Atmel Atmega8 İle Usb Üzerinden Kontrol Devresi - Atmel - Atmega8 - Usb Üzerinden Kontrol Devresi

+ Yorum Gönder
Elektronik ve Elektrik Bölümü Bölümünden Atmel Atmega8 İle Usb Üzerinden Kontrol Devresi - Atmel - Atmega8 - Usb Üzerinden Kontrol Devresi ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Hasan
  Özel Üye
  Reklam

  Atmel Atmega8 İle Usb Üzerinden Kontrol Devresi - Atmel - Atmega8 - Usb Üzerinden Kontrol Devresi

  Reklam  Atmel Atmega8 İle Usb Üzerinden Kontrol Devresi - Atmel - Atmega8 - Usb Üzerinden Kontrol Devresi

  Forum Alev
  Atmel Atmega8 İle Usb Üzerinden Kontrol Devresi - Atmel - Atmega8 - Usb Üzerinden Kontrol Devresi
  Geçenlerde yapmış olduğum attiny2313′lü usb uygulamasından (Attiny2313 pic16f88 usb uart dönüştürücü devresi) sonra birisinin ihtiyacı üzerine bu seferde atmega8 ile olanını yaptım. Devrenin rs232 kısmını kullanmayıp 15 adet I/O pini ile usb üzerinden haberleşen bir kontrol kartı tasarladım.
  Devrede 15 çıkış bulunmakta plaket üzerinde 15 röle çok fazla yer kaplayınca.Röle yerine çıkışları gözlemlemek için led diyotlar ekledim. Ayrıca 1,2,3 numaralı çıkışlara led ile birlikte çalışmasını gözlemlemek için 3 adet röle ekledim. Devre gayet güzel çalışıyor.Atmega8′in usb işlemleri ile uğraşmasından dolayı çıkışları açma kapaması biraz yavaş fakat kontrol kartı için gayet yeterli hızı var.

  Atmega8‘in çıkışlarını güçlendirmek için çıkışlara uln2804 tampon ekledim. Devre üzerinde led diyotlar ,röleler, uln2804 gibi elemanlar harici besleme ile atmega8 ise usb üserinden 3.3v regüle entegresi ile beslenmekte. Bu arada atmega8 12mhz hızda 3.3v ile gayet güzel çalışmakta atmega8′in asm kodları avr309 uygulama notunun dökumanları içinde mevcut asm dosyasını derlerken hata verdiği için internet üzerinden bulduğum bir hex dosyasını yükledim sorunsuz çalışıyor.

  Bilgisayar kısmında ise delphi ile yazılmış küçük bir yazılım mevcut. Uygulamanın baskı devresi ise proteus7.6 ile çizilmiştir.Yapacak arkadaşlara kolay gelsin.

  Dosya Dosya şifresi : tekniker_erhan

  Atmega-8 Usb kontrol projesine ait resimler;  Hazırlayan: Erhan 2. 2
  xxlxxl2
  Yeni Üye

  Cevap: Atmel Atmega8 İle Usb Üzerinden Kontrol Devresi - Atmel - Atmega8 - Usb Üzerinden Kontrol Devresi

  Reklam  slm erhan . bu prpjeni yapmaya kalktım 3 atmega8 entegrem gitti...
  programlayıcıyı açtım
  hex dosyasını kayıt ettim.
  programı tekrar aç kapa yaptım read okuma yaptım güzel dosya kayıt omuş
  fuse ayaralrıan geldim tıkladım... işte o zaman tüm dünyam karardı entegre gitti dervice missing or unknow device(24) okuma yazam işlemi yapamıyorum.... at89s micro seçip okum ayapa biliyorum fkat hiç bir şekilde dosya kayıt edilemiyor lütfen bu konuda açıkalyıcı bir video ve analtım yaprsan sevinirim.. delphi ile olmasu muhteşem bende delphiciyim faakt bir türlü yapamadım devreyi 3 entegre giti bunları geri getirme şansım varmı msn YASAKTIR acil yardım aciş yardımm+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi