Kristal Diyot - Kristal Diyot Nedir - Diyot - Kristal Diyot Nerde Kullanılır

+ Yorum Gönder
Elektronik ve Elektronik Bölümü Bölümünden Kristal Diyot - Kristal Diyot Nedir - Diyot - Kristal Diyot Nerde Kullanılır ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Hozukcan
  Emekli
  Reklam

  Kristal Diyot - Kristal Diyot Nedir - Diyot - Kristal Diyot Nerde Kullanılır

  Reklam  Kristal Diyot - Kristal Diyot Nedir - Diyot - Kristal Diyot Nerde Kullanılır

  Forum Alev
  Kristal Diyot - Kristal Diyot Nedir - Diyot - Kristal Diyot Nerde Kullanılır  Kristal diyot, nokta temaslı diyot elektronik alanında ilk kullanılan diyottur. 1900-1940 tarihleri arasında özellikle radyo alanında kullanılan galenli ve pritli detektörler kristal diyotların ilk örnekleridir.
  Galen veya prit kristali üzerinde gezdirilen ince fosfor-bronz tel ile değişik istasyonlar bulunabiliyordu. Günlük hayatta bunlara, kristal detektör veya diğer adıyla kristal diyot denmiştir.
  1940'tan sonra, nokta temaslı germanyum veya silikon diyotlar geliştirilmiştir. Germanyum veya silikon nokta temaslı diyodun esası; 0.5 mm çapında ve 0.2 mm kalınlığındaki N tipi kristal parçacığı ile "fosfor-bronz" veya "berilyum bakır" bir telin temasını sağlamaktan ibarettir.
  Bu tür diyotta, N tipi kristale noktasal olarak büyük bir pozitif gerilim uygulanır. Pozitif gerilim temas noktasındaki bir kısım kovalan bağı kırarak elektronları alır. Böylece, çok küçük çapta bir P tipi kristal ve dolayısıyla da PN diyot oluşur. Bugün nokta temaslı diyotların yerini her ne kadar jonksiyon diyotlar almış ise de, yinede elektrotları arasındaki kapasitenin çok küçük olması nedeniyle yüksek frekanslı devrelerde kullanılma alanları bulunmaktadır. Ters yön dayanma gerilimleri düşük olup dikkatli kullanılması gerekir.
  Böyle bir diyodun elektrotlar arası kapasitesi 1 pF 'ın altına kadar düşmektedir. Dolayısıyla yüksek frekanslar için diğer diyotlara göre daha uygun olmaktadır.

  Kullanım alanları

  Nokta temaslı silikon diyotlar en çok mikro dalga karıştırıcısında, televizyon, video dedeksiyonunda, germanyum diyotlar ise radyofrekans ölçü aletlerinde (voltmetre, dalgametre, rediktör vs...) kullanılır
 2. 2
  AKBİLE
  Bayan Üye

  Cevap: Kristal Diyot - Kristal Diyot Nedir - Diyot - Kristal Diyot Nerde Kullanılır

  Reklam  Diyot teknolojisinde Germanyum ve Silikon kullanılmaya başlamadan önce kristal denilen madde ile üretilmeye başlandığı için adı Kristal diyot olarak kalmıştır+ Yorum Gönder
kristal nedir elektronik,  elektronikte kristal nedir
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi