Alternatif Akım Nedir

+ Yorum Gönder
Elektronik ve Elektronik Bölümü Bölümünden Alternatif Akım Nedir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Uyducu
  Üye
  Reklam

  Alternatif Akım Nedir

  Reklam  Alternatif Akım Nedir

  Forum Alev
  Alternatif akım zamana göre yönü ve şiddeti değişen akımdır.Alternatif akımın yön değiştirmesi gelişi güzel olmayıp düzenli bir şekildedir.Herhangi bir zaman aralığında akan yük miktarı ile yine aynı zaman aralığında akan yük miktarı birbirine eşittir.  ALTERNATÖRLERİN YAPISI
  Alternatif akım SENKRON GENARATÖRLERDE üretilir.Bunlara kısaca ALTERNATÖR denir.Alternatörler genel olarak iki ana bölümden oluşur.
  1)STATOR(ENDÜVİ)
  2)ENDÜKTÖR(KUTUPLAR)
  ENDÜVİ
  Endüvi silisli saç paketlerinden yapılmış olup iç kısmına sargılarının yerleştirilmesi için oyuklar açılmıştır. Böylece oluşturulan dökme demirden bir gövdenin içine oturtulur. Küçük güçlü alternatörlerde endüvi dönen kısımda bulunmasına karşılık büyük güçlü alternatörlerde duran kısımdadır. Döner endüvili alternatörler büyük güçlü olarak yapılamazlar. Çünkü dönen endüviden fırçalar ve bilezikler yardımı ile büyük akımların alınması çok zor ve pahalı olur. Bu tür alternatörler aynen bir dinamo gibi olup tek farkı kollektör yerine bileziklerin bulunmasıdır.
  ENDÜKTÖR
  Büyük güçlü alternatörlerde endüktör döner şekilde yapıldığından bu kısam (rotor) da denir.Endüktörü oluşturan kutuplar alternatörü döndüren sistemlerin devir sayılarına göre iki şekilde yapılır.
  1)Çıkıntılı kutuplu alternatörler 2)Düz kutuplu alternatörler
  Çıkıntılı kutuplu alternatörler su tiribünleri veya düşük devirli dizellerle döndürülür. Bu kutuplar aynen bir doğru akım makinesinin kutupları gibidir. K Kutup başları birer yüzleri yalıtılmış özel saç paketlerden yapılır. Kutup ayakları ise demirden yapılabilir. Bu şekilde oluşturulan kutuplar rotora perçin cıvata veya kırlangıç kuyruğu geçmelerle tutulur. Bu kutuplar üzerine uyartım sargıları sarılır. Bu sargılar kendi aralarında N-S-N-S kutupları oluşturacak şekilde bağlanırlar. Sargıların son iki ucu rotor üzerinde bulunan 2 bileziğe bağlanmış olup bu bilezikler ve fırçalar yardımı ile doğru akımla beslenir.Çıkıntılı kutuplar yüksek devirli alternatörlerde hem santrifuj etki oluştururlar,hem de büyük gürültü ve rüzgar kayıplarına neden olurlar.Kutupların üst kısımlarına,gerilimde ortaya çıkan salınımları önlemek amacı ile kısa devre çubukları konur. Buralara aynı zamanda havalandırma kanalları veya delikleri açılır.Düz kutuplu alternatörler yüksek devirli türibinlerde kullanılır. Örneğin buhar türibinlerinde kullanılır. Genel olarak boyları uzun çapları küçüktür. Bu alternatörlere turba alternatörlerde denmektedir.2 ve 4 kutuplu olarak yapılırlar. Sargılar mile paralel olarak açılan oluklara yerleştirilir ve uçları rotordaki bileziklere bağlanır. Şimdi gelelim alternatif akımın elde edilmesine,elektrik enerjisi genellikle dönen makinalardan elde edilir. Yani deneyde kullandığımız alternatör gibi. Alternatör de N ve S olmak üzere sabit mıknatısların oluşturduğu manyetik alanın içerisinde dönen bir iletken vardır ve bu iletken üzerinde oluşan bir EMK vardır. Alternatörde ki iletkenin bir tam dönüşümü tamamlaması yani 360° lik bir dönüş yapması sonunda,EMK’ nin bir saykılı oluşmaktadır.EMK nın sıfırdan başlayarak pozitif maksimum değere tekrar düşerek sıfıra ve negatif maksimum değere buradan da tekrar sıfıra ulaşmasına “saykıl”denir. Manyetik alan içerisindeki iletken ne kadar hızlı dönerse elde edilen emk’nın frekansı da o kadar yüksek olur. Alternatif akım elde edilmesini kısaca açıkladık. Ha birde şu bilgiyi ekledikten sonra bu konuyu kapatalım.1 kutuplu alternatör de 1 saykılın elde edilmesi için 360°lik bir dönme yapılması gerekiyordu 4 kutuplu da ise 180° lik açı,6 kutupluda ise 120°lik açı yapılması gerekir.
  DİNAMOLARDA KOLLEKTÖR VE FIRÇANIN TANIMI VE GÖREVİ
  DA Dinamolarında kutuplar arasında dönen endüvi üzerindeki bobinlere indüklenen ve devamlı yön değiştiren AA’ın,dış devreye DA olarak alınmasını sağlayan kollektör ve fırçalardır. Bunlar aynı zaman da akımın dönen endüviden dış devreye iletimini sağlar. DA motorlarında ise DA şebeke gerilimi,kollektör ve fırçalar aracılıyla sargılara iletilir.Dinamolarda endüvi üzerinde indüklenen EMK dış devreye fırça yuvalarına yerleştirilen fırçalar yardımı ile alınır. Küçük gerilimli DA makinalarında bakır veya bakır alışımlı fırçalar,büyük gerilimli makinalarda ise karbon fırçalar kullanılır.

 2. Alev
  Özel Üye

  Alternatif Akım Nedir Makalesine henüz yorum yazılmamış. ilk yorumu siz yapın


Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi