Namaza niyet nasıl yapılır?

+ Yorum Gönder
İslami Konular ve Fıkhi Mezhepler Bölümünden Namaza niyet nasıl yapılır? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Gölge Adam
  Usta Üye
  Reklam

  Namaza niyet nasıl yapılır?

  Reklam  Namaza niyet nasıl yapılır?

  Forum Alev
  Namaza niyet nasıl yapılır?
  Cevap: Namazın şartlarından biri de niyet etmektir. Niyet iftitâh tekbîri söylerken edilir. Daha önce de edilebilir.
  Cemâ'at ile namaz kılmak için niyet edip evinden çıkan kimse, ayrıca niyet etmeden hemen imâma uysa, câiz olur. Fakat yolda, namazı bozan şeylerden birini yapmamak lâzımdır. İftitâh tekbîrinden sonra edilen niyet, sahîh olmaz.
  Namaza niyet etmek demek, namazın ismini, vaktini, kıbleyi, imâma uymayı irâde etmek, kalbinden geçirip, kılmayı tercîh etmek demektir. Yalnız ilim, ya'nî ne yapacağını bilmek niyet olmaz.

  Dil ile niyet

  İbâdetler yapılırken, yalnız ağız ile söylemeye niyet denmez. Kalb ile niyet edilmezse, dört mezhebde de namaz sahîh olmaz.
  Kalb ile niyet edenin, şüpheden, vesveseden kurtulmak için, söz ile de niyet etmesi câiz olur.
  Farzlarda ve vâciblerde niyet ederken, hangi farz ve hangi vâcib olduğunu bilmek lâzımdır.
  Bayram ve vitir namazlarını kılarken, bunların vâcib olduklarını ve isimlerini düşünmek lâzımdır. Rek'at sayısını niyet lâzım değildir.
  Sünnet kılarken namaza niyet etmek kâfîdir. Cenâze namazına, Allahü teâlâ için namaza, meyyit için duâya diye niyet edilir.

  İmâmın niyeti

  İmâmın, erkeklere imâm olmaya niyet etmesi lâzım değildir. Fakat, cemâ'at ile kılmak sevâbına kavuşamaz. İmâm olmaya niyet ederse, bu sevâba da kavuşur. Yalnız kılan kimseye, sonra başkasının gelip uyması câizdir.
  Cemâ'atin uydum hâzır olan imâma diye de, niyet etmesi lâzımdır. Cemâ'atin imâmı tanıması, bilmesi şart değildir. İmâm tekbîr söylerken, ona uymaya niyet etmeli ve hemen namaza durmalıdır.
  İmâm, yerinde durunca, ona uymaya niyet edip, namaza berâber başlamak da iyidir.
  İmâmın, kadınlara imâm olmaya niyet etmesi lâzımdır. Niyet etmezse, erkeklerin namazı sahîh olur, kadınlarınki sahîh olmaz. 2. 2
  BAKİYE
  Bayan Üye

  Cevap: Namaza niyet nasıl yapılır?

  Reklam  Niyet bir fiili bir ibadeti yerine getirmek amacıyla Allah için yapıldığına dair edilmektedir. Eller kaldırılıp tüm dünyayı ve dünya işlerini geride bıraktığını göstererek Allah'a yönelerek namaz kılınmaktadır.+ Yorum Gönder
namaz niyeti nasıl getirilir,  namaza niyet nasıl edilir,  niyet nasıl edilir,  niyet nasıl yapılır,  namazda niyet nasıl edilir
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi