Ehl-i sünnet olmak için lâzım olan i'tikâd bilgileri nelerdir?

+ Yorum Gönder
İslami Konular ve Fıkhi Mezhepler Bölümünden Ehl-i sünnet olmak için lâzım olan i'tikâd bilgileri nelerdir? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Gölge Adam
  Usta Üye
  Reklam

  Ehl-i sünnet olmak için lâzım olan i'tikâd bilgileri nelerdir?

  Reklam  Ehl-i sünnet olmak için lâzım olan i'tikâd bilgileri nelerdir?

  Forum Alev
  Ehl-i sünnet olmak için lâzım olan i'tikâd bilgileri nelerdir?
  Cevap: Ehl-i sünnet olmak için lâzım olan i'tikâdlardan ba'zıları şunlardır:
  Kur'ân-ı kerîmin Allahü teâlânın kelâmı olup, mahlûk [yaratık] olmadığına inanmak. Eshâb-ı kirâmın tamamını sevmek, hiçbirini kötülememek.
  Cennetten Allahü teâlânın görüleceğine inanmak. Ehl-i kıble'yi tekfîr etmemek, ya'nî namaz kılan müslümana işlediği günâhlardan dolayı kâfir dememek. İbâdet îmândan parça değildir. Günâh işliyen mü'mine kâfir denmez. Îmân artıp eksilmez.
  Mi'râc rûh ve bedenle birlikte olmuştur. Tasavvufu inkâr etmemek.
  Peygamberlerin mu'cîze ve evliyânın kerâmet göstermeleri haktır. Bugün için dört hak mezhebden birine uymak, mezhepsiz olmamak.
  Dört büyük halifenin, halîfe olduğuna ve üstünlüklerinin halîfelik sırasına göre olduğuna inanmak. Kabir ziyâreti, peygamber ve evliyâdan yardım istemek câizdir.
  Okunan Kur'ân-ı kerîmin ve verilen sadakanın sevâbını ölülere göndermenin câiz olduğuna, bu sevâbların ve duâların ölülere ulaştığına, azâblarının azalmasına sebep olacağına inanmak.
  Kabir suâli haktır. Kabir azâbı rûh ve bedene olacaktır. Sırât köprüsü vardır. Şefâ'ate, hesâba ve mîzâna inanmak. 2. 2
  AYKIZ
  Bayan Üye

  Cevap: Ehl-i sünnet olmak için lâzım olan i'tikâd bilgileri nelerdir?

  Reklam  ehli sünnet ne demektir ; Günümüzde anlaşılan şu ehli sünnet denilince, amelde Hanefi, Şafii, Maliki, Hanbeli, itikatta ise Eşari ve Maturidi mezhebine taraftar olanlar akla geliyor+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi