Radyo tamiri

+ Yorum Gönder
Elektronik ve Elektronik Bölümü Bölümünden Radyo tamiri ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Mattet
  Usta Üye
  Reklam

  Radyo tamiri

  Reklam  Radyo tamiri

  Forum Alev
  RADYO TAMİR TEKNİĞİ

  Bundansonra kontrolü zor olan arızalı yeri bulmak olacaktır. Bunun içinAvometre yardımıyla gerekli gerilim ve akım ölçümlerinin yapılmasıgereklidir.
  Buda cevap vermezse, radyokasasından çıkarıldıktan sonra, ölçü alaetiyle( avometre) gerilimölçmek ve sinyal jenaratörü yardımıyla sinyal vererek kademe kademearızanaın yerinin aramak gerekir.,
  Başarıya ulaşmak için radyokatlarının normal olarak için çalışması prensiplerinin teorik olarakbilmek gereklidir. Bu ön bilgi ve ölçmeler neticesinde çoğu zaman sorunçözülecektir.
  RADYO ALICILARINDA ARIZA STATİK YADA MEKANİK YOLLAGİDERİLİR.
  STATİK ARIZA GİDERME
  Voltmetrekullanarak yaptığınınz AC/DC ölçmeleri ,akım kaynağı kesildikten sonraohm metre ile direnç ve bobinlerin sağlamlığı , kondansaötörlerin kısadevre olup olmadığı tesbit etmek statik ölçme yöntemlerindendir.
  Özellikle ohm metre ileyapılan R ve C ölçümlerinde sağlamlığı saptanacak parçaların bir uçlarıaçığa çıkarılarak kontrol edilmelidir. Transistörlerde ise an az ikibacağı çıkaremalısınız. R ,C ve Transistör ölçerken ohm metrenin canlıuçlarını iki elmizle tutup , kendi dirençimizi ölçülecek direnceparalel olarak sokmamak gereklidir.
  Asihalde yüksek dirençdeğerlerinde yanlış ölçme yapabiliriz. Gerilim ölçmelerindevoltmetrelerin doğru değer göstermesi için kullanılan voltmetrenin voltbaşına düşen direnç miktarı minumum 20000 ohm/V olmalıdır. Bir avometreile ölçüm yaparken komütatörü ölçülecek değerinin bir üst sınırındatutmak gerekir. Alıcı sinyal girişine sinyal uygulandıktan sonrayapılan ölçme türüne de;
  DİNAMİK ARIZA BULMA YÖNTEMLERİ
  Bu yöntemde iki yolla yapılabilir. Sinyal Enjeksiyon Sinyal transfer,ile yapılan ölçme yöntemi Sinyal enjeksiyon yönteminde ;ilkintransistörlü bir multivibratör çıkışından elde edilen kare dalgayayakın bir sinyal ;alıcının çeşitli sinyal giriş yerlerine uygulanarakkatlarda sinyal geçirmeyen yerler bulunur.
  Sinyal izleme yöntemindeysealıcının anten girişine bir R.F. sinyal genaratöründen modüleli birsinyal uygulanır. Sinyal traser lambalı veya transistörlü ses frekansamplifikatörü olup bu amplifikatör girşinde ise kristal diyodyardimiyle yapılmış bir dedektör bulunmaktadır.
  Sinyal traser yardımıyla mikser çıkışından başlamak suretiyle hoperlöre kadar snyalin gelip
  gelmediği kontol edilir. Kullanılan m.vibratörün frekansı 1.5 KHz kadarolmalı, krokodil bağlanan uç alıcının şasesine tutturulmalıdır.
  TRANSİSTÖRLÜ RADYO ARIZALARI:

  Birsüperheterodoin radyo alıcısının arıza yapma oranının azaltmak içinaşağıdaki belirtmeye çalıştığımız şartlara dikkat edilmesi gereklidir.
  1. Alıcının şasesi (plaketin bulunduğu bölüm), kasasından kolaylıkla sökülüp takılabilmeli...
  2.Bozulandirenç, kondansatör, transistör ve trafonun şase üzerinde daha öncedenbelli bir plan dahilinde yerleştirilmiş olması gereklidir.
  3.Alıcıda kullanılan direnç ve kondansatörlerin toleransları %4-5 civarında olmalı, özerllikle transistör elemanları
  arasındaki sızıntı dirençleri çok büyük olmalıdır.

  4. Gerekradyonunn montajı yapılırken, gerekse onarım esnasında 100 Watt'lıkhavya kullanılmamalıdır. BU güce sahip bir havya devre üzerindek ibakırplaketini bozulup iş görmemesine sebep olabilir. bakır yollar yanaraksızıntı
  dirençleri doğurabilirler. ( Bu öneri sadece radyo tamiri için değil bütün elektronik devrelerin tamiri için bir tavsiyedir.

  5.Gerçekte bir tamir esnasında en önemli husus tamir edilecek devrenin şemasının olması gerekliliğidir. 2. Alev
  Özel Üye

  Radyo tamiri Makalesine henüz yorum yazılmamış. ilk yorumu siz yapın


Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi