Kesiciler ve Ayırıcılar

+ Yorum Gönder
Elektronik ve Elektrik Bölümü Bölümünden Kesiciler ve Ayırıcılar ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Mattet
  Usta Üye
  Reklam

  Kesiciler ve Ayırıcılar

  Reklam  Kesiciler ve Ayırıcılar

  Forum Alev
  -- İçerik --
  1. AYIRICILAR (SEKSİYONERLER)
  1.1. Sigortalı Ayırıcılar
  1.2. Yük Ayırıcıları
  2. KESİCİLER
  2.1. Tam Yağlı Kesiciler
  2.2. Az Yağlı Kesiciler
  2.3. Vakumlu Kesiciler
  2.4. SF6 Gazlı Kesiciler
  2.5. Kesici Standart Anma Değerleri


  -- Dokümanın giriş paragrafı --
  GİRİŞ
  Kesiciler, sistemin bir noktasından geçen yük ve kısadevre akımlarını kesmek için kullanılır. Kesici akım ve gerilimi kesmek; ayırıcı ise gerilimi ayırmak durumundadır. Ayırıcılar üzerinden akım geçmeyen ancak gerilim altında bulunan bir bölümü gerilimden ayırır. Bu yüzden kesici, ayırıcıya göre daha karmaşık, daha nitelikli ve daha ileri teknoloji gerektiren bir aygıttır. Ayırıcılar gerilimi ayırma işlemin açık havada yaparlarken kesiciler kesme işlemini kapalı bir yalıtkan ortamda gerçekleştirirler.

  1. AYIRICILAR (SEKSİYONERLER)
  Ayırıcılarda arkın söndürülmesi için bir tertibat yoktur. Ayırıcılar sadece kesici tarafından akımı kesilmiş bir devrede gözle görülebilir bir ayırma yapmak amacıyla kullanılırlar. Yani ayırıcılar devreden akım geçmiyorken açılıp kapatılabilirler. Akım geçen bir yüksek gerilim devresinde yanlışlıkla kesiciden evvel ayırıcının açılması, yani devrenin akımının ayırıcı ile kesilmesi çok önemli ve tehlikeli bir manevra hatasıdır. Bu nedenle meydana gelen ark, arkın neden olacağı patlama, eriyen ve buharlaşan metal kısımların etrrafa saçılarak yoğunlaşması tesisatta hasar ve hatta manevra yakından yapılıyorsa manevrayı yapan kimse için hayati tehlike meydana getirebilir. Bu gibi yanılmalara engel olmak için çoğunlukla ayırıcılar ve kesiciler mekanik, elektrik veya pnömatik bir düzenle birbirlerine nazaran kilitlenirler. Böylece ancak kesici açıldıktan sonra ayırıcıya açma veya kapama kumandası iletilebilir.


  Ayırıcılarda ancak küçük güçteki transformatörlerin boşta çalışma akımları (6-10 kV’ta 3 A, 15-30 kV’ta 2 A kadar) açılabilir.


  İle İlgili Yazılar

 2. 2
  oner-celen
  Yeni Üye

  --->: Kesiciler ve Ayırıcılar

  Reklam  bi bakıp öğreneleim ne olduğunu ne biçim iş bu yaw görmeden cevap yazıyon alla alla 3. 3
  vuslat212121
  Yeni Üye
  kardeş devamı yok yinede sagol+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi