Akîka nedir ve ne zaman kesilir?

+ Yorum Gönder
İslami Konular ve Fıkhi Mezhepler Bölümünden Akîka nedir ve ne zaman kesilir? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Gölge Adam
  Usta Üye
  Reklam

  Akîka nedir ve ne zaman kesilir?

  Reklam  Akîka nedir ve ne zaman kesilir?

  Forum Alev
  Akîka nedir ve ne zaman kesilir?
  Cevap: Akîka, çocuk ni'metine karşılık, Allahü teâlâya şükretmek niyeti ile hayvan kesmektir. Çocuğa nafaka vermesi vâcib olan kimsenin, yedinci günü isim koyması ve başını kazıyıp, saçının ağırlığı kadar, erkek için altın veya gümüş, kız için gümüş sadaka vermesi ve erkek için iki, kız için bir akîka hayvanı kesmesi müstehabdır.
  İmkânı olanlar, çocukları için mutlaka akîka kesmelidir. Küçük iken kesilememiş ise, âkıl bâlig olduktan sonra da akîka kesilebilir. Hattâ küçük iken akîkası kesilmemişse, kişi kendisi için de akîka kesmelidir! Peygamberimiz nübüvvetten sonra kendisi için akîka kesmiştir.
  Akîka her zaman kesilebilir. Kurban bayramında da kesilebilir.
  Etlerinden, kesen yiyebilir ve pişmiş veya çiğ olarak zengin, fakîr herkese verebilir.
  Akîka hayvanı ve bedeli ilim tahsîli gören talebelere verilirse, müstehab sevâbının yanında ilim yayma, cihâd sevâbı da alınır.
  Akîka, çocukları belâlardan ve hastalıklardan korur. Kıyâmette, ana-babaya şefâ'at eder. Peygamber efendimiz, (Erkek çocuğa iki, kız çocuğa bir akîka kesin) buyurdu. 2. 2
  BAKİYE
  Bayan Üye

  Cevap: Akîka nedir ve ne zaman kesilir?

  Reklam  Akika, Müslümanların doğan çocukları için kestikleri kurbandır. Farz değildir fakat Allah'a şükür babında kesilmesi hayırlıdır. Müslümanlar sevinç ve şükürlerini bu şekilde eda edebilirler.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi