Digital Sayaçlar

+ Yorum Gönder
Elektronik ve Elektrik Bölümü Bölümünden Digital Sayaçlar ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  Digital Sayaçlar

  Reklam  Digital Sayaçlar

  Forum Alev
  Digital Sayaçlar mumsema.net  SAYAÇLARIN ANA FONKSİYONLARI

  ÖLÇÜM FONKSİYONLARI :
  • 4 Tarifede de toplam aktif enerji ölçümü
  • 4 Tarifede de toplam reaktif - kapasitif enerji ölçümü
  • Zaman dilimleri ve tarifeler programlanabilir
  • Gün içinde 12 ayrı zaman dilimi belirlenip, belirlenen bu zaman diliminde 4 tarifeden biri seçilebilir
  • Ayrıca 32 tatil günü, 8 ayrı günlük, 8 ayrı haftalık ve 12 ayrı aylık program yapılabilir.
  FATURALAMA FONKSİYONU :
  • Faturalama indexleri otomatik olarak okunabilir
  • Faturalamanın başlangıcı her ayın birinci günü saat 00:00 ‘dır
  • İstenildiginde de herhangi bir günde programlanabilir.
  • Son 12 ayın bilgilerini saklama özelligi ve Toplam aktif, reaktif, kapasitif enerjileri 4 tarife bazında 12 ay saklama özelliği vardır.
  KENDi KENDİNE ARIZA BULMA :

  Sayaç kendisindeki devreleri sürekli otomatik olarak kontrol edip arıza menüsünde arıza var veya yok ekranda belirtir. Bu hatalar : Bellek hatası, Gerçek zaman saat hatası, Saat pili zayıf uyarısı, Sistem pili zayıf uyarısı, Üst kapak ve klemens kapagi açık hatası

  KLEMENS ve ÜST KAPAK AÇILMA, KAPAMA ve KAYIT ETME ÖZELLİĞİ :
  • Üst kapağın veya klemens kapağının açılması durumunda her ay için ilk açilma tarihini ve o ay içindeki toplam açılma sayısını kayıt eder.
  • Kapak açılma tarihi ve adedi bilgilerinin son 12 ayı bellekte saklanır.
  • Klemens kapak açılma bilgisi C71, Üst kapak açılma bilgisi C70 kodlarıyla LCD ekranında ve bellekte tarihsel sıralamalı olarak görülebilir.
  SAYAÇ İLE İLETİŞİM, OPTİK PORT İLE OKUMA :
  (Enerji var iken ve yok iken)
  Elektronik sayaçlarımızın üzerinde optik port bulunmaktadır. Sayaç herhangi bir müdahale yapılmadan optik port ara-yüz bağlantısı ile hem bilgisayar üzerinden hem de el endexörü kullanılarak okunabilir. Ayrıca elektrik kesik iken de LCD ekranını aydınlatan Back-Light sistemi sayesinde karanlıkta okunabilir.


  RS 485 Üzerinden Okuma :
  Kombi sayaçlarımızın tamamının üzerinde bulunan (MF sayaçlarda opsiyonel) RS 485 çıkışı sayesinde RS 232 = RS 485 adaptör yardımı ile doğrudan bilgisayara bağlanarak okuma programı yardımı ile okunabilir. KÖHLER Sayaçlar bu data çıkışı sayesinde ilerki dönemlerde uzaktan okuma ile ilgili çalısmalar hiçbir zorunluluk yok iken bu konuda büyük bir alt yapı sunmaktadır.


  YEDEKLEME GÜÇ BESLEMESİ :

  Elektrik kesintilerinde KÖHLER sayaç, süper kapasitör ve bir pil bileşiminden oluşan kesintisiz bir güç kaynağından yararlanarak gerçek zaman saati ve takviminin sürekli beslenmesini saglar. Bu sistemle elektrik kesintilerinde saat ve tarih / takvim bilgilerinin korunması güvenli olarak sağlanmış olmaktadır.

  LED SİNYALİ ve PULSE ÇIKIŞLARI :

  Sayaç üzerinde yanıp sönen ledler mevcuttur. Yanıp sönme sayısı X/5 trafolu sayaçlarda 1600 Imp./kWh (Binaltiyüz kez yanip sönme = 1 kWh’tir.) Monofaze sayaçlarda1600 Imp./kWh. Direk bağlanan Trifaze sayaçlarda 400 Imp./kWh
  (Dörtyüz kez yanip sönme = 1 kWh’tir.)


  YAZ / KIŞ OTOMATİK ZAMAN SAATİ AYARI :


  KÖHLER sayaçlar yaz / kış saat uygulamasını üretim tarihinden itibaren 16 yıl süre boyunca otomatik olarak kendiliğinden ayarlar.

  DEMANTMETRE FONKSİYONU :

  KÖHLER marka tüm elektronik sayaçlar demantmetrelidir. 5.10.15.30.45.60.120 dakikaya ayarlanabilir özelliktedir. 6 aylık bilgiler hafızada saklıdır.

  ZAMAN PROGRAMLANMASI :

  Bir günlük zaman en çok 12 zaman dilimine bölünebilir ve her bir zaman dilimi 4 tarifeden birine eşleştirilip seçilebilir. Ayrıca günlük zaman programının yanında haftalık zaman programlanması (WP), Aylık zaman programlanması (MP) ve Tatil zaman programlanması (HP) yapılabilir.

  ÇALISTIRMA VE FONKSiYON KONTROLLERİ :

  Sayaç monte edilip enerji verildigi zaman LCD ekrana görüntü gelir.

  KLEMENS KAPAĞI AÇMA/KAPAMA KONTROLÜ :

  Klemens kapağı yerine vidalandıktan sonra LCD ekranında TF’de (2) nolu ve MF’de kilit sembolleri yanıp sönmeye başlar. Optik port ile okuma yapılınca bu sembol kaybolacaktır.

  AUTO DISPLAY :


  Auto-Display modu sayacın çalışmaya başlamasıyla birlikte devreye girer. Her bilgi 5 sn. ekranda görünür ve kendinden sonra gelen bilgi ekrana gelir.

  FAZLARIN VE AKIMLARIN KESİLMESİ KAYDI :

  TF kombi KÖHLER sayaçların tamamı en son faz kesilme zamanının başlangıç ve bitiş tarih ve saatlerini (her faz için ayrı ayrı ve toplam) faz kesilme toplam zamanını dakika olarak, en son akım kesilme zamanının baslangıç ve bitiş tarih ve saatlerini (her faz için ayrı ayrı ve toplam) akım kesilme zamanının dakika olarak toplam süresini ve en son ters akım oluşma zamanının başlangıç, bitiş tarih ve saatlerini (faz, faz ve toplam olarak) ters akım oluşma zamanının toplam süresini dakika olarak hafızasına kayıt eder.

  YÜK EĞRİSİ (TF Sayaçlarda) :

  KÖHLER TF Kombi sayaçlarının tamamında 8 kanallı akim, gerilim, aktif enerji, reaktif indüktif, reaktif kapasitif 5, 10, 15, 20, 30, 60 dakikalık periyotlarda ayarlanabilen 40 günlük bilgileri hafızasında tutup saklayabilen ve istenildiği zaman tarih ve saat bazında gerçek eğrileri bilgisayar ortamında verebilen ve bu bilgi ve eğrilerin çıktılarını yazıcıdan alabilen özellikte ve EPDK ‘ nın 2003 şartlarına uygun.

  MEVCUT PANOLARA UYGUNLUK :

  KÖHLER Sayaçları, yıllarca sektördeki önder rolünün ve Türkiye koşullarının gereği olan, kullanımdaki diğer elektrik pano ve ekipmanlarına, TSE Standart ölçülerine uygunluk taşımaktadır. Mekanik sayaçlarla birlikte, aynı panoda kullanmak mümkündür.
 2. Alev
  Özel Üye

  Digital Sayaçlar Makalesine henüz yorum yazılmamış. ilk yorumu siz yapın


Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi