Zener Diyot Zener Diyot Nedir - Elektrik

+ Yorum Gönder
Elektronik ve Elektronik Bölümü Bölümünden Zener Diyot Zener Diyot Nedir - Elektrik ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Hozukcan
  Emekli
  Reklam

  Zener Diyot Zener Diyot Nedir - Elektrik

  Reklam  Zener Diyot Zener Diyot Nedir - Elektrik

  Forum Alev
  Zener Diyot Zener Diyot Nedir - Elektrik  Zener diyot, doğru yönde biaslandıgı zaman normal bir diyot gibi çalışır; ters yönde polarmalandığı zaman ise kırılma(zener) gerilimine kadar iletime geçmez ama kırılma geriliminden sonra çığ etkisi şeklinde akım geçirir, yani zener belirli bir gerilimden sonra iletime geçer. Uygulamada çok yerde kullanılır örneğin gerilimin sabitlenmesi, sinyal kırpma, elektronik eleman koruma v.b. gibi.Piyasada değişik gerilim değerlerine sahip zener diyotlar bulunmaktadır. Zener diyodu yüksek akıma karşı korumak için direnç ile seri bağlamak gerekir.

  Ters gerilim kalkınca, zener diyot da normal haline döner. Devrelerde, ters yönde çalışacak şekilde kullanılır. Bir zener diyot zener gerilimi ile anılır. Silikon yapılıdır.

  Zener Diyodunun Özellikleri: • Doğru polarmalı halde normal bir diyot gibi çalışır (Şekil 3.14). • Ters polarmalı halde, belirli bir gerilimden sonra iletime geçer. Bu gerilime zener dizi gerilimi, veya daha kısa olarak zener gerilimi denir (Şekil 3.14-VZ). • Ters gerilim kalkınca, zener diyotta normal haline döner. • Devrelerde, ters yönde çalışacak şekilde kullanılır. • Bir zener diyot zener gerilimi ile anılır. Örn: "30V 'luk zener" denildiğinde, 30V 'luk ters gerilimde çalışmaya başlayan zener diyot demektir.
  Zener diyot gösterimi
 2. 2
  Ziyaretçi

  Cevap: Zener Diyot Zener Diyot Nedir - Elektrik

  Reklam  çok sagolunnn+ Yorum Gönder
zener diyot nedir,  zener diyot,  zener nedir,  ZENER DİYOT NEDİR,  zener diode nedir
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi