Vitir namazı nasıl kılınır?

+ Yorum Gönder
İslami Konular ve Fıkhi Mezhepler Bölümünden Vitir namazı nasıl kılınır? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Gölge Adam
  Usta Üye
  Reklam

  Vitir namazı nasıl kılınır?

  Reklam  Vitir namazı nasıl kılınır?

  Forum Alev
  Vitir namazı nasıl kılınır?
  Cevap: Vitir namazı vâcibdir. Mâlikî ve Şâfi'îde sünnettir.
  Buna ezân ve ikâmet okunmaz. Üçüncü rek'atte rükü'a eğilmeden önce, her zaman, Arabî bir duâ okumak vâcibdir. Vaktinde kılmayanın kazâ etmesi lâzımdır. Vitir diye niyet de lâzımdır.
  Vitir namazı, üç rek'attir. Üç rek'atte de Fâtiha ve zamm-ı sûre okunur.
  Üçüncü rek'atte, zamm-ı sûre okuduktan sonra, iki el, iki yana salıverilmeden, doğruca kulaklara kaldırılarak Allahü ekber denir. Sonra eller, iki yana salıverilmeden, doğruca bağlanır. Hemen iki Kunût duâsını okumak vâcibdir. Bu Kunût duâlarını bilmiyen kimse, üç defa istigfâr okur. Meselâ Allahüm-magfir lî der. Yâhud bir defa Rabbenâ âtinâ... yı sonuna kadar okur.
  Kunûtu okumayı unutup rükü'a giden, artık kunutu okumaz. Namazın sonunda, secde-i sehv yapar.
  Vitir namazı, yalnız Ramazanda cemâ'at ile kılınır. Ramazanda yatsının farzını cemâ'at ile kılmıyanlar, Terâvîhi ve Vitri cemâ'at ile kılamazlar. Çünkü, Terâvîh, yatsının cemâ'ati ile kılınır.
  Farzı yalnız kılan, Terâvîhin cemâ'atine katılır. Kaçırdığı rek'atlerini tamamlar. Terâvîhi cemâ'at ile kılmıyan, farzı kıldığı imâm ile Vitri kılabilir.
  Vitir namazını gece yarısından sonra kılmak çok sevâb ise de, uyanamıyan, yatsının son sünnetinden sonra, yatsı ile birlikte, erken kılmalıdır. 2. 2
  Ziyaretçi

  Cevap: Vitir namazı nasıl kılınır?

  Reklam  seferi zamanlarda nasil niyetlenerek vitir.namazi kilinir 3. 3
  Ziyaretçi
  Her daim Allah'ı zikretmek gerekiyor+ Yorum Gönder
seferi vitir namazı nasıl kılınır,  seferide vitir namazı kılınır mı,  vitir namazı seferi kılınırmı,  seferi yatsı namazı nasıl kılınır,  seferide vitir kılınır mı
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi