Facebook nedir? Facebook Nasıl Kullanılır?

+ Yorum Gönder
Webmaster ve Facebook Bölümünden Facebook nedir? Facebook Nasıl Kullanılır? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  WebStyle
  Özel Üye
  Reklam

  Facebook nedir? Facebook Nasıl Kullanılır?

  Reklam



  Facebook nedir? Facebook Nasıl Kullanılır?

  Forum Alev
  Facebook nedir? Facebook Nasıl Kullanılır?

  Son birkaç haftadır çevremdeki bir çok kişi FACEBOOK’a üye oldu ve bu çılgınlık her gün artarak devam ediyor. İyi midir kötü müdür bilmem ama sitenin tamamen ingilizce olmasında dolayı birçok insan istemesine rağmen henüz FACEBOOK’a geçemedi.

  FACEBOOK bir sosyal networktür. Aslında başlangıçta sanal ortamdaki kişilerin gerçekten söyledikleri kişi olup olmadıklarını kanıtlamalarını sağlayan bir siteymiş. Yani ben bilmemne üniversitesini bitirdim diyorsanız gerçekten diplomanızı siteye onaylatmanız gerekiyormuş (kulaktan duyma bilgiler bunlar) . Ama şimdi misyonunu değiştirmiş ve “benim üyelerim ne diyorsa doğrudur” diye tüm dünyaya karşı güven duygusu besleyen bir site haline gelmiş. Bilin bakalım neden? çünkü ne kadar üye o kadar köfte demek :)

  Siteye 2-3 tane bilgi vererek üye olabiliyorsunuz. Genel mantık bilgilerinizi yani en azından isminiz doğru vermeniz yönünde. Çünkü arkadaşlarınız sizi isminize göre aratacaklar. MSN’deki o gizlilik ortamı burada çok fazla yok. Hoş amacınız yeni arkadaşlar bulmaksa bilemem. Üye olup e-mail adresinize gelen linki tıkladıktan sonra sistemi kullanmaya başlıyorsunuz. Temel işiniz arkadaşlarınız bulup onları arkadaş listenize eklemek. Sonra kendinize uygun gruplar varsa onlara da üye olabilirsiniz. Gruplar toplu tartışma yerlerinden çok bir özellik olarak kullanılıyor mesela şöyle gruplar var “MÜZİKSİZ YAPAMAM”, “DOĞA SEVERLER” gibi. Bunlara üye olarak diğer arkadaşlarınıza kendiniz hakkında bilgi verebiliyorsunuz. Tabi okulunuzun veya tuttuğunuz takımın da grupları olabilir. Onlara da girerek toplu işler yapabilirsiniz. Ayrıca sitede event yani organizasyon işleri de oldukça gelişmiş. Bir organizasyon yaratıp insanları davet edebilir, davet edildiğiniz bir organizasyona katılıp katılamayacağınızı söyleyebilir, organizasyon hakkında tartışabilir resimler paylaşabilirsiniz.

  Yine sitenin standart işlevlerinden bir tanesi de fotograf albumleri. Sitede kendinize albumler yaratarak bu albumlere resimlerinizi kolayca ekleyebiliyorsunuz. Ayrıca resimlerdeki kişileri de kolayca belirtip bu ahmet, bu mehmet diye isimler verebiliyorsunuz. Sistem akıllı davranarak siz facebook üyesi olan bir kişinin resmini kendi albumunuze koyup bu ahmet diye işaretlerseniz ahmetin sayfasındaki resimler için sizin koyduğunuz resim de çıkıyor. Veya siz resimler içinden ahmetle benim ortak resimlerimiz dediğinizde tüm arkadaşlarınızın resimleri içinden ahmet ve sizin belirtildiğiniz tüm resimler gösteriliyor.

  Buraya kadarki kısmı sistemin standart işlevleri. Bunun dışında sistemde çok kuvvetli bir uygulama yönü bulunuyor. Uygulamalar internetteki başka firmaların reklam kaygıları içinde geliştikleri web uygulamaları aslında. Ama mantık o kadar güzel ki, uygulamalar içinde kaybolup gidiyorsunuz. Nasıl uygulamalar var önce ondan bahsedeyim. Mesela arkadaşlarınızın kafalarına doğru yastık atabiliyorsunuz veya profilinize bir hayvan koyup arkadaşlarınızın gelip onu beslemesini sağlayabilirsiniz. Veya vampir olup arkadaşlarınızı ısırıp onları da vampir yapabilirsiniz. Daha sonra kendi vampir ordunuzla başka vampirlere saldırabilirsiniz. Aynı şeyler zombiler ve kurt adamlar için de geçerli.

  Beğendiğiniz uygulamaları arkadaşlarınıza da önererek ortak oyunlar oynuyabiliyorsunuz. Bu uygulamalar olmasa sitenin tutmayacağı aşikar. Facebook bu derdi bildiği için konuşmayı aza indirecek ama daha eğlenceli şeyler yaparak sürekli bağlantı halinde kalmanızı sağlayacak uygulamalara yer veriyor. Mesela top friends diye bir uygulama var. Top kelimesi ingilizce tabiki :) siz arkadaşlarınızı en iyi arkadaşlarınız olarak sıralıyorsunuz. Ve bir kişi birden fazla kişinin top friend’i olarak işaretlenmişse o kişinin populeritesi artıyor mesela. Ayrıca bir yandan da top friend olarak işaretlediğiniz kişilere “Hüseyin sizi en iyi arkadaşı olarak seçti” gibi bir cümle gidiyor.(tabiki ingilizce)

  Şimdi FACEBOOK ekranlarından bahsedeyim biraz. Sayfalardaki kırmızı numaralar sitenin orjinalinde yok. O rakamları açıklamak gerekirse …

  f1.jpg

  1. Bu kısımda sizin yüklemiş olduğunuz uygulamaları gösteriyor. Aslında çok daha fazla uygulama var ama onları görmek için more linkine basmak gerekiyor.
  2. Bu kısımda sizin temel yetenekleriniz dışında yüklediğiniz uygulamalarla kazandığınız yetenekleriniz sıralanıyor. Mesela vampir uygulaması yüklüyse bu menüde “View your vampire” diye bir seçenek çıkıyor. Veya başka kişilerin profillerine bakıldığında o kişiyi ısırarak vampir yapmanız için seçenekler çıkıyor.,
  3. Bu kısım sizin bilgilerinizi içeriyor.Bu bilgilerin herkes tarafından mı yoksa sadece arkadaşlarınız tarafından mı görüleceği sistemden ayarlanabiliyor.
  4. Ana menüler

  fb2.jpg
  profil sayfasının aşağılarına inersek…
  1. Kendi profilinize yüklediğiniz uygulamaların kısa özetidir. Her uygulamanın kendine özgü bir simgesi vardır.
  2. Restgele 6 tane arkadaşınızın resmi ve diğer arkadaş bilgileriniz.
  3. Bu kısım sizin profilinizde oluşan 10 tane önemli olayı anlatıyor. Aslında arkadaşlarınızın başına gelen önemli olaylarda buradan gözüküyor.
  4. Aslında burası 3 ile aynı bölümün devam. Ama güzel bir uygulama olduğu için bahsetmek istedim. Orada görülen yumurta aslında bir arkadaşımın bana göndermiş olduğu bir hediye. 3 gün bekledikten sonra yumurta yavaş yavaş çatlıyor ve sonra içinden bir hediye çıkıyor. Siz de arkadaşlarınıza bu şekilde hediyeler gönderebiliyorsunuz. (tabiki sanal hediyeler :) )

  fb3.jpg

  Bu da resim sayfası.
  1. Resimdeki kişilerin isimlerinin bulunduğu kısım. Bunu yapmak için”Tag this photo” seçeneğini tıklayım resim üzerinde ismini yazmak istediğiniz kişinin suratının ortasına tıklıyorsunuz. Daha sonra sistem resimde gözüktüğü gibi bir kare yaratıyor ve o kişinin ismini girmenizi istiyor. Eğer o kişinin facebook’da bir profili varsa ve sizin arkadaşlarınız arasında bir kişiyse kolayca listeden seçebiliyorsunuz. Yoksa sadece adını yazabilirsiniz. O tag’ı bir kullanıcı ile bağladınız zaman bu resim o kişinin de profilinden görülebiliyor.

  Alıntıdır.



 2. 2
  İLKİN
  Bayan Üye

  Cevap: Facebook nedir? Facebook Nasıl Kullanılır?

  Reklam



  facebook internetin en etkili iletişim ve sosyal medya aracıdır uzak veya yakındaki insanların irtibatının artması ve dünyanın küreselleşmesine katkısı vardır







+ Yorum Gönder
tag this photo ne demek
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi