Bakalit - Bakalit Nedir - Bakalit Hakkında - Elektrik Devreleri

+ Yorum Gönder
Elektronik ve Elektrik Bölümü Bölümünden Bakalit - Bakalit Nedir - Bakalit Hakkında - Elektrik Devreleri ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Hasan
  Özel Üye
  Reklam

  Bakalit - Bakalit Nedir - Bakalit Hakkında - Elektrik Devreleri

  Reklam  Bakalit - Bakalit Nedir - Bakalit Hakkında - Elektrik Devreleri

  Forum Alev
  Bakalit - Bakalit Nedir - Bakalit Hakkında - Elektrik Devreleri

  Bakalit, Leo Hendrik Baekeland (1863-1944) adlı Belçikalı kimyacı tarafından 1909 yılında bulunmuştur. Formaldehit ve fenolün, bazik ortamda amonyakla ısıtılması ile elde edilen suni bir reçinedir.  Reçineleşme olayı sırasında bakalit, ilkin sıvı ya da macun kıvamında bir maddedir. Bu haline kısaca A bakaliti denir. Isı verilerek katı hale getirilir. Bu haline ise B bakaliti denir. Ardından toz hâline getirilerek kâğıt, asbest, elyaf, boyalar gibi dolgu maddeleri ile karıştırılarak kalıplara konur ve tekrar ısıtılarak sertleştirilir. Bu son haline ise C bakaliti denir. Böylelikle istenilen biçimde ve istenilen yerde kullanılacak duruma getirilmiş olur.

  Elektrik malzemesi ve eşyası yapımlarında kullanılan önemli sentetik maddelerden biridir.Askeri amaçlı olarak özellikle mayın yapımında kullanılmaktadır. Bunun en önemli nedeni sert oluşu ve mayın tarama aygıtlarına yakalanmamasıdır.
 2. Alev
  Özel Üye

  Bakalit - Bakalit Nedir - Bakalit Hakkında - Elektrik Devreleri Makalesine henüz yorum yazılmamış. ilk yorumu siz yapın


Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder
bakalit elektriği iletir mi,  bakalit formülü,  bakalit iletken midir
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi