğini yaparken, intihar ederek hayatını kaybettiğini, geride bıraktığı iki çocuğuna bakmak için yaşam mücadelesi verdiğini söyledi. Fadime İnce, ''Şimdi oğlumun yetimlerine bakmak için her sabah buraya geliyor, iş bekliyorum. Yaşlıyım diye bana iş vermiyorlar. Ayda 4-5 gün iş bulabiliyorum. Kızım da hasta. Sürekli bayılıyor. Onu yalnız bırakamadığım için ikimiz geliyoruz'' dedi. Kızıyla birlikte iş bulabildiği günlerde büyük mutluluk duyduklarını dile getiren Fadime İnce, torunlarını okutabilmenin tek amacı olduğunu vurguladı.

  Yazın ormanda kışın sanayide


  İşçilerden Elif Karga (42) ise eski tabakhane, Deri Karma Organize Sanayi Bölgesi ve Tekstil Organize Sanayide gündelik işçi olarak çalışan yaklaşık 300 kadın işçi olduğunu belirterek, yazın orman, kışın ise sanayide çalıştıklarını kaydetti.

  Her türlü işte çalışıyoruz


  Fabrika sahipleri ve görevlilerinin sabah pazar gelerek işçi seçtiklerini, şanslı olanların iş bulduğunu, bulamayanların evine geri döndüğünü söyleyen Ayşe Çomak (50) ise şunları kaydetti: ''Yün, deri, nakliye, temizlik, aklınıza gelecek her türlü işte çalışıyoruz. Buradan kazandığımız günlük parayla evimizin geçimini sağlamaya çalışıyoruz. Ama eskisi gibi iş olmuyor.'' Hava Akduman ise iki günlük kazançlarıyla evlerinin ihtiyaçlarını gideremediklerini belirterek, ''Okumam yazmam yok. Hava -10 derece, biz burada bir lokma ekmek için saatlerdir bekliyoruz. İki gün çalışsak eve 5 kilogram yağ alamıyoruz. Benim iki çocuğum var. Buradan kazandıklarımla onlara bakıyorum'' dedi. Akduman, belediye yetkililerinden kapalı bir mekan yaptırmalarını isteyerek, ''Erkek işçiler kahvede bekliyor. Ama biz kadın olduğumuz için kahveye giremiyoruz. Burada beklemek bizi perişan ediyor'' diye konuştu.
 2. 2
  herbstregen87
  Üye

  --->: Kadın Amele Pazarı !!

  Reklam  Allah yardımcıları olur inşallah :( 3. 3
  Asi.qraL31
  Emekli
  Yazık ya allah yardımcıları olsun 4. 4
  @unk_n_own@
  Usta Üye
  Tek kelimeyle allah yardımcıları olsun ...

 5. 5
  EFEKENTLİ
  Yeni Üye
  doğru yaaa yazık kadınlara paylaşımın için saol

 6. 6
  BeRcEsTe67
  Yeni Üye
  Allah yardımcıları olsun! ama bazı insanlar gibi dılenceklerıne hırsızlık yapcaklarına devleti hortumlayacaklarına amelelik yaparak para kazandıkları için tek kelımeyle helal olsun arkadaşım paylaşımın için cok saollllll ++ rep

+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi