Digital Platformlar Hangi Şifreleme Sistemini Kullanıyor?

+ Yorum Gönder
Elektronik ve Elektronik Bölümü Bölümünden Digital Platformlar Hangi Şifreleme Sistemini Kullanıyor? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  elifizmir
  Özel Üye
  Reklam

  Digital Platformlar Hangi Şifreleme Sistemini Kullanıyor?

  Reklam  Digital Platformlar Hangi Şifreleme Sistemini Kullanıyor?

  Forum Alev
  Digital Platformlar Hangi Şifreleme Sistemini Kullanıyor?  Şu anda kullanılan koşullu erişim modüllerini (CAM'leri) üreten resmi patent sahibi firmalar şunlardır: Irdeto, Betacrypt, Viaccess RED, Viaccess BLACK( SCM Microsystems), Seca/AstonCrypt(Mediaguard), Conax, Cryptoworks(Philips), Nagravision, AlphaCrypt, PowerVu, SIDSA ve Neotion


  Bunlar halen avrupada digital yayın yapan aşağıdaki platformlar tarafından kullanlıyor:
  Irdeto CAM : Rum "NOVA", Hollanda'nın "Canal Digital", İtalya'nın "Stream", Güney Afrika'nın "Multichoice" ve Ortadoğu Arap ülkelerinin "Showtime" ve "ART" platformları. (Avustralya'da da örneğin FOX kullanıyor).

  Betacrypt CAM: Almanya'da "Premiere World" ve "MediaVision" , Avusturya'da " ORF ".

  Viaccess CAM : Fransa'da "TPS", "ABSAT", "CFi", "MCM" ve "France Telecom", İskandinavya, baltık yöresinden "Viasat", Slovenya'dan "RTV", hırvatistan'da "HRT", İsviçre'de "SRG", İspanya'da "TeleVisa", Danimarka'dan "Tele Danmark", İsveç'den "SVT" + "Senda", Norveç'den " NRK", Yunanistan'dan "ALPHA DIGITAL", Orta Doğu'dan "ART", Rusya'dan "NTV Int", ayrıca avrupa çapında yayınlanan münferit kanallara "BBC Worldwide" ve ***** yayıncıları "*** View", "SCT/RCT" ve "Ultra Blue". Bu yayınlar uydu yayınlarına ilaveten genellekle kablo(DVB C) ve yersel digital(DVB T) olarak da aynı sistemle yapılmaktadır.

  Mediaguard (Astoncrypt - Seca) CAM : İtalya'da "Telepiu", "Stream", "RAI SAT" ve "MediaSet", Fransa'da "Canal Satellite Numerique", "Canal+", "ABsat", ve " NumeriCable", Hollanda'da "Canal Digitaal", İspanya'da "Canal Satelite digital", Polonya'da "Nowa Cyfra+", Orta Doğu bölgesinden "Orbit", ayrıca CANAL+ 'nın diğer ülkelerde yaptığı tüm yayınlar. (Bu dekoder sisteminin avrupa'daki en popüler olanı olduğu kabul edilebilir.)

  Conax CAM : "MTV Networks", "Canal digital" ve İskandinav ülkelerindeki "Hallmark" tarafından kullanılmaktadır.

  Cryptoworks CAM : Çek Cumhuriyetinde bulunan "Czechlink" , Türkiyede bulunan "Digitürk", İspanyadaki "Telespazio", "Viacom" (MTV network kanalları), Polonyadaki "Wizja", "RTL" ve tüm avrupada bulunan "UPC" yayınları.

  Nagravision CAM : İspanyadaki "Via Digital" ve "RTVE", Portekizdeki "Tv Cabo", Türkiyedeki "Star Digital", Polonyadaki "Polsat", İsviçredeki "Teleclub" (DVB C), "ABS CBN Mux " ve Azerbaycan'ın "Az TV1".

  PowerVu CAM : (genellikle sadece kablo yayıncıları tarafından kullanıyor) SIS, Front Row, Carlton ..
  Sky Digital UK ( Sky Digibox ) digital dekoder cihazına gelince, bu cihaz NDS Videoguard adı verilen yeni bir CAM modül kullanmaktadır. Bu cihaz Digibox 'ın sökülemez bir parçasıdır ve cihazla birlikte, sadece Sky Digital bayileri tarafından satılmaktadır. CI modül tipinin de gelecekte olacağı tahmin ediliyor. NDS şifreli yayın sistemini kulanan diğer şirketler İtalyan "Stream", yunanistan'ın "OTE" ve İsrail'in "YES" platformları.
  Normalde bir kanal veya buketin hiç kartsız, sadece CAM kullanarak izlenebilmesi pek rastlanan bir durum değil. (eski NO-ZAP veya FREE X TV hariç) Genel olarak yayını izleyebilmek için bir de smartkart kullanılır. Ancak, korsan izlemeler için Smart kart kullanımı dışında kart bilgilerinin CAM'e yüklenerek kartsız kullanım örnekleri, hatta uydu alıcısına CAM emülatörü yazılımı (Softcam / EMU) yüklenerek kart ve CAM gibi hiçbir donanım dahi kullanılmadan bazı yayınların izlenmesi oldukça yaygın. Bu konuda bilmemiz gereken ilk şey, bu şekilerden herhangi biriyle korsan izlenebilen şifreli kanal sayısının oldukça az olduğudur.
  Kısa süre önce SmartKart’a dayalı olmayan şifre sistemi örnekleri de kullanılmaya başlandı. Henüz deneme safhasında olan bu yöntemler konusunda herhangi birşey söyleyebilmek için henüz erken. Ancak, başarılı olursa tüm yukarıdaki donanım örnekleri tarihe karışabilir.

  Ülkemizde yayına başlayan D-Smart paket yayını da NDS şifreleme sistemini kullanılmaktadır ...
 2. Alev
  Özel Üye

  Digital Platformlar Hangi Şifreleme Sistemini Kullanıyor? Makalesine henüz yorum yazılmamış. ilk yorumu siz yapın


Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi