PIC16F877 Programlayıcı

+ Yorum Gönder
Elektronik ve Elektronik Bölümü Bölümünden PIC16F877 Programlayıcı ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  PIC16F877 Programlayıcı

  Reklam  PIC16F877 Programlayıcı

  Forum Alev
  Tanım


  HUEE-877P1, bilgisayarın seri portunu ve IC-Prog yazılımını kullanarak Microchip firmasının 16F877 model PIC'lerini programlayabilen ve okuyabilen bir devredir. Hata anında LED ile bildirmesi ve oldukça az eleman kullanması bakımından avantajlıdır.

  PIC Mikrokontrolörlerin Programlanmasındaki Temel Mantık


  PIC mikrokontrolörler, Microchip firmasının ürettiği ve tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de oldukça kolay bulunan mikrokontrolörlerdir. Microchip firması yaygın kullanıma uygun olarak bu mikrokontrolörlerin programlanmasını mümkün olduğunca kolay bir şekilde tasarlamıştır ve bu programlama metoduna ICSPTM (In-Circuit ------ ProgrammingTM) ismini uygun görmüştür. Bu programlama metodu ile ilgili geniş bir bilgiyi Microchip firmasının In-Circuit ------ ProgrammingTM (ICSPTM) Guide data sheet'inden yararlanarak edinebilirsiniz.1 Burada temel mantık kısaca açılanacaktır.

  Güç ve topraklama pin'lerini saymazsak bir PIC'in programlanmasında yalnızca 2 pin kullanılır demek yanlış olmayacaktır. Bu pin'lerden bir tanesi programlama işleminin senkronizasyonunu sağlarken (PGC - Programming Clock pin'i) diğeri de seri olarak veri alışverişini sağlar (PGD - Programming Data pin'i). 16F877 model PIC'te PGC pin'i RB6, PGD pin'i RB7'dir.

  Bir PIC'in programlanabilmesi, ya MCLR pin'inin +13V'a getirilmesi ya da PIC'in, PGM (Programming Mode) pin'i kullanılarak LVP (Low Voltage Programming) moduna getirilmesi ile mümkündür. 16F877 model PIC'te bu pin RB3 pin'idir. Bu kriterler yerine getirildikten sonra yukarıda bahsedilen data sheet'te belirtilen protokol kurallarına göre bilgisayar ile PIC arasındaki programlama/okuma iletişimi sürdürülür. Bu protokol kuralları bilgisayar üzerindeki yazılım (örneğin bizim devremizde IC-Prog) tarafından yerine getirilir.

  Bağlantı Şeması  Devrenin Yapılışı


  Devrede kullanılan malzemeler:
  • 1 x 1µF Kapasitör
  • 1 x LED
  • 4 x 2.2KOhm Direnç
  • 2 x 10KOhm Direnç
  • 1 x 1N4007 Diyot
  • 1 x ZD5V1 Zener Diyot
  • 1 x 40 Pinli Soket
  • 1 x 9 Pin'li Dişi Giriş
  • 1 x Bir Ucu Dişi Diğer Ucu Erkek Ara Kablo
  • 1 x 4,5cm*7,5cm Tek Yüzü Bakır Plaket

  Adım adım devrenin yapılışı:
  1. Devrenin baskı devre şeması asetat kağıdına lazer bir yazıcı ile basılır.2
  2. Bakır levha bulaşık deterjanı ile iyice temizlenir ve kurumaya bırakılır.
  3. Asetat kağıdı, mürekkepli kısım aşağı bakacak şekilde tamamen kurumuş olan bakır levhanın üzerine konur.
  4. Buharsız bir ütü asetat üzerinde bir süre (birkaç saniyeden 2-3 dakikaya kadar) gezdirilir.3
  5. Asetat, bakır levhadan ayrılır.
  6. Bakır levha tuz ruhu+perhidrol çözeltisine bırakılır.4
  7. Yollar ortaya çıktıktan sonra levha sıvıdan çıkarılır, biraz suyla yıkandıktan sonra aseton ile yolların üzerindeki boyalar çıkartılır.
  8. Matkap ile devredeki node'lar delinir.
  9. Devre elemanları devreye lehimlenir.
  10. Devre bağlantıları mutlaka kontrol edilmeli varsa hatalı lehimler ve bozulmuş yollar düzeltilmelidir.
  Kullanım


  Devre, bir ucu erkek bir ucu dişi ara kablo vasıtası ile veya direk olarak bilgisayarın seri portuna bağlanabilir. Ara kablo, sık kullanımlarda devrenin çıkartılıp takılması sırasında büyük kolaylık sağlayacaktır.

  Bilgisayara bağlandıktan sonra deneme amacı ile bir PIC'i okuyabilirsiniz. Bunun için IC-Prog yazılımını açınız ve aşağıdaki resimde kırmızı elips ile gösterilmiş olan Read All tuşuna basınız.5


  Eğer devrenizin LED'i yandıysa devre büyük ihtimal ile çalışacak demektir. Eğer yanmadıysa ilk olarak IC-Prog ayarlarından doğru portu seçip seçmediğinizi kontrol ediniz. Eğer doğru olduğuna eminseniz devre yollarını gözden geçiriniz. Devrenin tam olarak çalışıp çalışmadığını devreye bir deneme programı yazarak ve programdan bunu yazma sonrası verify etmesini isteyerek kontrol edebilirsiniz.

  Ek-1: IC-Prog Yazılımının Kurulumu


  IC-Prog programı WinPic ile birlikte en çok kullanılan PIC programlama yazılımlarından bir tanesidir ve bedava dağıtılmaktadır. Windows serisi işletim sistemlerinde çalışır. Kurulumu oldukça kolay olmakla birlikte programlama yapılacak portun seçilmesi ve NT tabanlı Windows'larda (Windows NT 4.0, Windows 2000, Windows XP vs...) çalıştırılmadan önce NT sürücülerinin aktif hale getirilmesi gerekmektedir.

  Kurulumun aşamaları:
  • Programın Zip dosyasının bir klasöre açılması,6
  • Programın çalıştırılması ve port ayarının yapılması,
  • [NT Tabanlı Windows'lar için] sürücülerin aktif hale getirilmesi.
  Programın Zip Dosyasının Bir Klasöre Açılması


  Programın Zip dosyasının açılması için Zip arşiv dosyalarını açabilen bir programa ihtiyaç vardır. Bunun için bedava olarak dağıtılan 7-Zip programı yeterli olacaktır7

  7-Zip programını kurduktan sonra IC-Prog.zip dosyasının üzerine sağ tuş ile tıklayıp 7-Zip/Dosyaları çıkart... yolunu izleyin.


  Dosyaların nereye çıkartılacağını seçtikten sonra Tamam'a tıklayın.

  Programın Çalıştırılması ve Port Ayarlarının Yapılması


  Bir önceki adımda IC-Prog.zip dosyasını açtığınız klasörün içinde bulunan icprog.exe'ye tıkladığınızda karşınıza programı ilk defa çalıştırdığınızdan dolayı ayarları yapmanızı isteyen aşağıdaki gibi bir pencere gelecektir.


  Burada Programmer olarak JDM Programmer, port olarak programlayıcı devreyi bilgisayarınızın hangi portu ile kullanacaksanız o portu seçiniz. Bu ayarlara daha sonra da program içinde üst menüden Settings/Hardware yolunu izleyerek ulaşabilirsiniz.

  NT Tabanlı Windows'lar için Sürücülerin Aktif Hale Getirilmesi


  NT tabanlı işletim sistemlerinde programın port ayarlarından sonra yapılması gereken bir ayar daha vardır (Muhtemelen henüz bu ayarı yapmamış olduğunuzdan program çalışırken birçok hata vermiştir.). Üst menüden Settings/Options yolu izlenir ve yukarıdaki kulakçıklardan Misc sekmesine girilir. Karşınıza aşağıdaki gibi bir pencere gelecektir.


  Bu pencerede, resimde kırmızı elips ile gösterilmiş olan Enable NT/2000/XP Driver seçeneğini işaretleyip IC-Prog programını yeniden başlatınız.

  1. In-Circuit ------ ProgrammingTM (ICSPTM) Guide'ı, burada bulabilirsiniz. [ Geri Dön ]
  2. Devrenin baskı devre şemasını burada bulabilirsiniz. Yazıcıdan çıktı alınırken herhangi bir ayna görüntü alınması gerekmez, devre zaten terslenmiş olarak çizilmiştir. Yalnız çıktı alınırken çıktının birebir boyutta olmasına özen gösterilmelidir. Örneğin, Adobe Acrobat programında çıktı alınırken Page Scaling seçeneği, None olarak işaretlenmelidir. [ Geri Dön ]
  3. Ütünün çok sıcak olmasına gerek yoktur. Ayrıca asetatın ütüye yapışmaması için araya bir beyaz kağıt konulabilir. Kağıtların kaymasını engellemek amacı ile bant kullanılabilir. [ Geri Dön ]
  4. Çözeltide perhidrol oldukça az kullanılmalıdır. İlk olarak tuz ruhu koyulup daha sonra bakır levha sıvıya bırakılıp daha sonra azar azar perhidrol eklenebilir. Sıvıda hareketlenme görülmeye başladığında perhidrol yeterince konulmuş demektir. Bakır, sıvıya bırakılmadan önce köşesinden delinmesi ve örneğin plastik kaplı bir kablonun delikten geçirilmesi, bakırın erimesi işlemi sırasında bakırın sallanmasına ve bakırın sıvıdan çıkartılmasına yardımcı olacaktır. [ Geri Dön ]
  5. IC-Prog programının kurulumu hakkında ayrıntılı bilgi Ek-1'de verilmiştir. [ Geri Dön ]
  6. IC-Prog progamını burada bulabilirsiniz. [ Geri Dön ]
  7. 7-Zip progamını burada bulabilirsiniz. [ Geri Dön ]


   Kaynak
  İle İlgili Yazılar

 2. Alev
  Özel Üye

  PIC16F877 Programlayıcı Makalesine henüz yorum yazılmamış. ilk yorumu siz yapın


Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi