Alarm Sistemi Nedir?

+ Yorum Gönder
Elektronik ve Elektronik Bölümü Bölümünden Alarm Sistemi Nedir? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Digitech
  Yeni Üye
  Reklam

  Alarm Sistemi Nedir?

  Reklam  Alarm Sistemi Nedir?

  Forum Alev
  Alarm sistemi, ev veya işyerinin hırsızlık, tehdit, gasp, yangın, sağlık sorunu gibi durumlarda başkalarını(Alarm Haberalma Merkezi, mal sahibi, komşular) haberdar edip yardım çağırmayı sağlayan elektronik güvenlik sistemidir. Alarm haberalma merkezleri panelden kendilerine gelen mesajı tipine göre kullanıcıya, polise, itfaiyeye, ambulansa yönlendirir. AHM bunu yıllık abonelik ücreti karşılığı yapar, sistemi sürekli gözler, gerektiğinde bakım için yönlendirme de yapar. Güvenlik sistemi, kurulacak yerin konumuna, müşterinin isteklerine ve yaşam tarzına, ayrılan bütçeye uygun olarak seçilen elektronik parçaların birbirlerine entegre edilmesiyle oluşturulur. Sistem istenmeyen durumları algılar ve alarma geçer, alarm esnasında sirenle ve ışıkla çevreye, otomatik telefon arama ile kullanıcıya ve AHM ‘ne haber verir. Kapı ve pencerelerin açılmasının algılanması, ortamda hareket eden canlıların algılanması, cam kırılması ve darbelerin algılanması, gaz kaçaklarının, dumanın ve yüksek ısının algılanması, panik-tehdit-yangın butonları alarm sisteminin istenmeyen durumları tesbit etmesine yarayan unsurlardır. Bunlardan gelen algılamaların, hangi bölgedekilerin ne zaman alarm olarak algılanacağına müşterinin hareket ve yaşam tarzına göre karar verilir ve muhtemel saldırı yollarını ve tehlikeleri göz önüne alan keşif sonuçlarına göre sistem düzenlenir. Kullanıcılar alarm kurma ve çözme işlemini, tuş takımından(keypad) şifre girerek, uzaktan telefonla bağlanarak, istenen zamanlarda otomatik olarak veya özel bir RF uzaktan kumanda ile gerçekleştirebilirler.


  Alarm sistemi beş ana bölümden oluşur.

  Algılayıcılar-dedektörler,
  Alarm paneli,
  Uyarıcılar,
  Sistem kontrol-kumanda araçları,
  Bunlar arasındaki bağlantı tesisatı.
  Algılayıcılar; PIR hareket dedektörü, mikrodalga hareket dedektörü, IR bariyer hareket dedektörü, manyetik kontak, butonlar, cam kırılma dedektörü, darbe dedektörü, gaz dedektörü, duman dedektörü, su basma dedektörü vb. tiplerde olabilirler. Algıladıklarında bir kontağın konumunu değiştirirler.

  Alarm panelleri; dedektör bağlamak için kullanılan zon girişi sayısı, kullanıcı sayısı, bağlanabilecek keypad sayısı, yönetilen bölüm sayısı, bağlanabilen aksesuarlar gibi özelliklerle çeşitlenirler. Çeşitli sayıda girişleri ve çıkışları vardır. Elektrik kesintilerinde devreye giren yedek kaynakları vardır.

  Uyarıcılar; siren, flaşör, telefon arama ve GSM modülleri vb. sesli ve görsel uyarı elemanlarıdır. Çeşitli tetikleme şekilleri ile çalışabilirler, sabotaja karşı donanım ve yedek enerji kaynakları olabilir.

  Sistem kontrol-kumanda araçları; yazı ekranlı veya ışıklı tuş takımları(keypad), IR veya RF uzaktan kumandalar, telefon, bilgisayar vb. araçlardır.

  Bu sistem parçaları arasındaki bağlantı tesisatı kablolu veya kablosuz olabilir.

  Kablosuz bağlantıda, panel veya kablosuz dedektör alıcı santralı tarafından tanınabilecek dedektör sayısı, haberleşmenin şifrelenme düzeyi, değişken kod, radyo girişimine meydan vermeme ve bunlara bağışık olma, dedektörlerin tamper, pil durumu, sağlıklı çalışma raporu gibi bilgileri gönderebilme özelliği, panel veya santralın radyo karıştırması ile sağır edilmeyi sabotaj olarak bildirmesi, dedektör RF bilgi paketlerinin birbiri ile çakışmaması temel kriterlerdir. 2. 2
  mizanci1
  Emekli

  --->: Alarm Sistemi Nedir?

  Reklam  Hırsız Alarm Sistemleri İnsanların Evlerini,İşyerlerini,İmalathanelerini,Dükkanlarını ,Depolarını Vb.Yerleri Hırsızlara karşı koruyan Sistemlerdir.Genel olarak bakıldığında hırsız Alarmı Taktırılan yerlerin hırsız Alarmı Taktırmayanlara göre Çok daha fazla Soyguna uğradığı görülecektir.Hırsız ihbar sistemleri hırsızlara karşı çok büyükbir caydırıcılık teşkil etmektedir.Bu Durum Hırsız Alarmı kurulan mekanların asla soyulmayacağı manasına gelmemektedir.Günümüzde Hırsızlar Artık bazı hırsızlar alarm sistemlerinide dikkate almayabilmektedirler.Fakat Bu oran çok düşük kalmaktadır genel olarak bakılırsa hırsız alarmı taktırmak gerektiğini görebiliriz.Evimizde Değerli şeyler bulunduruyorsak Mutlaka ve Mutlaka hırsız alarm sistemi taktırmalıyız.Malımızın ve Sevdiklerimizin Güvende olması için çok gereklidir. 3. 3
  Ziyaretçi
  keypad ne demek ? 4. 4
  mizanci1
  Emekli
  Hırsız alarm sistemleri hakkında Bilgiler;

  1Örnek Güvenlik Sistemleri Teknik Şartnamesidir.2Ucuz Kamera ve Alarm Sistemleri Hakkında Bilgiler Yer Alıyor.3Hırsız Alarm Sistemleri keşfi nasıl yapılır Kitapçık.4Hırsız Alarm Sistemleri Arıza Bakım nasıl yapılır Kitapçık.5Soygun Alarm Sistemleri Montajı Nasıl yapılır Kitapçık.6Alarm Sistemleri Hakkında Bilgilendirici Teknik Dökümandır.7Hirsiz Alarm Sistemleri Hakkında Merak Edilen Sorulara Cevaplar.8Paradox Alarm Sistemleri Tanıtımıdır.9Alarm Sistemi Niçin Gereklidir.?10Alarm Sistemleri Hakkında Tanıtım yazımız 05.04.201211Hırsız Alarm Sistemlerinin Günümüzde Kullanım Alanları Makalemiz.12DSC Alarm Sistemleri Tanıtımı.13Paradox Hırsız Alarm Sistemi Ürün Tanıtımıdır.14Hırsız Alarm sistemleri Hakkında Bilgiler-115Hırsız Alarm Sistemi Hakkında Bilgiler-216Crow Alarm Sistemleri Tanıtımı.17Ev ve İşyeri Hırsız Alarm Sistemleri Tanıtım pdf Dosyasıdır.  Hırsız Alarm Sistemleri Hakkında Teknik Bilgiler.
  2


  Hırsız Alar ve Çevre Güvenlik Sistemleri Teknik Bilgileri
  3


  Çevre Güvenlik Sistemleri Hakkında Teknik Bilgiler.
  4


  Örnek Hırsız Alarm Sistemi Teknik Şartnamesidir.
  5

  Hırsız Alarm Sistemleri Hakkında Bilgiler.

 5. 5
  Ziyaretçi
  keypad: tuş takımı demek yani alarm sisteminde ev,dükkan vb. yerlerde girişlere koyulan çıkarken şifrenizi girerek alarmı kuran girerkende sifrenizi girip iptal etmeye yarayan elemandır.(tuş takımı) dır türkçesi...

+ Yorum Gönder
alarm nedir,  alarm sistemi nedir,  alarm sistemleri nedir,  alarm çeşitleri nelerdir,  hırsız alarmı nedir
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 4 kişi