Kondansatörler Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

+ Yorum Gönder
Elektronik ve Elektrik Bölümü Bölümünden Kondansatörler Hakkında Sıkça Sorulan Sorular ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  Kondansatörler Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

  Reklam  Kondansatörler Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

  Forum Alev
  SORU : AG Kompanzasyon tesislerinde kullanılan kondansatörlerde bakım nasıl yapılmalıdır.
  CEVAP : AG güç kondansatörleri bakım gerektirmez.Ancak her üç ayda bir bağlantılarının kontrol edilmesinde gevşek olanların sıkılmasında yangın riski bakımında yarar vardır.Ayrıca faz akımlarının ölçülmesi ve sıcaklıklarının kontrol edilmesi kondansatörlerin ömürleri açısından önemlidir.


  SORU : Kondansatörlerin çalışma sırasında aşırı ısınmaları normalmidir ?
  CEVAP : Hayır normal değildir.Kondansatörler çalışırken elinizi yakacak şekilde ısınıyorsa bu kondansatörlerin kapasite (güç)değerleri normal olsa bile yangın riskine karşı devreden çıkarılmalıdır.
  Unutmayın : Aşırı Isınan Kondansatörleri Çalıştırmayın.


  SORU: Kondansatörlerdeki aşırı ısınmanın sebebi nedir?
  CEVAP: Kondansatörlerin aşırı ısınmasının 3 ana sebebi vardır.

  1. Kondansatörün üzerinde yazan maksimum çevre ısısından fazla çevre ısısı olan yerlerde hava sirkülasyonu sağlanmadan çalıştırılması.
  2. Sistemde harmonik varlığı sebebiyle kondansatörün hormonik akımlardan dolayı fazla akım çekmesi.
  3. Kondansatörün tgdelta diye adlandırılan aktif kayıplarının yüksek olması.

  Unutmayın : Isınmanın sebebini mutlaka araştırın.

  SORU : Kompanzasyon tesislerinde kondansatör nominal geriliminin yüksek seçilmesinin avantajları var mıdır? dezavantajları nelerdir?
  CEVAP : Kompanzasyon yaparken kullanılan kondansatörlerin nominal gerilimleri sistemin bara gerilimlerine göre seçilmelidir. Yüksek seçilmesi kondansatörün gerilim dayanımının yüksek olması avantajını sağlar ancak bara gerilimiyle beslenen kondansatör, nominal gerilimine göre düşük bir gerilimle besleneceği için gerilimlerin kareleri oranında gücünü azaltır. Bu durum yeterli Kompanzasyon yapılmaması riski demektir. Daha çok kondansatör kullanılarak riski ortadan kaldırmak parasal dez avantajı beraberinde getirir.


  Unutmayın : Kondansatörün gücü gerilimin karesi ile orantılı olarak değişir.

  SORU : Kondaş olarak AG güç kondansatör imalatınız AS vartör ve ZnPP vartör olarak niye iki ayrı tipte yapılmaktadır?
  CEVAP : Dünyada kondansatör imalatı iki ayrı teknolojiye göre yapılmaktadır.

  1. Metal armatürlü güç kondansatörleri
  2. Metalize güç kondansatörleri

  KONDAŞ : Türkiyede her iki teknolojiyle üretim yapabilen tek kondansatör fabrikasıdır

  KONDAŞ : Olarak birinci teknolojideki üretimimizde AS Vartör ikinci teknolojideki üretimimize ZnPP Vartör diyoruz.

  SORU : Neden Kondansatör kontaktörü kullanmalıyız?
  CEVAP : Kondansatör devreye alındığı anda devreden yüksek akım geçer. Bu akımın şiddeti
  devreye giren kondansatörden başka çalışan grupların olup olmadığına bağlıdır. Kondansatörlerin kademeli olarak devreye alınmaları sırasında sirkülasyon akımları geçer. Kondansatör uygun olarak seçilmezse ömürleri kısa olur.


  Unutmayın : Kompanzasyon için özel olarak geliştirilmiş kontaktörlerin kullanılması panolarda kondansatör ve şalt cihazının ömrünü uzatacaktır.

  SORU : Şirketimizde bu kontaktörler yok. Ne yapmamız gerekiyor?
  CEVAP : Konpanzasyon Kondansatörlerinin bulunmadığı yerlerde Kondansatöre yapılan kablo bağlantısında kablonun üzerine bir iki spir atılması devreye girmeden çekilen geçici yüksek akımların sönümlenmesine yardımcı olur KONDAŞ KONDANSATÖR tarafından üretilen ZnPP tipi güç kondansatörlerinin içinde şok bobini bulunmaktadır. Bu bobinler yukarıda anlatılan geçici yüksek akımları sönümler.


  SORU : Hızlı deşarj nedir? Ne işe yarar?
  CEVAP : Kondansatörlerin içinde bulunan deşarj dirençleri kondansatör devreden ayrıldıktan sonra üzerinde kalan gerilimi 60 s içinde 50 voltun altına düşürür. Bu uygulama terminallere temas eden kişinin emniyeti için geçerlidir. Hızlı deşarj ise kondansatör grubunun devreden çıkarıldıktan sonra üzerinde kalan gerilimin tekrar devreye alma sırasında yeteri kadar düşük olmasını sağlar. Tekrar devreye alma anında ters alternansla karşılaşan kondansatörün üzerine aşırı gerilim gelir ve hasara neden olur. Hızlı deşarj için dirençler kontaktörün yardımcı kontakları üzerinden kondansatöre bağlanır. Kontaktör çekiliyken (kondansatörler devrede) dirençler kondansatöre bağlı değildir. Kontaktör bırakılı durumdayken (kondansatörler devre dışı) dirençler kondansatörün uçlarına paralel bağlanır ve hızlı deşarj gerçekleşir. İdeal hızlı deşarj zamanı 12 s dir. Unutmayınız kondansatörün içindeki direnç can emniyeti için, hızlı deşarj direnci mal emniyeti içindir. Hızlı deşarj yapılan kompanzasyon panolarında kondansatör ve şalt cihazının ömrü uzayacaktır.


  SORU : Filtre Uygulaması Nedir?
  CEVAP : Kondansatörlerin kullanıldığı yerlerde şebekeden kaynaklanan harmonikler olabilir. Harmonikler Kondansatörlerin daha fazla akım çekmelerine ve yıpranmalarına neden olur. Belirli şartlar altında Kondansatörler bu akımlara dayanabilir. Ancak Harmoniklerin kabul edilemez olduğu durumlarda filtre kullanımı zorunlu olur.


  SORU : Filtre uygulaması için hangi tip Kondansatör seçilmelidir?
  CEVAP : AS Vartör olarak tanımladığımız ALL Film teknolojisi ile ürettiğimiz Kondansatörler aşırı akımlara daha dayanıklıdır. Sigortalı yapısı nedeniyle kapasite kaybetme basamakları daha yüksek olup rezonansa düşme olasılığı metalize film Kondansatörlere göre azdır. Metalize film tipi Kondansatörlerde kapasite değişimi sonsuz aralıklarla tarandığı için filtrenin tune noktası değişecektir. Filtrelerde kullanılan Kondansatörlerin anma gerilimi reaktörle beraber devreye girdiği anda uçlarındaki gerilim yükselmesi göz önünde bulundurarak seçilmelidir.


  alıntıdır.

 2. Alev
  Özel Üye

  Kondansatörler Hakkında Sıkça Sorulan Sorular Makalesine henüz yorum yazılmamış. ilk yorumu siz yapın


Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder
kondansatör nasıl ölçülür
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi