Cennet-Cehennem Mağaraları

+ Yorum Gönder
Resimler ve Fotoğrafçılık Bölümünden Cennet-Cehennem Mağaraları ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Hakan
  Administratör
  Reklam

  Cennet-Cehennem Mağaraları

  Reklam  Cennet-Cehennem Mağaraları

  Forum Alev
  cennet-cehennem-cokugu.jpg

  Cennet Çökügü:


  Bir yeralti deresinin yolaçtigi kimyasal erozyonla tavanin çökmesi sonucu meydana gelmis büyük bir çukurdur. Elips biçimindeki agiz kismi çaplari 250 m ve 110 m olup derinligi 70 metredir. Çökük tabaninin güney ucunda 200 m uzunlugunda ve en derin noktasi 135 m olan büyük bir magara girisi ve bu magaranin agzinda küçük bir kilise vardir.


  Kilisenin giris kapisi üzerindeki 4 satirlik kitabede, bu kilisenin 5.yy'da Paulus adinda dindar bir kisi tarafindan Meryem Ana'ya ithafen yaptirilmis oldugu yazilmaktadir.  Cennet çökügünün içine her biri oldukça genis 452 basamakli tas bir merdivenle inilir. Kiliseye 300. basamakta varilir. Kiliseden sonraki magaranin bitim noktasinda mitolojik bir yeralti deresinin sesi duyulur.

  Cennet bölümüne, kus sesleriyle, agaçlarla ve merdivenlerin kaybolan bir yesillige dogru inersiniz.
  (her inisin cikisi vardir. cikarken 452 basamak merdiven ile cikmaya calisirsiniz )  Cehennem Çukuru:
  Cennet çökügünün 75 m kuzeyindeki Cehennem çukuru da Cennet çökügü gibi olusmustur. Agiz çember çaplari 50 m ve 75 m, derinligi 128 metredir. Kenarlari içbükey oldugu için içerisine inmek mümkün olmamaktadir.
  Mitolojiye göre Zeus, alevler kusan yüz basli ejderha Typhon'u buradaki bir kavgada yendikten sonra, onu Etna Yanardagi'nin altina sonsuza dek kapatmadan önce bir süre Cehennem çukurunda hapsetmistir.  Cennet Çöküğü:
  Bir yeraltı deresinin yolaçtığı kimyasal erozyonla tavanın çökmesi sonucu meydana gelmiş büyük bir çukurdur. Elips biçimindeki ağız kısmı çapları 250 m ve 110 m olup derinliği 70 metredir. Çökük tabanının güney ucunda 200 m uzunluğunda ve en derin noktası 135 m olan büyük bir mağara girişi ve bu mağaranın ağzında küçük bir kilise vardır.

  Kilisenin giriş kapısı üzerindeki 4 satırlık kitabede, bu kilisenin V.yy'da Paulus adında dindar bir kişi tarafından Meryem Ana'ya ithafen yaptırılmış olduğu yazılmaktadır.

  Cennet çöküğünün içine her biri oldukça geniş 452 basamaklı taş bir merdivenle inilir. Kiliseye 300. basamakta varılır. Kiliseden sonraki mağaranın bitim noktasında mitolojik bir yeraltı deresinin sesi duyulur.

  Cehennem Çukuru:
  Cennet çöküğünün 75 m kuzeyindeki Cehennem çukuru da Cennet çöküğü gibi oluşmuştur. Ağız çember çapları 50 m ve 75 m, derinliği 128 metredir. Kenarları içbükey olduğu için içerisine inmek mümkün olmamaktadır.

  Mitolojiye göre Zeus, alevler kusan yüz başlı ejderha Typhon'u buradaki bir kavgada yendikten sonra, onu Etna Yanardağı'nın altına sonsuza dek kapatmadan önce bir süre Cehennem çukurunda hapsetmiştir.


  Cehennem Çukuru'nun resimleri


  Cehennem'in dibi
  Cehennem'in kapısı


  Cennet'ten resimler  Cennet'in merdivenleri  300. basamaktaki kilise
  Kilise'nin içi

 2. 2
  ugurbaki
  Özel Üye

  --->: Cennet-Cehennem Mağaraları

  Reklam  habibe güzel çalışma.. tbrk ederim..
  gezdim ben oraları bikaç kez..
  iki adımlık yol ama gidemiyoruz uzun süredir :( 3. 3
  Hakan
  Administratör
  bende Türkiye ye gelince Mersinde oturuyorum zaten
  bir kere gitmek nasip oldu
  insallah tekrar giderim 4. 4
  KAPLAN
  Usta Üye
  Hiç Görmemiştim İsimlerini Duydugunda Hep Merak Ederdım...

  Gördüm Öğrendim Saolasın......

 5. 5
  ugurbaki
  Özel Üye
  gelirsen götürürüm belki kardeşimi :)

 6. 6
  tuğtem
  Yeni Üye
  çok merak ediyorum. tanıdıklar gitmişti.

 7. 7
  Ziyaretçi
  çok güzel (değil aslında merdiveni çıkarken ölüyordum kalp krizi geçirdim) kattien gitmeyin

+ Yorum Gönder
cennet cehennem mağarası,  cennet cehennem,  cennet cehennem mağaraları,  mersin cennet cehennem mağaraları,  cennet ve cehennem mağarası
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi