Ölçü Aletleri ve Kullanımı

+ Yorum Gönder
Elektronik ve Elektronik Bölümü Bölümünden Ölçü Aletleri ve Kullanımı ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  elifizmir
  Özel Üye
  Reklam

  Ölçü Aletleri ve Kullanımı

  Reklam



  Ölçü Aletleri ve Kullanımı

  Forum Alev
  Ölçü Aletleri ve Kullanımı




  Analogölçü aletleri, dijital ölçü aletleri, kaydedici ölçü aletleri, toplayıcı ölçü aletleri, analog ölçü aletlerinin avantajları, analog ölçü aletlerinin dezavantajları, dijital ölçü aletlerinin avantajları, dijital ölçü aletlerinin dezavantajları, ampermetre ve voltmetre kullanımı hakkında genel bilgiler

  ÖLÇÜ ALETLERI VE KULLANIMLARI

  Ölçme:Bir büyüklügün kendi cinsinden bir birimle karsilastirilmasidir.


  Akim : Ampermetre
  Gerilim : Voltmetre
  Direnç : Ohm-metre
  Güç : Watt-metre
  Frekans : Frekans-metre
  Akim, gerilim, direnç ayni ölçü aleti tarafindan ölçülebiliyorsa bu ölçü aletine avometre, bu üç ölçümün haricinde baska özellikleri de bulunan ölçü aletine multimetre denir.

  Akim gerilim direnc.jpg


  Ölçü Aletlerinin Siniflandirilmasi
  Analog Ölçü Aletleri
  Dijital Ölçü Aletleri
  Kaydedici Ölçü Aletleri
  Toplayici Ölçü Aletleri

  1-) Analog Ölçü Aletleri
  Analog ölçü aletleri ibreli ve kadranli aletlerdir. Kadran ölçülecek degere göre taksimatlandirilmistir. Analog ölçü aletlerinin genel özelligi sürekli degisim gösteren büyüklüklerin ölçümünde sagladigi kolayliktir.
  2-) Dijital Ölçü Aletleri
  Sayisal ölçü aletleridir. Yani ölçülmek istenen büyüklügü ekranda rakamlarla gösterirler.
  3-) Kaydedici Ölçü Aletleri
  Ölçtükleri büyüklüge ait degerleri sürekli hareket eden bir kagida kaydeden aletlerdir. Örnegin depremlerin büyüklüklerini gösteren kayit cihazlari, kalp atislarini kaydeden elektrokardiyograf, meteorolojide havanin isisini, nemini, basincini gösteren kayit cihazlari, yalan makineleri.
  4-) Toplayici Ölçü Aletleri
  Ölçtükleri büyüklükleri toplayarak kaydeden cihazlardir. Örnegin elektrik sayaçlari.
  Analog Ölçü Aletlerinin Avantajlari
  Ölçtükleri büyüklük ile baglantiya geçtikleri anda ibreleri sapar. Yani hizli çalisirlar.
  Daha basit yapili olmalari sebebiyle ucuzdurlar. Bakim ve onarimlari kolaydir.

  Analog Ölçü Aletlerinin Dezavantajlari
  Kadran alani sinirli oldugu için gerektigi gibi taksimatlandirilma zorlugu vardir. Ibrenin gösterdigi deger %1-3 arasinda farkli olabilir.
  Ölçülen degerin okunmasindaki hassasiyet kisiden kisiye degisebilmektedir.
  Okuma hizi da kisiden kisiye degisir.
  Elektromanyetik alandan etkilenirler.
  Mekanik ariza yapma olasiliklari fazladir.

  Dijital Ölçü Aletlerinin Avantajlari
  Ölçülen degeri ekranda gösterdigi için insandan kaynaklanan okuma hatalarini ortadan kaldirirlar.
  Yapisindan kaynaklanan hata, %0,01 civarindadir.
  Enerji sarfiyatlari çok azdir.
  Elektromanyetik alandan etkilenmeleri çok azdir.
  Mekanik ariza yapmazlar.

  Dijital Ölçü Aletlerinin Dezavantajlari
  Gösterge olarak LCD veya LED kullanildigi için uzaktan okunmasi zordur.
  Üretimi, onarimi, bakimi zordur. Dolayisiyla daha pahalidir.
  Analog Ölçü Aletleri Ile Yapilan Ölçümlerin Okunmasi

  Analog olcu Aletleri ile Yapilan olcumlerin Okunmasi 0.jpg

  Analog olcu Aletleri ile Yapilan olcumlerin Okunmasi 1.jpg1-) Kademe = 500V

  Analog olcu Aletleri ile Yapilan olcumlerin Okunmasi 2.jpg

  2-) Kademe = 500mAAnalog olcu Aletleri ile Yapilan olcumlerin Okunmasi 3.jpg
  Ampermetrenin Devreye Baglanmasi ve Akim Ölçme

  Ampermetrenin iç direnci çok küçüktür ve devreye daima seri baglanir.
  Baglanis Sekli
  Ölçülmek istenen akimin yolu üzerinde devre iki noktada açilir ve açilan kisma ampermetre baglanir. Kaynagin arti ucu ampermetrenin arti ucuna, kaynagin eksi ucu, ampermetrenin eksi ucuna gelecek sekilde baglanti yapilmalidir.
  Ampermetrenin Devreye Baglanmasi 0.jpg

  ampermetrenin-devreye-baglanmasi-1.jpg


  Ampermetrenin Devreye Baglanmasi 2.jpg


  Voltmetrenin Devreye Baglanmasi ve Gerilim Ölçme

  Voltmetrenin iç direnci çok büyüktür ve devreye daima paralel baglanir.
  Baglanis Sekli

  voltmetre baglanis sekli.jpg
  Voltmetrenin iki ucu gerilimi ölçülmek istenen elemanin iki bacagina degdirilir. Kaynagin artisi voltmetrenin artisina, kaynagin eksisi voltmetrenin eksisine gelecek sekilde baglanti yapilmalidir.

  Voltmetrenin Devreye Baglanmasi 0.jpg

  voltmetrenin-devreye-baglanmasi-1.jpg




 2. 2
  elifizmir
  Özel Üye

  --->: Ölçü Aletleri ve Kullanımı

  Reklam



  Osiloskop



  Elektriksel işaretlerin ölçülüp değerlendirilmesinde kullanılan aletler içinde en geniş ölçüm olanaklarına sahip olan osiloskop, işaretin dalga şeklinin, frekansının ve genliğinin aynı anda belirlenebilmesini sağlar.



  Hameg HM103 Osiloskop.gif
  Hameg HM103 Osiloskop



  Çalışması, hareket halindeki elektronların yörüngelerinin bir elektrik alan içerisinden geçerken sapmaları temel prensibine dayanır. Katod ışın tüpündeki saptırma plakaları adı verilen düzlemsel levhalara uygun potansiyellerde gerilimler uygulanarak oluşturulan elektrik alanlar, plakalar arasından geçen elektronları (elektron demetini) saptırarak fosfor ekrana çarptığı noktanın yerini değiştirir. Bu noktanın konumu saptırma plakalarına uygulanan gerilimin ani değeri ve dalga şekline bağlı olarak değişecek ve ekranda ışıklı bir çizgi oluşacaktır.

  Osiloskop devreye daima paralel bağlanır. Çok yüksek olan iç direnci nedeniyle seri bağlanması halinde ölçüm yapılmak istenen devreden akım akmasını engelleyecektir. Akım dalga şekillerini incelemek için akımın aktığı devreye küçük değerli bir direnç (ölçüm direnci, şönt direnç) seri bağlanarak uçlarında düşen gerilimin dalga şekli incelenir. Bir omik dirençte içinden akan akım ve uçlarında düşen gerilimin dalga şekilleri ve fazlarının aynı oldukları göz önüne alınarak ve ohm kanunu gereği V=I.R bağıntısı da göz önünde tutularak akım incelenir. Dikkat edilmesi gereken nokta, kullanılan direncin değerinin devre akımını çok fazla sınırlamayacak kadar küçük seçilmesi (genellikle akıma bağlı olarak 10 ile 200 miliohm arası) ve gücünün bu akıma dayanabilecek kadar büyük olmasıdır.

  Osiloskop çalıştırıldıktan sonra bir kaç dakika ısınması beklenir. Bu esnada timebase komütatorünün ortalarda bir konumda (örneğin 5mS/div) olması iyi olur.



  intens ve Focus.gif
  Intens ve Focus

  Eğer bu sürenin sonunda ekranda ışıklı çizgi belirmediyse Parlaklık (Intensity) potansiyometresi yeterince açık değildir. Saat yönüne tam turunun 3/4 ü kadar çevrilmelidir. Çizgi belirdikten sonra parlaklık yine bu düğme yardımı ile istenilen şekilde ayarlanabilir.

  Hala çizgi belirmediyse; Xpos ve Ypos düğmeleri ile oynanarak çizgi ekran üzerine AT/NORM TRIGGER anahtarı AT konumuna getirilir ve yukarıdaki işlemler tekrarlanır.
  Işıklı çizginin parlaklığı ayarlandıktan sonra gerekiyorsa netliği de FOCUS düğmesi yardımıyla sağlanır.



  prob.gif
  X Y Position

  kompanzasyon ayar vidasi.gif

  Işıklı çizgi ekranda belirdikten sonra Y INPUT girişine (osiloskop çok kanallı ise Y1 girişine) bir prob takılır. Günümüzde bütün problarda BNC tipi konnektörler (fişler) kullanılmaktadır. Bu fişler yerlerine oturtulduktan sonra dış taraflarındaki hareketli kısım saat yönünde bir miktar çevrilerek kilitlenir. Problar X1, X10 ve X100 olmak üzere birkaç çeşittir. Bir prob üzerindeki bir anahtar yardımı ile hem X1 hem de X10 özelliği gösterebilir. X1 tipi problarda ölçülen işaret olduğu gibi osiloskoba uygulanır. X10 ve X100 tipleri ise sırasıyla işareti 10 ve 100 kez zayıflatıp osiloskoba gönderir. X10 veya X100 tipi bir prob kullanılmadan önce aşağıdaki şekilde kompanze edilmelidir.

  Prob, osiloskop üzerindeki kare dalga üretecine bağlanır ve üzerindeki ayar vidası, ekranda köşeleri düzgün bir kare dalga görülene kadar çevrilir. Bu işlemden sonra hatasız bir ölçüm yapmak mümkündür. X1 tipi probların bu işleme ihtiyacı yoktur.

  Ayarsiz.gif

  Ayarsiz 0.gif

  Ayarli.gif

  Üstteki resimler sırasıyla ayarsız ayarsız ve ayarlı osilsakopa ait görüntülerdir .

  Osiloskopla Gerilim Ölçülmesi

  Ekrandaki işaretin genliği Y (düşey) ekseninde ölçülür. Genlik, ilk önce ekran üzerindeki kareler cinsinden belirlenir. Daha sonra VOLTS/DIV giriş zayıflatıcısı komütatörünün üzerindeki işaretin gösterdiği değer ile kare sayısı çarpılarak gerilimin gerçek değeri belirlenir. Bu esnada eğer varsa kesintisiz genlik ayar düğmesi "cal" konumunda veya saat istikametinin tersi yönünde en sona kadar çevrilmiş olmalıdır. Eğer zayıflatıcılı ( X10 veya X100) bir prob kullanılıyorsa zayıflatma katsayısı da hesaba katılmalıdır. Osiloskobun hassasiyeti VOLTS/DIV komutatörünü saat yönünde çevirerek arttırılır.


  Komutatorler.gif


  Osiloskopla Frekans Ölçülmesi

  Modern osiloskoplarda frekans yerine periyod ölçülmektedir. Periyod ölçümleri X (yatay) ekseninde yapılır. Dalga şeklinin bir periyodunun X ekseni yönündeki uzunluğu kareler sayılarak belirlenir. Daha sonra TIMEBASE komutatörünün gösterdiği değer (S/div, mS/div ya da m S/div) ile kare sayısı çarpılarak işaretin periyodu belirlenir. Eğer varsa kesintisiz TIMEBASE ayar düğmesi "cal" konumunda veya saat istikametinin tersi yönünde en sona kadar çevrilmiş olmalıdır. Kullanılan prob (X1, X10 veya X100) zaman ölçümlerini etkilemez.
  Not: Kullanılan fotoğraflar tek bir osiloskoba ait olmasına rağmen sözü edilen düğme,anahtar ve problar bütün marka ve model osiloskoplar için geçerlidir.








 3. 3
  zene0
  Yeni Üye
  :o:Dteşekkürler ama anaolağ ve dijital osilaskoplar hakkında daha geniş bilgi verirmisin







 4. 4
  Mattet
  Usta Üye
  download


  yukarıdakı klasoru ındırıp bakınız

 5. 5
  volkan58
  Yeni Üye
  acaba bu osilaskop dijital mi analogmu?

 6. 6
  edasu1986
  Yeni Üye
  bu osiloskopun dijital olanı yokmu:(

 7. 7
  lstanbuLL
  Emekli
  cok eskı bir cihaz :D

+ Yorum Gönder
ölcü aleti kullanımı,  ölçü aleti nasıl kullanılır,  ölçü aletleri kullanımı,  ölçü aleti kullanma talimatı,  ölçü aletlerinin kullanımı
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 3 kişi