Kaplama mesh

+ Yorum Gönder
İslami Konular ve Fıkhi Mezhepler Bölümünden Kaplama mesh ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Gölge Adam
  Usta Üye
  Reklam

  Kaplama mesh

  Reklam  Kaplama mesh

  Forum Alev
  Kaplama mesh

  Kaplama mesh şöyle yapılır: İki el ıslatılıp, üç bitişik ince parmak birbirine yapıştırılıp, iç tarafları, başın önünde, saçların başlangıcına konmak üzere başa konur.
  İki elin bu üç parmağının uçları, birbirine dokunmalıdır. Baş ve şehâdet parmakları ve avuç içleri havada olup, başa dokunmaz.
  Eller, arkadaki saç kenarına gidince, üçer parmak, baştan ayrılıp, iki elin avuç içleri, başın yan tarafındaki saçlar üzerine yapıştırılıp, arkadan öne çekilerek, başın yan tarafları mesh edilir. Sonra şehâdet parmakları kulakların iç tarafına ve baş parmakların iç yüzü, kulak arkasına konup, kulaklar yukarıdan aşağı mesh edilir.
  Sonra, diğer üç parmakların dış yüzleri enseye konup, ensenin ortasından, iki tarafına doğru çekilerek mesh edilir.
  Sonra, sol elin küçük parmağı ile, sağ ayağın küçük parmağından başlıyarak, ayak parmaklarının arasını hilâllemek sûretiyle, topuklarla birlikte sağ ayak üç defa yıkanır.
  Sol ayak, ayak parmaklarının arasını küçük parmağı ile baş parmaktan başlıyarak ayak parmaklarının arasını hilâllemek sûretiyle üç defa yıkanır.
  Yasak olanlar
  Abdest alırken yapılması yasak olan şeylerden ba'zıları şunlardır:
  Abdest uzuvlarını üçten az veya çok yıkamak, suyu yüze çarpmak, ağzı ve gözleri sıkı kapamak, sağ el ile sümkürmek, baş, kulaklar veya enseden birini, her defasında eli ayrı ayrı ıslatarak, birden fazla mesh etmek.
  Abdest bozarken kıble öne, arkaya getirilmez, sağ el ile tahâretlenilmez. 2. 2
  HADİE
  Bayan Üye

  Cevap: Kaplama mesh

  Reklam  bu mesh çeşidibaşın nasıl mest edildiğini anlatmaktadır ayrıca ensede bu şekilde mest edilirken ayaklarında nasıl yıkanması gerektiğini anlatmaktadır abdest temizliktir+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi