Manyetik Transduserler

+ Yorum Gönder
Elektronik ve Elektronik Bölümü Bölümünden Manyetik Transduserler ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal Error
  Üye
  Reklam

  Manyetik Transduserler

  Reklam  Manyetik Transduserler

  Forum Alev
  MANYETİK TRANSDUSERLER
  1.Manyetik Transduserlerin Tanımı ve Kullanım Alanları

  Ortamdaki manyetik değişikliği algılayan ve buna bağlı olarak çıkışında gerilim üreten elemanlara denir. Manyetik transduserlere “Alan Etkili Transduser” adı da verilir.

  Manyetik transduserler, aralarında elektriksel bağlantı olmaksızın motor ve benzeri cihazların çektikleri akımların ölçülmesinde, hareket eden sistemlerin hızlarının ve hareket yönlerinin tespit edilmesinde, güvenlik ve metal detektörlerinde kullanılır.  2.Manyetik Transduserlerin Özellikleri ve Kullanım Nedenleri:

  Manyetik transduserler, endüktif ve yarı iletken olmak üzere iki çeşit elemandan yapılmaktadır. Bobin endüktif bir elemandır ve manyetik alan değişimi içinde bulunursa uçlarında gerilim üretir.Bobin uçlarındaki gerilimin sürekli olması için sürekli değişen bir manyetik alan içinde bulunması yani mıknatısın ya da bobinin sürekli hareket etmesi gerekir. Hareketin sürekli olmadığı durumlarda bobin pasif olarak kullanılır. Bir bobinin içindeki nüvenin konumuna göre bobinin endüktans değeri değişmektedir. Bu sayede uygulanan gerilime göre bobin uçlarına düşen voltaj değişir.

  Diğer bir çeşit manyetik sensör, yarı iletkenden yapılan ‘HALL SENSÖR’dür. Bir yarı iletkenden elektronlar akarken akım yönüne dik bir manyetik alan uygulanınca elektronlar belli bir bölgede yoğunlaşır. Bu da yarı iletkenin diğer uçlarında gerilim oluşmasına neden olur. Bu gerilim ile manyetik alanın varlığı ve şiddeti algılanabilir.

  Manyetik sensörler, algılanacak büyüklükle algılama yapacak cihaz arasında elektriksel bağlantı olmaması gerektiğinde veya sensörle algılanacak cismin birbirini göremediği durumlarda kullanılmaktadır.  3.Manyetik Transduserler Arasındaki Farklar ve Çalışması

  Hall sensör ile endüktif sensör arasındaki farklar;

  ·Yapıldıkları malzemeler farklıdır.

  ·Hall sensörlerin ebatları küçük olduğundan kullanımları pratiktir.

  ·Hall sensörler fiziki darbelere karşı daha dayanıklıdır. Bobin gibi sarsıntılara duyarlı değildir.

  B. BASINÇ TRANSDUSERLERİ

  1-Basınç Transduserlerinin Tanımı ve Kullanım Alanları:

  Üzerlerine düşen basınçla orantılı olarak fiziki yapılarında meydana gelen değişimden dolayı basınç seviyesini ya da basınç değişimi seviyesini elektriksel işarete dönüştüren devre elemanlarına denir.

  Basınç transduserleri , tartı aleti yapımında, sıvı ve gaz basınçlarını ölçmede, kan basıncının ölçümünde vb. alanlarda kullanılır.  2-Basınç Transduserlerinin Çeşitleri ve Kullanım Nedenleri:

  Basınç transduserleri, manyetik veya piezo elektrik kristal yapılı olmak üzere iki çeşittir. Manyetik transduserler, sabit basıncı elektriksel işarete dönüştüremediklerinden, bu gibi durumlarda Weston köprüsü yöntemi ( LOAD CELL – Yük Hücresi) kullanılır. Yük Hücreleri üzerlerine düşen basınca göre direnci değişen elemanlardan oluşur. Weston köprüsü vasıtasıyla dirençlerdeki gerilim değişimleri algılanır ve çıkışa aktarılır.  Manyetik basınç transduserleri de iki alt başlıkta toplanır. Bunlar : Manyetik basınç değişimi transduserleri ( Ses transduserleri) ve manyetik basınç- frekans transduserleridir.

  Manyetik basınç-frekans transduserleri tıpta kan basıncının ölçümünde kullanılır. Ses transduserleri ise mikrofon ve hoparlördür.  3-Basınç Transduserleri Arasındaki Farklar ve Çalışması:

  Basınç transduserleri genel olarak yük hücresi ve manyetik basınç transduseri olarak ikiye ayrılır. Manyetik basınç transduserlerin yapısında endüktif devreler varken, yük hücreleri, bazı kristal yapıların basınç altında direnç değişimi göstermelerine göre çalışırlar.

  Yük hücreleri özellikle sabit basıncın ölçülmesi gerektiği terazi , cisimlerin gerilme miktarlarının ölçülmesi vb. yerlerde kullanılır.
 2. Alev
  Özel Üye

  Manyetik Transduserler Makalesine henüz yorum yazılmamış. ilk yorumu siz yapın


Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi