Elbisede necâset bulaşan yer unutulsa ne yapılır?

+ Yorum Gönder
İslami Konular ve Fıkhi Mezhepler Bölümünden Elbisede necâset bulaşan yer unutulsa ne yapılır? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Gölge Adam
  Usta Üye
  Reklam

  Elbisede necâset bulaşan yer unutulsa ne yapılır?

  Reklam  Elbisede necâset bulaşan yer unutulsa ne yapılır?

  Forum Alev
  Elbisede necâset bulaşan yer unutulsa ne yapılır?
  Cevap: Elbisesinin veya vücûdun bir yerine necâset, pislik bulaşan kimse, bulaştığı yeri unutsa veya bulamasa, kuvvetle zannettiği yerini yıkasa, temizlendi kabûl edilir. Namazdan sonra meydana çıksa, namazı iâde etmez.
  Yolda rastlanan bir suyun temiz olduğu iyi bilinir veya temiz olduğu çok zan edilirse, bununla abdest alınır. Hattâ, su az ise, buna necâset karıştığı iyi bilinmedikçe, bununla abdest alınır ve gusledilir. Böyle su varken teyemmüm edilmez.
  Çünkü, her suyun aslı temizdir, zan ile pis olmaz. İbâdetler, fazla zan edilmekle, temiz ve doğru olur. Îmân, i'tikâd ise, çok zan ile doğru olamaz, iyi bilinmekle doğru olur. Gayrı müslimlerden alınan elbise, halı ve sâire temiz kabûl edilir. Ehl-i kitâbın kesmiş oldukları, aksi sâbit olmadıkça, temiz kabûl edilir.
  Yaş ayak ile necis yerde meselâ necis halı üzerinde yürünse, yer kuru ise, ayaklar necis olmaz. Yer yaş olup ayaklar kuru ise, ayaklar ıslanırsa, necis olur. 2. 2
  HADİE
  Bayan Üye

  Cevap: Elbisede necâset bulaşan yer unutulsa ne yapılır?

  Reklam  pis olan yeri temizlemiş fakat yeterince çıkmamış ve unutmuşsa bundan sorumlu değildir fakat fark ettiği anda temizlenmesi gerekir ibadetler bu şekilde yapılmamalıdır+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi