Kırâat nedir?

+ Yorum Gönder
İslami Konular ve Fıkhi Mezhepler Bölümünden Kırâat nedir? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Gölge Adam
  Usta Üye
  Reklam

  Kırâat nedir?

  Reklam  Kırâat nedir?

  Forum Alev
  Kırâat nedir?
  Cevap: Kırâat, okumak demektir. Namazın farz olan beş rüknünden biridir.
  Kendi kulakları işitecek kadar sesli okumaya, hafif okumak denir. Namaz kılanın kendi işitecek kadar sesli okuması şarttır. Yanında olan kimselerin de işitecekleri kadar sesli okumaya, cehrî ya'nî yüksek sesle okumak denir.
  Sünnetlerin ve vitrin her rek'atinde ve farzların ilk iki rek'atinde, ayakta, Kur'ân-ı kerîmden bir âyet okumak farzdır. Kısa sûre okumak daha sevâbdır. Buralarda, kırâat olarak Fâtiha okumak ve Fâtiha'dan başka bir de, sûre veya üç âyet okumak, vâcibdir.
  Farzlarda Fâtihayı ve sûreyi ilk iki rek'atte okumak ve ayrıca Fâtiha'yı sûreden önce okumak vâcibdir. Fâtihayı sünnetlerin her rek'atinde bir defa okumak da vâcibdir. Bu beş vâcibden biri unutulursa, secde-i sehv yapmak lâzım gelir.
  Sırayla okumak vâcibdir
  İmâmın, birinci rek'atte, ikinci rek'atte okuduğunun iki misli uzun okuması sünnettir. Yalnız kılan, her rek'atte aynı miktarda okuyabilir. Her namazda, ikinci rek'atte, birinciden üç âyet uzun okumak mekrûhtur.
  Birinci rek'atte okuduğunu, ikinci rek'atte de okumak tenzîhen mekrûhtur. Birincide Kul'e'ûzü bi-Rabbin-nâs okursa, ikincide tekrar okur.
  İkincide, birincideki âyetin devamını okumak efdaldir, daha iyidir. İkincide, birinci rek'atte okuduğundan sonraki bir kısa sûreyi atlıyarak, daha sonrakini okumak mekrûhtur.
  İkincide, birincide okuduğundan önceki âyetleri veya sûreleri okumak mekrûhtur. Kur'ân-ı kerîmi mushaftaki sıra ile okumak, her zaman vâcibdir. 2. 2
  BAKİYE
  Bayan Üye

  Cevap: Kırâat nedir?

  Reklam  Kıraat okumak anlamına gelmektedir. Namaz kılarken okunan surelerin okunmasına verilen isimdir. Sureler okunurken namaz kılan kişi kendi sesini işiteceği kadar kısık sesle okuması uygundur.+ Yorum Gönder
kıraat nedir ,  cehri kıraat nedir,  kıraat ne demektir,  kıraat ne anlama gelir,  kıraat ne demek kısaca
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 3 kişi