Galatasaray Spor Kulübü

+ Yorum Gönder
Haber Bölümü ve Futbol Bölümünden Galatasaray Spor Kulübü ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  YapRock
  Forumun Herşeyi
  Reklam

  Galatasaray Spor Kulübü

  Reklam  Galatasaray Spor Kulübü

  Forum Alev
  Adı: Galatasaray Spor Kulübü

  Kuruluşu: 1905 Sonbaharı

  Kurucuları: Ali Sami Yen, Asım Tevfik Sonumut, Emin Bülend Serdaroğlu, Celal İbrahim, Bekir Sıtkı Bircan, Reşat Şirvanizade, Refik Cevdet Kalpakçıoğlu, Abidin Daver

  Kurulduğu Yer: Galatasaray Lisesi 5. sınıfı

  İlk Renkler: Kırmızı-Beyaz ( Sonradan Sarı- Siyah ve Sarı -Kırmızı)

  İlk Lokal: Galatasaray`da Bulgar Sütçü`nün Dükkanı

  İlk Amblem: Tobler Çikolatasındaki kartal

  İlk Başkan: Ali Sami Yen

  İlk Maç: Galatasaray- Kadıköy Faure Mektebi (2-0)

  İlk Spor Dalı: Futbol

  İlk Şampiyonluk: İstanbul Pazar Ligi Şampiyonluğu

  Kuruluş Hedefi: " İngilizler gibi toplu halde oynamak, bir renge ve isme sahip olmak.
  Türk olmayan takımları yenmek." 2. 2
  tekgirl
  Yeni Üye

  --->: Galatasaray!..

  Reklam  terşekkürler bi GS li olarak renkleri merak ediyodum örendim sayende saol :) 3. 3
  vanhelsing-42
  Yeni Üye
  Bir gs li olarak seni tebrik ediyor paylaşımların devamını beklyorum...... :) 4. 4
  fecr
  Özel Üye
  YapRock sana teşekkür ediyoum süper bi araştırma yapmışsın eline koluna sağlık...:);)


 5. 5
  şimal01
  Üye
  harika olmus elınıze sağlık ve teşekkür ederim...

 6. 6
  BADMAN
  Usta Üye
  emegine saglık yaprock Kuruluş Hedefi: " İngilizler gibi toplu halde oynamak, bir renge ve isme sahip olmak.
  Türk olmayan takımları yenmek."

  ZATEN BU HEDEFİMİZİ GERÇEKLEŞTİRİDK ÇOKTAN :)

 7. 7
  furumar
  Üye
  Çalişmandan ötürü teşekkürler.bir galatasaraylı olarak bunları hepimizin bilmesi gerekir ellerine sağlık

 8. 8
  wody
  Emekli
  epeyi bi emek harçamışsın yaprock eline sağlık güzel bilgiler var.

 9. 9
  yavruaslan
  Yeni Üye
  GALATASARAY'ın g sinden girmiş y sinden çıkmıssın bir GALATASARAY lı olarak seni tebrk ediyorum

 10. 10
  yavruaslan
  Yeni Üye
  Lodos Fırtınası
  Aman o ne lodos firtinasi... Istanbul'un her yani sismiş, denizi kabarmis dalga dalga, lodos kiyameti desek yerinde olacak... Günlerden 30 Aralık 1911.

  Yilbasina bir gün kalmis, evlerde kestaneler çiziliyor, hazirlik
  girla...

  Vapurlarin kalkis saatleri birbirine girmis, kalkip kalkamiyacaklari bile meçhul. Ama kalkan bir vapura zor bela yetisen dört Galatasarayli oyuncu, dalgalarla mücadele eden vapur'un içerisinde, Fenerbahçe ile oynayacaklari maç'a dogru yol aliyorlardi.. Galatasaray olarak Fenerbahçe karsinda oynadiklari ilk üç maç'ta da galip gelmislerdi, 2-0, 3-0, 5-0, eh, heyecanli degillerdi pek, ama lodos onlari perisan ediyordu.
  Kadiköy'e geldiklerinde diger takim arkadaslari ile bulusacaklardi, ama iskelede sadece iki arkadaslarini gördüler. Önce pek üstünde durmadilar, nede olsa Union Kulüp Stat'inda (Fenerbahçe Stati) diger arkadaslarini bulabileceklerini ümit ediyorlardi. Alti Galatasarayli oyuncu yollandilar Stat'a... Baskan Ali sami Yen onlari orada buldu, baska da kimse yoktu. Ali Sami Yen oynamak istiyordu ama sakatti, maç saati de yaklasiyordu, yedi Galatasarayli oyuncunun gözleri saat'in üzerindeydi, ne gelen vardi, ne giden! Aralarinda konusup, oyunun ertelenmesini istediler; Istanbul sehri bir lodos afetine yakalanmis, vapurlar iptal olmus, oyuncular gelememis, bu maç böyle oynanirmi, iptal en dogal hakkimiz diye düsündüler elbette.
  Ama rakip takim Fenerbahçe buna razi olurmuydu hiç? Bizim yedi kisi kalmis Galatasaray takimimiza, "Sahaya çikmazsaniz, hükmen yenik sayilirsiniz!" diyip, tutturukluklarina devam edince, Galatasaray ruh'u bunu kaldirirmi, yenileceksek, aslanlar gibi çikariz, saha'da yeniliriz diyip, yedi kisi çikip, oynamayi kabul ettiler. Bir önemli sorunlari daha vardi, kaleci yoktu! Lodos firtinasi yüzünden, kalecimiz de gelemeyenler arasindaydi! Ali Sami Yen kaleci olmayi kabul edince, biri kalede olmak üzere, yedi Galatasarayli Aslan, gururla saha'ya yayiliverdiler.
  Ali, Bekir Bircan, Horace Armitage, Celal, Idris, Emin Bülent ve kalede Ali Sami Yen. Hey gidi ASLANLAR hey, yelelerini diklettirip, pençelerini çikarip, gerinip, rakiplerine baktilar. Onbir tane Kanarya, lodos'un da etkisi ile biraz ürperdi ama, içlerinden de kis kis güldüler, arenaya sadece yedi aslan çikabilmis, saha vicik vicik, alirlardi elbet bu maçi! Aman Allahim oda neydi? Saha'da kükreyen aslanlar sanki yüzlerce oluvermisti... Ali Sami Yen'in durdugu kale, rakipleri tarafindan ziyaret bile edilemedi, 90 dakika boyunca top bir adet kere eline bile gelmedi... Aslanlar hem atak yaptilar, hemde kalelerine kimseyi yaklastirmadilar. Ne lodos, ne vicik vicik bir saha, nede onbir kisilik rakip takim onlarla bas edemedi.
  Galatasaray, Fenerbahçeyi 30 Aralık 1911 günü, yedi kisi ile, 7 - 0
  yendi.

  Aslan Galatasaray'i lodos afeti bile durduramamis, büyük ruh'u ile, yedi kisi ile oynadigi maç'tan alninin akiyla çikmisti. Yani Infaz gerçeklesmisti.
  Evlerinde yilbasi gecesi için kestane çizen aileler ise, haberi alinca çok sasirip, Fenerbahçe kestaneden beter çizilmis diyip, gülüsmüslerdi diye büyüklerimden hep duyarim!!!! O gece lodos tüm gücü ile devam etmis, bizim Aslanlar ise vapurlar iptal oldugundan, geceyi rakiplerimizin evlerinde geçirmek zorunda kalmislardi.
  Bence, bizimkiler bir güzel uyumustur da, karsi tarafi tam bilemiyorum! Nede olsa tatli tatli uyurlarken bir iki kükreme sesi çinlatmislardir o evlerde Aslanlarimiz, rakiplerimizin tetikteki uykularini bölen!
  Iste Galatasaray ruh'u, inanci ve gerçeklerinden bir tanesi daha.
  Bir rivayete göre, ne zaman lodos firtinasi çiksa, rüzgar'in içerisinden bir kükreme sesi yayilirmis Kadiköy semalarina, içleri ürperten, dolana dolana Fenerbahçe Stat'ina yayilan... Ali Sami Yen'in, Ali'nin, Bekir Bircan'in, Horace Armitage'in, Celal'in, Idris'in, Emin Bülent'in sesleri, hani artik bizlere bulutlarin arkasindaki o güzel yerden bakanlarin kükremeleri bunlar.
  Selam sizlere kahramanlar, selam


 11. 11
  YapRock
  Forumun Herşeyi

  --->: Galatasaray!..

  Reklam  Bız gonullere cektık bayrakları dıreklere degıl. Bız tarıhe yazdık ısmımızı duvarlara degıl. Bız avrupada actık bayragı kadıkoyde degıl. Bız dunyaya poz verdık saksakcılara degıl. Ve bız ımparatorlarla buyuduk kestanelerle degıl.

 12. 12
  drop_one2
  Üye
  GALATASARAYIN ADINI duymak çok hoş paylaşımınız için teşekürler

+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 3 kişi