Kompansatör nedir

+ Yorum Gönder
Elektronik ve Elektrik Bölümü Bölümünden Kompansatör nedir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  umutduyar
  Yeni Üye
  Reklam

  Kompansatör nedir

  Reklam  Kompansatör nedir

  Forum Alev
  arkadaslar bana kompansatör tanımı lazım 1-2 satırlık kısa bısey 6 yıldır elektrıkcıyım kompansatör dıye bısey duymadım 2. 2
  antigs28
  Yeni Üye

  --->: kompansatör nedir

  Reklam  kondansatör olmasın bende duymadım 3. 3
  3_öz
  Usta Üye


  DFK 16
  Kauçuk
  Kompansatör
  DMKSL 16
  Metal Körüklü
  Kompansatör
  Sabit Flanşlı
  Laynerli/Laynersiz

  DMKK 16
  Metal Körüklü
  Kompansatör
  Kaynak Boyunlu
  Laynerli/Laynersiz  DMKKD 16
  Metal Körüklü
  Kompansatör
  Dıştan Basınçlı
  Laynerli/Laynersiz
  DMKD 16
  Metal Körüklü
  Kompansatör
  Döner Flanşlı
  Laynerli/Laynersiz  sadece bunları bulabildim:(:( 4. 4
  Mattet
  Usta Üye
  Alıntı umutduyar Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  arkadaslar bana kompansatör tanımı lazım 1-2 satırlık kısa bısey 6 yıldır elektrıkcıyım kompansatör dıye bısey duymadım
  arkadasım kompansatör elektrikle ilgili parca deıldır 3_öz arkadasımızında bulmus oldugu orneklerdede goruldugu gıbi elektrık malzemesi deildir tam istediginizi acıklarsanız sevırız...

 5. 5
  kaya1111
  Yeni Üye
  Arkadasim KompansatÖr Dİger Bİ DeĞİŞle Raf Toplama Sİstemİdİr Ufak Ebetta Mal Üretİlen İŞletmelerde Mesela Fayans Seramİk Fabrİkalarinda Bu KompansatÖr Sİstemİ Kullanilir Yanİ Makİna DurakladiĞi Yada ArzalandiĞi Anda Fayansi Yada SeramİĞİ Toplar Duraklama BİttİĞİ Zamanda BoŞaltir Ya Makİneden Önce Yada Sonra Bulunabİlİrr İyİ ÇaliŞmalar...

 6. 6
  driwer
  Üye
  bizde öğrenmis olduk bilgiler için sagolun

 7. 7
  valuable90
  Yeni Üye
  kondansatör dür o ya eminmisin üstad bende elektrık mezunuyum daha yeni duyuyorum..kondansatör elektronık bi devre elemanıdır.ama ilk defa kompansatör diye senden duydum :)

 8. 8
  yulgen
  Yeni Üye
  arkadaslar kompansator dedıgınız gıbı bır alet ama o sadece vana olarak kullanılan bır malzeme bız elektrıkcıler ıcın se durum bıraz farklı genelde guc faktorunu dusurmek ıcın kullanılan kompanzatorler harmonık ve flıker gıbı bozulmaları engellemek ıcın de kullanılır. oncelerı asırı bır talep olmasına karsın sımdılerde fazla bır talep yok

 9. 9
  BADMAN
  Usta Üye
  elektrik parcasi degil arkadasim kompansatör elektrikle ilgili her bilgiyi benden alabilirsiniz :D

 10. 10
  yacnut
  Yeni Üye
  kompansatör, baskı tesislerinde kullanılan bir elektrik motorudur.normal ac 220 bir motordur .saga ve sola döndürülerek çıkan gazetenin boyu ayarlanır bu amaçla kullanılır.

 11. 11
  yulgen
  Yeni Üye

  --->: kompansatör nedir

  Reklam  arkadasım ben elek elektro muhendısım neden ınat edıyorsun dedıgım gıbı bır sey hatta arkadas bıraz bahsetmıs ama o lokal bır tanım olmus eger elınızde daha genel bır tanım varsa paylasırsanız sevınırım

 12. 12
  karahan333
  Yeni Üye
  Merhaba Arkadaşlar
  20 senedir kompansatör işi yapıyorum konu ilgilimi çekti cevap yazmak istedim.

  Kompansatör Nedir ? :
  Sıcak ve soğuk akışkanlar taşıyan yada yüksek oranda çevre ısı değişimlerine maruz kalan boru hatlarındaki, ısıya bağlı genleşme yada büzülmenin sebep olduğu boyutsal değişimi gideren esnek metal körüklü parçalara KOMPANSATÖR adı verilmektedir. Boru hatlarında boyutsal değişimlere karşı bir önlem alınmadığı taktirde, tesisat üzerinde oluşan yoğun baskı, sistemdeki bağlantı noktaları ve cihazlara yansır. Bu ve buna benzer sorunların ortadan kaldırılmasında en uygun ve hesaplı çözüm, herhangi bir bakıma gerek duymadan farklı tiplerdeki hareketleride giderme özelliklerine sahip olarak dizayn edilmiş metal körüklü kompansatörlerdir. .


  Uzunlamasına kaynatılarak boru haline getirilen paslanmaz çelik sac levhalar, hidrolik veya mekanik formlama yöntemi ile körük haline getirilir. Kompansatörlerin körük kısımları EJMA standartlarına uygun olarak 0.1 mm den, 3 mm. e kadar paslanmaz çelik malzemeler kullanılarak yapılmaktadır. Ancak standart dışı ve farklı şekillerde biçimlendirilmiş körüklerde daha özel uygulamalarda mümkündür. Bir kompansatör tasarım aşamasına gelmeden önce, tasarım şartlarının doğru olarak belirlenmesi gerekmektedir. Kompansatörün monte edileceği boru hattının çapı, içinden geçen akışkanın cinsi, boru hattında oluşabilecek max. Basınç değeri, boru hattında oluşabiliecek max. Sıcaklık değeri, boru hattında meydana gelebilecek genleşme miktarı, kompansatörün en önemli tasarım şartlarıdır. Bundan başka daha özel sistemler için yanal, açısal veya çok daha özel tasarımlar da mümkündür..


  Genleme parçalarının (kompansatör) ana elemanı metal körüklerdir. Şekli, tek yada çok katlı paslanmaz çelik malzemeden imal edilmesinden dolayı yay gibi çalışır. Kompansatörlerin ihtiyaç duyulduğu sistemlerde kullanılabilmesi için, çalışma şartlarına ( sıcaklık, basınç, hareket miktarı, akışkan özellikleri v.b. gibi) uygun şekilde dizayn edilmesi gerekmektedir. Yani; .
  BOYUT (boru çapı): Kompansatörlerin kullanılacağı boru hattının çapı kompansatörlerinde çapını belirlemektedir. Kompansatörlerin çapları, dayanabileceği basınç ve sıcaklık değerlerini farklı şekillerdeki hareketleri (eksenel , yanal,açısal) absorbe edebilme kabiliyetini belirlemektedir..
  AKIŞKAN : Kompansatör seçimi öncesinde, metal körük ile temas edecek olan akışkanın (sıvı) , önceden belirtilmesi gerekmektedir. Aşınma, paslanma ve yoğunluk durumları gibi işletme şartları için özel malzemeler ve dizaynlar gerekmetedir. Ve kompansatörlerin kullanımı esnasında da boru sistemlerinin temizliğinde kullanılan malzemelerin körük malzemesi ile uyumlu olması gerekmektedir. .
  BASINÇ : Genleşme parçaları (kompansatör) tasarımlarındaki en önemli unsur hatta en önemlisi basınç değerlerinin max. Ve min. Olarak tam bir şekilde belirlenmesidir. .
  ISI: Kompansatörlerin (genleşme parçaları) çalışma sıcaklıkları tespit edilirken, kompansatörlerin bağlanacağı yerlerdeki olası tüm ısı kaynakları ve bunları sıcaklık değerleri incelenmelidir. .
  HAREKET MİKTARI : Kompansatörlerin karşı karşıya kalacağı , ısı değişimlerinin neden olduğu hareketler belirlenmelidir. ( Bu hareketlerin tespit edilmesindeki metotlar hesaplamalar bölümünde izah edilmiştir.) .
  Yukarıdaki kriterlere göre tespit edilen kompansatörler, üç farklı şekildeki hareketleri alabilecek şekilde dizayn edilmektedir. Kompansatörlerin dizaynını ve tipini belirleyen bu hareketler, Eksenel, Yanal ve Açısal olarak sınıflandırılabilir. Yani ;.
  Eksenel Hareketler (Axial Movements) : Körük eksen çizgisine paralel olarak oluşan, genleşme ( açılma) yada büzülme olarak meydana gelen hareketlerdir..
  Yanal hareketler (Lateral Movements) : Kompansatörlerin körük elamanı eksenine sapma yada kayma şeklinde dikey olarak oluşan hareketlerdir. Bu hareketler aynı zamanda birden fazla eksen üzerinde de meydana gelebilir..
  Açısal hareketler ( Angular Movements) : Kompansatörlerin kendi ekseni boyunca eğilmesinden kaynaklanan hareketlerdir..

  Çok daha ayrıntılı bilgi için websitemi ziyaret edebilirsiniz...

  http://www.karasus.com

  Türkiyenin en kapsamlı kompansatör bilgileri sitesi diyebilirim. Tam bir sene boyunca yazdım bu bilgileri...
  :onay:
  kolay gelsin.

  KARAHAN

+ Yorum Gönder
kompansatör nedir,  laynerli kompansatör ne demek,  laynerli kompansatör nedir,  kompensator elektrik
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi