Manga fan club

+ Yorum Gönder
Müzik Köşesi ve Fan Club Bölümünden Manga fan club ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  devil_666
  Emekli
  Reklam

  Manga fan club

  Reklam  Manga fan club

  Forum Alev


  Manga'nın albüm macerası 2002 yılının Ocak ayında Ferman'ın telefonla tüm grup arkadaşlarını arayıp "Toplanıp konuşalım bir yarışma varmış" demesiyle başladı.Bu telefon konuşmasının onları albüm sahibi yapacağına ihtimal vermedikleri gibi uzun yıllar müzikle ilgili hayalini kurdukları şeylerin gerçekleşeceğini birisi söyleseydi tahminen bunun imkansız olduğunu düşüneceklerdi.

  Manga ilk olarak Yamyam'ın barlarda "cover" parçalar çaldıkları gruptan istediği müziği yapamamasından dolayı yolunu ayırması ile 2001 sonlarına doğru şekillenmeye başladı.Onun en büyük isteği kendi parçalarını çalan bir grup kurmaktı.Yapmak istediği tarzı da 95'ten beridir etkilendiği numetal ve hardcore tarzında gruplarla yavaş yavaş oluşturmaya başlamıştı kafasında.

  Rock müzikle elektroniği, sert gitar riffleriyle rap vokalleri birleştirmek istiyordu.Bunu üniversiteden okul arkadaşı olan Orçun ile paylaştı ve onun da katılmasıyla Manga'nın tohumlarını atmış oldu.Daha sonra Özgür, Efe ve Ferman'ın da katılmasıyla ilk kadro tamamlanmış oldu ve büyük bir heyecanla çalmayı en çok istedikleri coverları ve bunun yanında kendi şarkılarını yapmaya başladılar.

  İlk besteleri "Kal Yanımda" oldu ve bu besteleri yapıldıktan kısa bir süre sonra "Sing Your Song" yarışmasından haberdar oldular; fakat yarışmadan hemen önce Orçun özel nedenlerden dolayı grubu bırakmak zorunda kaldı.Bir süre bas gitar olmadan çalışmalarına devam eden Manga "Kal Yanında"yı yarışmaya hazırlamak için ciddi bir bas gitarist arayışına girdi.Ferman'nın daha önceden beraber çaldığı bas gitarist Cem'in yarışmaya gönderilecek şarkının kayıtlarına başlandığı gün gruba dahil olmasıyla Manga şu andaki yapısına kavuştu.

  Beş ayrı karakteri ve beş ayrı müzik zevkini sergileyen Manga uzun yıllar sürecek albüm hayali için yola çıkmıştı artık.Beşlinin kesişim kümesi ise; Japon çizgi romanları olan "Manga" idi.

  "Kal Yanımda"nın geniş çevrelerce çok sevilmesini ve yarışmada iyi bir derece alması, baş koydukları yolda emin adımlarla yürümeleri için iyi bir sebep oldu; böylelikle yeni besteler üretmeye başladılar.Bu dönem içinde "Bitti Rüya" ve "Yalan" gibi çok sevilen parçalarını yaptılar ve Ankara Limon Bar'da Metropolis grubunun da desteği ile bar programı yapmaya başladılar; fakat bekledikleri albüm haberi uzunca bir süre gelmedi ve umutsuzluğa kapıldıkları uzun bir dönem oldu.

  Daha sonra tekrar stüdyoya giren grup beş şarkılık bir demo hazırlayarak tekrar İstanbul'a gitti.Ankara'ya döndükten bir süre sonra yarışma döneminden tanıdıkları prodüktörleri Haluk Kurosman'dan (6. Cadde, Gripin, Vega....) gelen bir telefon ile artık emeklerinin karşılığını alacaklarına inanmaya başladılar."Yapıyoruz arkadaşlar!" diyerek bu haberden sonra beste çalışmalarına ve konserlere ağırlık veren grup, Türkiye'nin dört bir yanına gidip elliyi aşkın konserle müziklerini paylaştılar.Hiçbir zaman unutamayacakları anılara ev sahipliği yapan ve Manga'nın belki de en önemli sahne tecrübesini kazandığı Limon Bar'da yaklaşık iki sene boyunca aralıksız çaldılar.

  2002 yılı ortalarında Beyoğlu'nda bir kafede cereyan eden "Birgün bir şeyler yapacağız" konuşmaları artık gerçeğe dönüşmeye başlayacaktı Manga için ve her geçen gün Manga'yla beraber aynı yola baş koyan ve destek veren insan sayısının da arttığını fark etmek onları daha da umutlandırıyordu.

  Kargo'nun solisti Koray Candemir, Vega, Göksel ve Kanadalı rapper Unknown Mc onlara ilk desteği veren müzisyenler oldu o dönemde.Artık albüm çıkatmak için hazırlardı ve Grgdn-Sony Music Türkiye etiketli olan ilk albümleri için 2004 yazına doğru stüdyoya girmeye başladılar ve Aralık 15'te Manga adlı ilk albümleri artık tüm Türkiye'ye açılmaya hazırdı.

  Farklı müzik zevklerine sahip olan ve birbirinden tamamıyla farklı beş karakterin ortaya çıkarttığı müzik doğal olarak farklı farklı tatlar barındırıyordu.  Ferman, uzun bir zaman dinlediği metal kökenli müziklerin dışında yeni yeni sevdiği, rap müziğinde içinde olduğu bir vokal arayışı içindeydi.Efe'nin kalbi hiphop ve elektronik müzik için atıyordu.Yamyam'ın peşinde olduğu şey duygularını notalarla ifade etmekti.Özgür, caza, R&B'ye ve funka meraklı olduğu için Groove'un peşindeydi.Cem ise elektronik müziğe aşıktı.Böylelikle Manga'nın sert gitarlarda, rap-melodik vokallerden ve elektronik altyapılardan oluşan müziği ortaya çıkmış oldu.

  Efe, Manga'nın müziği için "Beşimizin dinlediği farklı müziklerin aynı potada eritilmesidir.Hepimiz alternatif rocktan hoşlanıyorduk, aynı zamanda herkes elektronik müziği de özümsemişti; hiphop ve rap vokaller de bizi heyecanlandırmıştır." diyor.  Zaman zaman aşkı derinden hissettiler, zaman zaman bulundukları şehrin klostrofobik yapısının verdiği duygu patlamalarını yansıttılar, zaman zaman aynaya bakıp yaşam tarzlarına ironik yaklaşımlar getirdiler.Her zaman doğdukları, büyüdükleri ve yaşadıkları coğrafi bölgenin duygu yoğunluğunu ve kültür birikimini içlerinde taşıdıkları gibi bu değeri müziklerine de yansıtmaya çalıştılar.Bazı parçalarda kendi yaşadıkları ortamı ve kendi jenerasyonlarını da eleştirdiler.Örneğin Yağmur'un Bar'da çalarken kendi jenerasyonunu tüketim kuşağı olarak gözlemlemesi grubun "Libido" isimli parçalarını yapmalarına önayak oldu.

  Manga'nın kurulduğu günden beri en büyük hayali farklılık yaratıp, son dönemlerde Teoman, Duman, Vega, Mor ve Ötesi, Kurban, Athena ve Kargo gibi isimlerin genişlettiği ve yürüdüğü yolu birazcık daha genişletmek oldu.Özgür bunu "Bizi hayatta en mutlu edecek şeylerden biri bu yolda bizlerden daha iyi yeni grupların çıkması olur." diyerek ifade ediyor.

  Nitekim Manga 2004 Aralık'ında çıkardığı albümüyle hayallerini gerçekleştirmek konusunda önemli adımlar attı.Grubun inandığı müziğe dinleyicilerden gelen büyük destekle Manga bir yıl içinde Türkiye'nin değişik illerinde toplam yüzü aşkın konser verdi ve yüksek albüm satışlarıyla Altın Plak sahibi oldu.Bunların yanında Manga; Altın Kelebek "En İyi Çıkış Yapan Grup"; Jetix Tv, Future dergisi ve Yıldız Teknik Üniversitesi İşletme Kulübü tarafından ise "En İyi Grup" ödüllerine layık görüldü.Grubun çıkış şarkısı "Bir Kadın Çizeceksin" ise Easports'un Fifa 2006 oyunu soundtrackine dahil edildi.

  Manga, şu anda 2006 sonlarına doğru çıkaracakları ikinci albümleri üzerinde çalışmaya devam etmektedir.

 2. 2
  devil_666
  Emekli

  --->: manga fan club

  Reklam  arkadaşlar ben ce bu forymda rock ve metal müzige ilgi gösteren kimse yok şuna bak bir aya oldu bi cvp bile yok 3. 3
  eer
  Yeni Üye
  ben rock ve metali çok seviorm ama bu forumda pek takılmadıım için mesaj şimdi yazıorm güzel paylaşım 4. 4
  mecazi
  Yeni Üye
  teşekkürler dostum verdiğin bilgiler için eğer manga nın full mp3 varsa sende benim için onları upload edersen sevinirim.Ayrıca siteye eklediğinde bana e-posta atarsan sevinirim (yaptım diye anlarsınya )
  neyse şimdiden teşekkür ederim.
  Mail Adresi Vermek Yasak
  RESUL AYDIN...

  Edit:MaviAdam

 5. 5
  MaviAdam
  Özel Üye
  Alıntı mecazi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  teşekkürler dostum verdiğin bilgiler için eğer manga nın full mp3 varsa sende benim için onları upload edersen sevinirim.Ayrıca siteye eklediğinde bana e-posta atarsan sevinirim (yaptım diye anlarsınya )
  neyse şimdiden teşekkür ederim.
  Mail Adresi Vermek Yasak
  RESUL AYDIN...

  Edit:MaviAdam
  1.Mail Adresi Vermek Yasak
  2.Mp3 Paylaşımı Kesinlikle Yasaktır
  3.İlk Mesajın Oldugu İçin Şimdilik Uyarıyorum

 6. 6
  metallica_irm
  Üye
  rock ve metal benim bi parçam abi yaaa çok severim mangayıda yağmur ve ferman sizi çok seviyorum

 7. 7
  Demeter oF t
  Yeni Üye
  Aşklarımm (: Bir tanelerimm.. (: Çoo....kunda ötesi seviyorum! Tüm şarkıları ezberimde. :D

  Ayrıca emeğe saygı korsana hayır :@ 'mecazi'.

 8. 8
  sibelkuzey
  Emekli
  bu arada koçfest 2010 kapsamında türkiye'deki universiteleri gezecek manga! sizin okula da uğracak mı uğramayacak mı bir bakın isterseniz: ) bize uğruyor mesela ehe: ) üye olana da hediye veriyorlarmış hem.
  http://www.kocfest.com.tr/

 9. 9
  sibelkuzey
  Emekli
  gecen senenin koc fest fotografları için bkz. http://www.facebook.com/?ref=logo#!/...1374209&ref=mf
  mangayla daha süper olur ki burası..

 10. 10
  sibelkuzey
  Emekli
  oyunlara kaydolup çılgın atalım, birbirimizle kapışalım bence.

 11. 11
  sibelkuzey
  Emekli

  --->: manga fan club

  Reklam  koç fest sitesine üye ol! Hediyeleri kap! isimli eserimi tüm forumdaşlarıma armağan ediyorum: ) hediye, oturduğun yerden kazanılınca güzel diye de bağlıyorum: )

 12. 12
  nihle
  Yeni Üye
  ben maNga'yı çok seviyorum,şarkılarının hastasıyım,severek dinliyorum,yolları açık olur inş...

+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi